Ağdam rayonunun Ergi ərazisində eramızdan əvvəl VI-IV əsrlərə aid saxsı qablar - cam, kasa və dolça aşkar edilib. Maddi mədəniyyət nümunələrini Mərzili kəndindən məcburi köçkün İlqar Məmmədov təsərrüfat işləri apararkən tapıb.
Əşyalara baxış keçirən AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Təvəkkül Əliyev bildirib ki, Ergi ərazisində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı hələ 30 il əvvəl bir sıra maddi mədəniyyət nümunələri aşkar olunmuşdu. Lakin son 10 illiklərdə bu ərazilərdə tədqiqat işləri aparılmayıb. Bununla bərabər ərazidə təsərrüfat işləri zamanı çoxlu maddi mədəniyyət nümunələri tapılır. Bu nümunələr yerli sakinlərdə saxlanılır.
Qarabağ bölgəsində çalışan arxeoloqlar Ergi ərazisində ayrı-ayrı evlərdə saxlanılan əşyalarla tanış olublar. Bu əşyaların arasında Əhəməni dövrünə aid cam, kasa və dolça tipli qablar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Çünki eramızdan əvvəl VI-IV əsrlərə aid belə qablara bu bölgədə çox nadir hallarda rast gəlinir.
Aşkar edilən əşyalar Ağdam Tarix Diyarşünaslıq Muzeyinə təhvil verilib. Muzeyin direktoru Ülvi Qədirov bildirib ki, 1962-ci ildə yaradılmış və 2500-dən artıq eksponatın sərgiləndiyi Ağdam Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi Ağdam şəhərinin 1993-cü ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalı zamanı talan edilib. 2001-ci ildə yerli əhalinin köməyi ilə rayonun işğal edilməmiş ərazilərindən toplanan, bərpa edilən, həmçinin arxeoloji tədqiqatlar nəticəsində tapılan maddi mədəniyyət nümunələrinin hesabına muzey yenidən fəaliyyətə başlayıb. Hazırda Qaradağlı kənd Mədəniyyət Evinin binasında fəaliyyət göstərən muzeydə 1000-dən artıq eksponat sərgilənir.

На территории Эрги Агдамского района обнаружены керамические чаши и ваза. Образцы материальной культуры были выявлены вынужденным переселенцем из села Марзили Ильгаром Мамедовым в ходе хозяйственных работ.
Просмотрев предметы, ведущий научный сотрудник Института археологии и этнографии НАНА Тевеккюль Алиев отметил, что еще 30 лет назад во время проводимых на территории Эрги археологических раскопок был обнаружен ряд образцов материальной культуры. Однако за последнее десятилетие на этих территориях не проводились исследования. Но несмотря на это, в ходе хозяйственных работ здесь продолжается выявление многочисленных образцов материальной культуры, хранящихся у местных жителей.
Археологи, работающие в Карабахском регионе, были ознакомлены с предметами, хранящимися в отдельных домах на территории Эрги. Среди этих предметов особое значение придается чашам и вазам, относящимся к периоду Ахеменидов, так как в этом регионе очень редко можно встретить подобные сосуды, датируемые VI-IV веками до нашей эры.
Обнаруженные предметы были переданы в Агдамский историко-краеведческий музей. Директор музея Ульви Гадиров сообщил, что созданный в 1962 году и включавший в себя более 2500 экспонатов Агдамский историко-краеведческий музей был разграблен во время оккупации Агдама вооруженными силами Армении в 1993 году. В 2001 году за счет собранных и восстановленных при поддержке местного населения образцов материальной культуры из неоккупированных территорий района, а также обнаруженных в ходе археологических исследований предметов музей возобновил свою деятельность. В настоящее время в музее, действующем в здании Дома культуры села Гарадаглы, выставлено более 1000 экспонатов.