AMEA-nın Botanika İnstitutunun elmi katibi, b.ü.f.d. Xuraman Xəlilova, bu müəssisənin Etnobotanika laboratoriyasının müdiri, professor Səyyarə İbadullayeva və əməkdaşı Həsrət Məmmədova Türkiyənin Antalya şəhərindəki Pamukkale Universitetində keçirilən “SEAB-2016. Avrasiyada Biomüxtəliflik” mövzusunda II Beynəlxalq simpoziumda iştirak ediblər.
Konfransda Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Qazaxıstan, Belarus və Rusiyadan olan alim və mütəxəssislər Avrasiyada biomüxtəlifliyin mövcud vəziyyəti və biomüxtəlifliyin qorunması üzrə problemləri müzakirə ediblər.
Beynəlxalq tədbirdə S.İbadullayeva “Azərbaycan florasında etnobotanik araşdırmaların nəticələri”, X.Xəlilova isə “Xlorid duzluluğu şəraitində halofit və qlikofitlərin qarşılıqlı əlaqəsi. Bioloji meliorasiya” mövzusunda məruzələrini təqdim ediblər.
Azərbaycanlı alimlərin məruzələri simpozium iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, müzakirələr aparılıb.

Scientific-Secretary of the Institute of Botany of ANAS, PhD in biology Khuraman Khalilova, head of the Laboratory of Ethnobotany, Professor Sayara Ibadullayeva and employee of institution Hasrat Mammadov attended the II International Symposium «SEAB-2016. Biodiversity in Eurasia ", which held at the University of Pamukkale in Antalya Turkey.
The conference was also attended by scientists and Turkey, Kazakhstan specialists of Belarus and Russia, and exchanged views on the current state of biodiversity in Eurasia and its protection.
At the international event was delivered a report by S.Ibadullaeva on "Results of ethnobotanical studies in the flora of Azerbaijan" and H.Halilova "Interaction of halophytes and glycophyte in conditions of chlorous salinity. Biological reclamation".