Delfta Universitetinin fizikləri bir bitin kodlaşdırılması üçün bir neçə atomun istifadə olunduğu rekord yüksək informasiya sıxlığına malik qurğu yaradıblar. Belə texnologiya bir kvadrat santimetr səth üzərində təxminən on terabayt tutumda informasiya yazmağa, ənənəvi sərt disklər üzərində isə yüzlərlə terabayt yerləşdirməyə imkan verəcək.
nplus1.ru saytı xəbər verir ki, alimlər bir kilobayt tutumlu yaddaş modulu icad ediblər. Qurğunun əsasını monokristalı misdən ibarət düz atomar maye təbəqə təşkil edir. Mütəxəssislər onun üzərində ideal kvadrat tor quran xlor atomlu konstruksiyalar qurublar. Torda yerləşən “xana”lar vasitəsilə tədqiqatçılar sətirlərdə bitləri kodlaşdırmağa nail olublar. Onlar informasiyanın yazılması və təkrar yazılması üçün skan edən tunel mikroskopunun iynəsi vasitəsilə biratomluların yerini dəyişiblər.
Bildirilir ki, qurğu bəşəriyyətin biratomluların manipulyasiyası vasitəsilə yaratdığı nəhəng obyektdir. Alimlərin sözlərinə görə, qurğuda yazma sıxlığı qabaqcıl texnologiyalarda maksimum informasiya yazılışını ən azı 500 dəfə üstələyir.
Modulda informasiya bu şəkildə təşkil edilib: bitlər üç atom qalınlığında sətirdə yerləşdirilib. Yalnız iki yuxarı sətirdən “sıfır” və “rəqəm”lərin yazılması üçün istifadə edilir. Aşağı sıra xətləri bitlərdən ayırır. Çipdə ayrı-ayrı bitlər səkkiz baytdan ibarət qruplar üzrə bölünərək 64 bit təşkil edir. Bu bloklardan hər biri xüsusi konstruksiyalı “xanaya” yerləşdirilib. Bu, blokun aktiv və ya “bitlik” olmasını göstərir.
Yazma sürəti zəif olan modulun tam yazılması üçün bir neçə dəqiqə tələb olunur. İş qabiliyyətini saxlamaq üçün modul aşağı temperaturadək soyumalıdır. Alimlər informasiyanın 77 Kelvin dərəcəsində 40 saat saxlanılmasını nümayiş etdiriblər ki, bu da maye azotun temperaturuna uyğundur. Bundan başqa, atomar yaddaş üçün yüksək vakuum və təmizlik lazımdır.
“HDD” kimi müasir maqnit informasiya daşıyıcıları yazma sıxlığı üçün fundamental məhdudiyyətlidir. Alimlər maqnit domenin minimal ölçüsünə uyğun olan məhdudiyyəti aradan qaldırmaq üçün digər informasiya daşıyıcıları axtarışındadırlar.

Researchers working in the Netherlands have developed an atomic-scale rewritable data-storage device capable of packing 500 terabits onto a single square inch. Incredibly, that’s enough to store every book written by humans on a surface the size of a postage stamp.
This atomic hard drive, developed by Sander Otte and his colleagues at Delft University, features a storage density that’s 500 times larger than state-of-the-art hard disk drives. At 500 terabits per square inch, it has the potential to store the entire contents of the US Library of Congress in a 0.1-mm wide cube. The new system, described in the latest issue of Nature Nanotechnology, still requires considerable work before it’s ready for prime time, but it’s an important proof-of-principle that lays the groundwork for the development of useable atomic-scale data storage devices.
This isn’t the first time scientists have positioned individual atoms at will. Researchers have been moving atoms using scanning tunneling microscopes since the early 1990s, but current methods are tedious and show, requiring tremendous patience and persistence. The new system, while still a bit slow, is a huge improvement in user friendliness.
To make it work, Otte and team placed chlorine atoms on a copper surface, resulting in a perfect square grid. Importantly, a hole appears on this grid whenever an atom is missing. As we all know, this type of on/off type configuration lends itself well to binary switching—the foundation of digital data storage. Using the sharp needle of a scanning tunneling microscope, the researchers were able to probe the atoms one by one, and even drag individual atoms towards a hole.