AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda “Əbul Qasım əz-Zəhravi: Ərəb müəlliflərinin əlyazmalarının tədqiqi və tərcümə problemləri” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbir Əlyazmalar İnstitutunun və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı Kral Əbdüləziz Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Əvvəlcə iştirakçılar institutun ekspoziya zalında ərəbdilli əlyazmaların sərgisi ilə tanış olublar.
Elmi sessiya Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli iki qurumun təşkilatçılığı ilə keçirilən sessiyanın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Hazırda iki ölkə arasında iqtisadi, mədəni, elmi, siyasi və diplomatik sahələrdə əməkdaşlığın dinamik şəkildə inkişaf etdiyini deyən AMEA rəhbəri Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycan üçün dost və qardaş ölkələrdən biri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan dövləti Səudiyyə Ərəbistanı ilə münasibətlərin bütün istiqamətlər üzrə inkişafına xüsusi önəm verir. Bu əlaqələrin əsası Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş möhkəm təməllər üzərində qurulmuşdur.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, bu gün AMEA-nın bir sıra institutlarında ərəb dili və ədəbiyyatı üzrə ayrıca tədqiqat qrupları və şöbələr fəaliyyət göstərir. Azərbaycan təkcə keçmiş Sovet məkanında deyil, dünya miqyasında da əsas şərqşünaslıq və ərəbşünaslıq mərkəzlərindən biri kimi tanınır.
Vurğulayıb ki, AMEA-nın Səudiyyə Ərəbistanının ən böyük elmi-mədəni mərkəzlərindən biri olan Kral Əbdüləziz Fondu ilə rəsmi əməkdaşlığa başlaması mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu əməkdaşlıq, xüsusilə Əlyazmalar İnstitutunda ərəb dili və ədəbiyyatı istiqamətində aparılan tədqiqatların daha sistemli və dərin şəkildə həyata keçirilməsinə yeni imkanlar yaradacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, görkəmli alim Əbul Qasım əz-Zəhravinin tibb elminə dair 30 cilddən ibarət fundamental əsəri üzrə Əlyazmalar İnstitutunun alimlərinin apardıqları tədqiqatların nəticəsi olaraq müstəqil nəşrin təqdim olunması nəzərdə tutulur. Onun sözlərinə görə, bu əsər təkcə müsəlman dünyasında deyil, ümumilikdə dünya elmi tarixində cərrahiyyəyə həsr olunmuş ən qədim və zəngin mənbələrdən biridir. Əsərdə 240-dan artıq cərrahiyyə aləti təsvir olunub, konkret əməliyyatlar zamanı onların tətbiq üsulları elmi əsaslarla izah edilib və bu, Müsəlman Şərqində cərrahiyyə elminin inkişafına mühüm təsir göstərib.
Sonra Araşdırma və Arxiv Mərkəzinin (Darah) icraçı direktoru Turki bin Məhəmməd əş-Şuveyr Kral Əbdüləziz çıxış edərək keçirilən elmi sessiyanın iki qurum arasında formalaşmış münasibətlərin möhkəmlənməsinə və elmi əməkdaşlığın genişlənməsinə mühüm töhfə verəcəyini bildirib. O, tədbirin əlyazmaların elmi irs baxımından daşıdığı əhəmiyyəti bir daha nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan arxivlərində qorunub saxlanılan ərəb əlyazmalarından bəhs edən Turki bin Məhəmməd əş-Şuveyr Kral Əbdüləziz X–XI əsrlərdə İspaniyada, Kordovada yaşamış görkəmli ərəb alimi Əbül-Qasim əz-Zəhraviyə aid əlyazmanın xüsusi elmi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. O, Əbül-Qasim əz-Zəhravinin elmi irsinin dünya tibb elminin inkişafına mühüm töhfələr verdiyini söyləyib.
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh al-Cuteyli isə çıxışında iki ölkə arasında müxtəlif sahələr üzrə mövcud əlaqələrin davamlı şəkildə genişləndiyini qeyd edib. Vurğulayıb ki, hər iki ölkənin dövlət başçılarının bu münasibətlərin inkişafına göstərdiyi xüsusi diqqət əməkdaşlığın strateji xarakter daşımasının bariz nümunəsidir.
Səfir bildirib ki, bugünkü elmi sessiya məhz bu əlaqələrin ardıcıl və məqsədyönlü şəkildə davam etdirilməsinin göstəricisidir.
Daha sonra Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli çıxış edərək müasir dövrdə informasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı fonunda bu kimi görüşlərin xüsusi elmi və strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Bildirib ki, son illərdə rəqəmsallaşma proseslərinin intensivləşməsi, süni intellektlə bağlı şöbələrin yaradılması və bu sahə üzrə məsul şəxslərin müəyyənləşdirilməsi beynəlxalq elmi əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi üçün geniş imkanlar açır.
