Ölkə elminin inkişafında mühüm xidmətləri olan tanınmış alim, Azərbaycanın ilk informatiki, Əməkdar elm xadimi, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, akademik İsmayıl İbrahimov 2016-cı il iyulun 16-da 101 yaşında vəfat etmişdir.
İsmayıl Əli oğlu İbrahimov 1915-ci il dekabrın 31-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad şəhərində anadan olmuşdur. 1941-ci ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunu “Nəzarət-ölçü cihazları və avtomatika” ixtisası üzrə bitirən İsmayıl İbrahimov bu sahədə ilk ali təhsilli azərbaycanlı mühəndis olmuşdur.
Təhsilini başa vurduqdan sonra o, Azərenerji Mərkəzi İstehsalat-Tədqiqat laboratoriyasında böyük mühəndis vəzifəsində işlə təmin edilmiş, eyni zamanda Azərbaycan Sənaye İnstitutunda ixtisasartırma kursunda müəllim kimi çalışmışdır. Lakin İkinci Dünya müharibəsinin başlanması ilə onun sovet ordusu sıralarında xidməti başlamışdır. İl yarımlıq müddət ərzində o, taqım komandiri vəzifəsindən əlahiddə batalyon komandirliyinə qədər yüksəlmişdir. Müharibənin axırınadək cəbhədə olan İsmayıl İbrahimov 77-ci Azərbaycan alayının tərkibində xidmət etmişdir. Müharibə başa çatdıqdan sonra, 1946-cı ildə zabit kimi Sovet Ordusu sıralarından təxris olunmuş və doğma təhsil ocağına – Azərbaycan Sənaye İnstitutuna qayıtmışdır.
İsmayıl İbrahimov Sənaye İnstitutuna qayıtdıqdan sonra müəllimliklə yanaşı, kollektivin ictimai-siyasi həyatında da fəal iştirak etmişdir. O, 1946-cı ildə ilk partiya təşkilatı katibinin müavini, 1947-1950-ci illərdə institut partiya komitəsi katibinin müavini və 1950-1952, 1954-1959-cu illərdə institut partiya komitəsinin katibi vəzifələrində çalışmışdır. Bu illər ərzində böyük elmi-pedaqoji və ictimai-siyasi iş aparan İ.İbrahimov ali təhsilin təşkilatçısı kimi də formalaşmışdır. 1960-cı ildə o, M.Əzizbəyov adına Neft və Kimya İnstitutunun rektoru təyin olunmuşdur.
İ.İbrahimovun rektor kimi məqsədyönlü fəaliyyəti dövründə SSRİ miqyasında ilk dəfə olaraq ali məktəb təcrübəsində neft və neft-kimya təmayüllü ali məktəblərarası Elmi-Metodik Şura yaradılmış və İ.İbrahimov 1961-ci ildən 1988-ci ilədək həmin şuraya sədrlik etmişdir.
Akademik həmçinin keçmiş SSRİ Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyi Elmi-Texniki Şurasının neft bölməsinin üzvü, SSRİ Ali məktəb “Elmi xəbərləri”nin və “Neft və Qaz” ümumittifaq jurnalının baş redaktoru olmuşdur. İqtisadi riyazi üsulların və EHM-in tətbiqi əsasında xalq təsərrüfatının idarə edilməsi üzrə komissiyanın sədri kimi İ.İbrahimov xalq təsərrüfatının kompüterləşdirilməsinin əsasını qoymuşdur.
1968-ci ildə İsmayıl İbrahimov “Neft emalı və neft-kimya proseslərinin avtomatik nəzarət, tənzimlənmə və idarə olunması” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsini almış və elə həmin ildə Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
İ.İbrahimov 1970-1978-ci illərdə Azərbaycan SSR Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsində çalışmış və respublikada elektron, radio və cihazqayırma sahələri üzrə istehsalat müəssisələrinin və yeni elmi-tədqiqat institutlarının yaradılmasında fəal iştirak etmişdir.
O, sonrakı illərdə (1978-1988) Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun yenidən rektoru işləyərkən bu sahədə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirimişdir. 1981-ci ildə alimə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi adı verilmişdir.
1983-cü ildə akademik bir qrup alim və mütəxəssislə birlikdə “İstehsalatın səmərəliyini yüksəltmək üçün idarəetmə və informasiya sistemlərinin hazırlanması və tətbiqi” adlı işə görə elm və texnika sahəsində SSRİ Dövlət mükafatına layiq görülmüşdür. 1986-cı ildə isə ona Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adı verilmişdir.
Alimin rəhbərliyi altında informasiyanın qıtlığı şəraitində iritonnajlı etilen istehsalatının riyazi modelləri və operativ idarəedilməsi ilə əlaqədar tədqiqatlar aparılmış, determenik və qeyri-səlis şəraitdə işləyən qeyri-stasionar reaktor kompleksinin operativ planlaşdırılmasının və optimal idarəedilməsinin riyazi modellər kompleksi işlənib hazırlanmışdır.
Görkəmli tədqiqatçı 200-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 20-dən artıq monoqrafiya, dərslik, elmi-metodiki və tarixi kitabların müəllifi olmuşdur. Onun rəhbərliyi altında çoxlu sayda elmlər namizədi və doktoru hazırlanmışdır.
İ.İbrahimov 1980-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir.
