AMEA-nın Botanika İnstitutunun elmi katibi, b.ü.f.d. Xuraman Xəlilova, bu müəssisənin Etnobotanika laboratoriyasının müdiri, professor Səyyarə İbadullayeva və əməkdaşı Həsrət Məmmədova Türkiyənin Antalya şəhərindəki Pamukkale Universitetində keçirilən “SEAB-2016. Avrasiyada Biomüxtəliflik” mövzusunda II Beynəlxalq simpoziumda iştirak ediblər.
Konfransda Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Qazaxıstan, Belarus və Rusiyadan olan alim və mütəxəssislər Avrasiyada biomüxtəlifliyin mövcud vəziyyəti və biomüxtəlifliyin qorunması üzrə problemləri müzakirə ediblər.
Beynəlxalq tədbirdə S.İbadullayeva “Azərbaycan florasında etnobotanik araşdırmaların nəticələri”, X.Xəlilova isə “Xlorid duzluluğu şəraitində halofit və qlikofitlərin qarşılıqlı əlaqəsi. Bioloji meliorasiya” mövzusunda məruzələrini təqdim ediblər.
Azərbaycanlı alimlərin məruzələri simpozium iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, müzakirələr aparılıb.

Сотрудники Института ботаники приняли участие в международном симпозиуме
Ученый секретарь Института ботаники НАНА, доктор философии по биологии Хураман Халилова, руководитель лаборатории этноботаники, профессор Сайяра Ибадуллаева и сотрудник учреждения Хасрат Мамедова приняли участие во II Международном симпозиуме «SEAB-2016. Биоразнообразие в Евразии», состоявшемся в Университете Памуккале в городе Анталье Турции.
На конференции, также приняв участие ученые и специалисты Турции, Казахстана, Беларуси и России, обменялись мнениями относительно существующего состояния биоразнообразия в Евразии и его охране.
На международном мероприятии был заслушан доклад С.Ибадуллаевой «Результаты этноботанических исследований в азербайджанской флоре» и Х.Халиловой «Взаимодействие галофитов и гликофитов в условиях хлористой солености. Биологическая мелиорация».