O, fondun nəzdində saxlanılan 4 milyondan artıq əlyazma və eksponatın əhəmiyyətli hissəsinin rəqəmsallaşdırıldığını söyləyib, gələcəkdə iki qurum arasında elektron əlyazmaların mübadiləsinin yüksək səviyyədə həyata keçiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə Əlyazmalar İnstitutunun Ərəbdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri prof. Kamandar Şərifov, İmam Məhəmməd bin Səud İslam Universitetinin Sosial Elmlər fakültəsinin Tarix və mədəniyyət kafedrasının professoru Gəda bint Abdullah al-Qablan, Əlyazmalar İnstitutunun baş elmi işçisi, fəlsəfə elmləri doktoru dos. Zəkiyyə Əbilova, Səudiyyə Ərəbistanının müsəlman xalqlarının tarixi və sivilizasiyası üzrə tədqiqatlar professoru İbrahim bin Məhəmməd bin Həməd əl-Muzeqni və digərləri çıxış edərək sessiyada aparılan müzakirələrin gələcək birgə fəaliyyətlər üçün yeni imkanlar açdığını bildiriblər.

В Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась научная сессия на тему «Абуль-Касим аз-Захрави: проблемы исследования и перевода рукописей арабских авторов».
Мероприятие прошло при совместной организации Института рукописей и Фонда короля Абдулазиза (Королевство Саудовская Аравия).
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой арабоязычных рукописей, организованной в экспозиционном зале института.
Научная сессия начала свою работу с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики и Гимна Королевства Саудовская Аравия.
Открывая мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул значение сессии, которая проходит при совместной организации двух научных структур.
Сказав, что в настоящее время между двумя странами динамично развивается сотрудничество в экономической, культурной, научной, политической и дипломатической сферах, академик Иса Габиббейли добавил, что Королевство Саудовская Аравия является одной из дружественных и братских стран для Азербайджана. Академик сообщил, что Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева придает особое значение развитию отношений с Саудовской Аравией по всем направлениям. Крепкий фундамент этих связей заложил общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что сегодня в ряде институтов НАНА функционируют исследовательские группы и отделы по арабскому языку и литературе, Азербайджан известен как один из центров востоковедения и арабистики не только в бывшем Советском Союзе, но и во всем мире.
Руководитель НАНА отметил, что сотрудничество Академии наук с Фондом короля Абдулазиза, который является одним из крупнейших научно-культурных центров Саудовской Аравии, имеет большое значение. Это сотрудничество создаст, в частности, новые возможности для проведения в Институте рукописей более глубоких и системных исследований, связанных с арабским языком и литературой.
Ученые Института рукописей, продолжил академик Иса Габиббейли, готовят отдельное издание, в котором будут освещены результаты исследований 30-томного фундаментального труда Абуль Касима аз-Захрави в области медицины. По словам академика, этот труд – один из древнейших и богатых источников, посвященных хирургии не только в мусульманском мире, но и в истории мировой науки в целом. Здесь описаны более 240-а хирургических инструментов, разъяснены способы их применения во время конкретных операций, и всё это оказало положительное влияние на развитие хирургии на мусульманском Востоке.
Затем выступил исполнительный директор Фонда исследований и архивов короля Абдулазиза (Darah) Турки бин Мухаммад аш-Шувайер, который сообщил, что научная сессия внесет важный вклад в укрепление сформированных между двумя организациями отношений и расширение научного сотрудничества. Он отметил, что мероприятие в очередной раз демонстрирует значение рукописей с точки зрения научного наследия.
Говоря о хранящихся в архивах Азербайджана арабских рукописях, Турки бин Мухаммад аш-Шувайер подчеркнул, что рукопись, относящаяся к жившему в X-XI веках в Испании, городе Кордова выдающемуся арабскому ученому Абуль Касиму аз-Захрави, обладает особой научной значимостью. Он сообщил, что научное наследие Абуль Касима аз-Захрави внесло важный вклад в развитие медицинской науки в мире.
В своем выступлении чрезвычайный и полномочный посол Королевства Саудовская Аравия в Азербайджанской Республике Иссам бин Салех аль-Джутейли подчеркнул, что связи между двумя странами, охватывающие различные сферы, продолжают расширяться, особое внимание, которое уделяют развитию этих отношений главы обеих стран, подтверждает, что сотрудничество носит стратегический характер.
Посол отметил, что сегодняшняя научная сессия является показателем последовательного и целенаправленного продолжения этих связей.
Далее выступил директор Института рукописей академик Теймур Керимли, который подчеркнул, что на фоне ускоренного развития информационных технологий в современный период подобные встречи имеют особое научное и стратегическое значение. Академик сообщил, что интенсивность процессов цифровизации в последние годы, создание связанных с искусственным интеллектом отделов и назначение ответственных за данную сферу лиц открывает широкие возможности для ещё большего расширения международного научного сотрудничества.
Сказав, что в фонде хранятся более 4-х миллионов рукописей и экспонатов, большая часть которых уже оцифрована, академик Теймур Керимли выразил свою уверенность в том, что в будущем между двумя организациями на высоком уровне будет проходить обмен электронными рукописями.
На мероприятии также выступили заведующий Отделом исследования арабоязычных рукописей Института рукописей профессор Камандар Шарифов, профессор кафедры истории и культуры факультета общественных наук Исламского университета имени Имама Мухаммада ибн Сауда Гада бин Абдуллах аль-Габлан, главный научный сотрудник Института рукописей доктор философских наук, доцент Закия Абилова и другие. В выступлениях отмечалось, что дискуссии, которые проходят в ходе сессии, открывают новые возможности для дальнейшей совместной деятельности.