Beynəlxalq Azərbaycan-Almaniya arxeoloji ekspedisiyası Şəmkir rayonunun Qaracəmirli kəndi yaxınlığında 2500 il bundan əvvəl mövcud olan şəhər tipli böyük yaşayış yerində 2006-cı ildən arxeoloji qazıntı aparır.
Ekspedisiyanın qənaətinə görə, qədim şəhərdə saraylar və digər tikililər bir-birindən xeyli aralı olmaqla, parkların, bağların arasında yerləşməklə divarlarla əhatələnib. Böyük tikililərdə geniş sütunlu zalların, uzun dəhlizlərin olduğu qeyd edilir. Bu yaşayış yerindəki abidə eramızdan əvvəl 550-ci ildən 330-cu ilə qədər, 220 il mövcud olub və Əhmənilər imperiyasına məxsus Pasarqad, Persopol tikililəri ilə müqayisə olunur. Qaracəmirli kəndi yaxınlığında yerləşən yaşayış yeri Əhmənilər imperiyasının bütün Cənubi Qafqazı idarə edən inzibati mərkəzi olduğu güman edilir. Beynəlxalq ekispedisya Qaracəmirli yaxınlığında qədim yaşayış yerində hələlik bir neçə yerdə qazıntı apararaq böyük inzibati, təsərrüfat, istehsalat tikililərinin və dini abidənin qalıqlarını aşkarlayıb. Onlardan böyük sarayın qalıqları xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Ekspedisiyanın rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayev deyib: “Bu vaxta qədər burada 28 sütun altlığı tapılıb. Görünür, burada 100-dən çox sütun altlığı var. Sarayın 8 metr enində 25 metr uzunluğunda giriş hissəsi olub, onun arxasında 675 kvadratmetrdə audensiya zalı yerləşir, ətrafında isə dəhlizlər və böyük zallar var. Burada tapılan maddi mədəniyyət nümunələri azdı, ancaq elitardı. Gil qablar çox azdı. Halbuki saray olmasaydı, gil qablar çoxluq təşkil edərdi. Ən maraqlısı isə burada mixi yazıların olmasıdır.”
Hazırda ekspedisya saraya aid edilən 5-ci sahə adlanan ərazinin qazıntısını aparır. Beynəlxalq ekspedisiyanın tərkibində almaniyalı arxeoloqla yanaşı, milliyətcə yapon olan, Ankara Universitetinin magistrantı Masumi Uehara da iştrak edir.
Masumi Uehara bildirib ki, 10 gün davam edən qazıntılarda kərpic tikililər və onun bərabərində zibil çökəklikləri aşkarlanıb, keramika və küp parçaları, daş alətlər tapılıb.
Qeyd edək ki, saray və onun divarla əhatələnmiş hissəsinin ərazisi 20 hektardır. Hələlik bu sarayın yalnız giriş zalı və özünün bir hissəsi qazılıb. Sarayın e.ə. V əsrin birinci yarısında, 2480 il bundan əvvəl tikildiyi güman edilir.

Международная археологическая экспедиция Азербайджан-Германия начиная с 2006 года вблизи села Гараджамирли Шамкирского района проводит археологические раскопки в большом поселении городского типа, существующем около 2500 лет назад.
По мнению членов экспедиции, дворцы и другие строения в древнем городе располагались на расстоянии друг от друга и были окружены стенами. Отмечается, что в больших построениях имелись просторные залы и длинные коридоры. Обнаруженный в этом поселении памятник существовал примерно 220 лет - с 550-го по 330 год. Данный памятник сравнивается с построениями Пасарград, Персополь, принадлежащими Ахаменидской империи. Предполагается, что расположенное недалеко от села Гараджамирли поселение являлось административным центром Ахаменидской империи, управляющим всем Южным Кавказом. В результате раскопок, проведенных международной экспедиций в нескольких местах данного поселения, были обнаружены остатки больших административных, хозяйственных, производственных строений и религиозных памятников. Из них остатки большого дворца представляют особое значение.
Руководитель экспедиции, член-корреспондент НАНА Ильяс Бабаев сообщил: «До сих пор здесь обнаружены 28 колонн. Видимо, здесь имеется более 100 колонн. Дворец имел парадный вход шириной 8, длиной 25 метров, в задней части располагался зал аудиенции площадью 675 квадратных метров, а вокруг располагались коридоры и большие залы. Обнаруженное здесь небольшое количество образцов материальной культуры относится к элитарной культуре. Очень мало глиняных посуд. Хотя, будь это не дворцом, глиняные посуды преобладали бы. Самое интересное заключается в том, что здесь не обнаружены клинообразные надписи».
В настоящее время экспедиция ведет раскопки на территории, именуемой 5-ым участком дворца. В составе международной экспедиции вместе с немецким археологом принимает также участие магистрант Университета Анкара, японец Мацуми Уехара.
Мацуми Уехара сообщил, что в результате раскопок, которые продолжались 10 дней, были обнаружены кирпичные постройки, фрагменты керамики и кувшин, каменные орудия.
Отметим, что площадь дворца вместе с его участком, окруженным стенами, составляет 20 гектаров. На данный момент раскопан только парадный вход и определенная часть дворца. Вероятно, что дворец был сооружен в первой половине V века до нашей эры, приблизительно 2480 лет назад.