Ağdam rayonunun Ergi ərazisində eramızdan əvvəl VI-IV əsrlərə aid saxsı qablar - cam, kasa və dolça aşkar edilib. Maddi mədəniyyət nümunələrini Mərzili kəndindən məcburi köçkün İlqar Məmmədov təsərrüfat işləri apararkən tapıb.
Əşyalara baxış keçirən AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Təvəkkül Əliyev bildirib ki, Ergi ərazisində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı hələ 30 il əvvəl bir sıra maddi mədəniyyət nümunələri aşkar olunmuşdu. Lakin son 10 illiklərdə bu ərazilərdə tədqiqat işləri aparılmayıb. Bununla bərabər ərazidə təsərrüfat işləri zamanı çoxlu maddi mədəniyyət nümunələri tapılır. Bu nümunələr yerli sakinlərdə saxlanılır.
Qarabağ bölgəsində çalışan arxeoloqlar Ergi ərazisində ayrı-ayrı evlərdə saxlanılan əşyalarla tanış olublar. Bu əşyaların arasında Əhəməni dövrünə aid cam, kasa və dolça tipli qablar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Çünki eramızdan əvvəl VI-IV əsrlərə aid belə qablara bu bölgədə çox nadir hallarda rast gəlinir.
Aşkar edilən əşyalar Ağdam Tarix Diyarşünaslıq Muzeyinə təhvil verilib. Muzeyin direktoru Ülvi Qədirov bildirib ki, 1962-ci ildə yaradılmış və 2500-dən artıq eksponatın sərgiləndiyi Ağdam Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi Ağdam şəhərinin 1993-cü ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalı zamanı talan edilib. 2001-ci ildə yerli əhalinin köməyi ilə rayonun işğal edilməmiş ərazilərindən toplanan, bərpa edilən, həmçinin arxeoloji tədqiqatlar nəticəsində tapılan maddi mədəniyyət nümunələrinin hesabına muzey yenidən fəaliyyətə başlayıb. Hazırda Qaradağlı kənd Mədəniyyət Evinin binasında fəaliyyət göstərən muzeydə 1000-dən artıq eksponat sərgilənir.

In the territory of Agdam region Ergi, were found a ceramic bowl and a vase. Samples of material culture were identified by Ilgar Mammadov, IDP from the village of Marzili, during chores.
After reviewing the items, a leading researcher at the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS Tevekkul Aliyev noted that 30 years ago while archaeological excavations held in the territory Ergi have revealed a number of samples of material culture. However, over the last decade, studies have not been conducted in these areas. But despite this, in the course of commercial work here continues to identify many of the material culture samples stored from the locals.
Archaeologists working in the Karabakh region were acquainted with the objects that are stored in separate houses on the territory of Ergi. Among these items of particular importance is attached to bowls and vases belonging to the Achaemenid period, since in this region is very rare to find such vessels, dating from the VI-IV centuries BC.
Discovered items were transferred to the Aghdam historical museum. The museum's director Ulvi Gadirov said that created in 1962 and includes more than 2500 exhibits of the Aghdam historical museum was looted during the occupation of Agdam Armenian armed forces in 1993. In 2001, due to the collected and restored samples of material culture with the support of the local population from the unoccupied territory of the district, as well as items discovered during archaeological research, the Museum resumed its activities. Currently, the museum, in the current building of the House of Culture Garadagli village, features more than 1000 exhibits.