Akademik İsmayıl İbrahimov elmdə əldə etdiyi nailiyyətləri və elmi kadrların hazırlanması sahəsindəki xidmətlərinə görə saysız-hesabsız Fəxri Fərman, orden və mükafatlarla təltif edilmişdir. O, Azərbaycan Respublikası, SSRİ, Rusiya Federasiyası və bir sıra digər xarici dövlətlərin 40-dan artıq orden, medal və mükafatına layiq görülmüşdür. 2005-ci ildə Azərbaycan Respublikasının sosial, ictimai və mədəni həyatında böyük xidmətlərinə görə ona Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdü verilmişdir. 2015-ci ildə isə AMEA-nın 70 illik yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının “Şərəf” ordeni ilə təltif edilmişdir.
1988-ci ildən Azərbaycan Uşaq Fondunun sədri, Uşaq Fondları Beynəlxalq Assosiasiyasının vitse-prezidenti olmuşdur. İ.İbrahimov Assosiasiyanın ən ali mükafatına – “Qızıl medal”a layiq görülmüşdür.
Tanınmış ictimai xadim, alim və pedaqoq İsmayıl İbrahimovun əziz xatirəsi Azərbaycan xalqının qəlbində hər zaman yaşayacaqdır.

Heavy bereavement for Azerbaijan science
In the 101st year of life the prominent scientist, who had important merits in development of domestic science, the first information scientist of Azerbaijan, honored worker of science, winner of the State USSR award, Academician Ismail Ibragimov has died on July 16, 2016.
Ismayil Ibrahimov was born on December 31, 1915 in the city of Ordubad. In 1939 he graduated from the Azerbaijan Industrial Institute, "Test and Measurement". He was the first Azeri won this specialty.
In 1941-1945 he participated in the Great Patriotic War, the commander of the separate battalion of communication Infantry Division. The academician was awarded the Order of Patriotic War I degree, two Orders of the Patriotic War II degree, Order of Red Star, the medal "For Courage" and others. Medals.
After the war in 1946 he returned to Azerbaijan Industrial Institute at the Department of instrumentation, which went from a senior laboratory assistant (1946-1947), assistant (1947-1948), senior lecturer (1948-1954), associate professor, professor to head the department (1954-1988).
Scientific-pedagogical activity of Ibrahimov is inextricably linked to the research and teaching at the Department of instrumentation, later renamed into the department "Automation of production processes."
In 1952, I.Ibrahimov defended his thesis "Study of electronic potentiometers."
Since 1960 he acted as the rector of the Azerbaijan Institute of Oil and Chemistry named after M. Azizbayov.
In 1964 was awarded the title of professor of the Department "Automation of production processes."
In 1968, Academician defended his doctoral dissertation, was elected a corresponding member of the Academy of Sciences of Azerbaijan in "Automation of technological processes."
In 1970 was promoted to first deputy chairman of the Council of Ministers of Azerbaijan. In this position the scientist actively promoted the establishment of the republic in high-tech industries such as electronics, radio and instrument, as well as the creation of new industrial technologies.
From 1978 to 1988, I.Ibrahimov again became rector of the Azerbaijan Institute of Oil and Chemistry.
From 1988 to the present day is the same chairman of Azerbaijan Children's Foundation. Scientist is also deputy chairman of the International Association of Children's Funds.
In 1980 he was elected active member of the Azerbaijan AS, also became chairman of the Coordinating Council on Cybernetics of ANAS.
In 1983 Academician was awarded the USSR State Prize in the field of science and technology for work "Development and implementation of control and information systems to improve the efficiency of production," and in 1985 - Prize of the USSR Ministry of Higher Education.
I.A.Ibrahimov was elected a member of the Party Committee and its Bureau, a member of the Communist Party of Azerbaijan and its Bureau, member of the Supreme Council of the Republic, the Supreme Soviet of the USSR, the delegates to the congress of the Communist Party and the Communist Party of Azerbaijan.
The main scientific achievements include the establishment of I.Ibrahimov methodological fundamentals of mathematical modeling and optimal control of technological processes and manufactures continuous; research related to the development of mathematical models, methods of optimal and efficient management of large-scale production of ethylene in a lack of information. They also developed complex mathematical models of operational planning, optimal control of non-stationary reactor complex, describing the operation of the system in terms of deterministic and fuzzy: fuzzy optimization model of non-stationary reactor complex, taking into account the need for regeneration control of dynamic modes of non-stationary reactor under the fuzzy initial information.
He is the author of valuable scientific works such as "The methods and models of planning of oil refineries in the conditions of incomplete information" (1987), "Methods of optimal control of production processes" (1983), "The elements and systems pneumatic" (1984), "Instruments of automatic control and regulation of the chemical and petroleum industries "(1959)," Fundamentals of the theory of automatic control and automation of production processes "(1972)," The first technical university in the Caucasus (Azerbaijan Institute of Oil and Chemistry. Azizbekov) "(1981) and others.
Academician I.Ibrahimov was awarded a number of state awards for achievements in the field of science, training of highly qualified scientific personnel, social, public and cultural life of Azerbaijan Republic (2 of the Order of the Patriotic War II degree (1943, 1945), Order of the Patriotic War I level (1945), Order of the Red Star, 3 medals "For Courage" (1945), 2 of the Order of Lenin (1980, 1985), Hero of Socialist Labor (1986), USSR State Prize (1982), Order of the October Revolution (1971), 3 of the Order Red Banner of Labor (1965, 1975, 1983), the Order of Merit for the Fatherland (GDR), the Order Sharaf (2015).