Beynəlxalq Azərbaycan-Almaniya arxeoloji ekspedisiyası Şəmkir rayonunun Qaracəmirli kəndi yaxınlığında 2500 il bundan əvvəl mövcud olan şəhər tipli böyük yaşayış yerində 2006-cı ildən arxeoloji qazıntı aparır.
Ekspedisiyanın qənaətinə görə, qədim şəhərdə saraylar və digər tikililər bir-birindən xeyli aralı olmaqla, parkların, bağların arasında yerləşməklə divarlarla əhatələnib. Böyük tikililərdə geniş sütunlu zalların, uzun dəhlizlərin olduğu qeyd edilir. Bu yaşayış yerindəki abidə eramızdan əvvəl 550-ci ildən 330-cu ilə qədər, 220 il mövcud olub və Əhmənilər imperiyasına məxsus Pasarqad, Persopol tikililəri ilə müqayisə olunur. Qaracəmirli kəndi yaxınlığında yerləşən yaşayış yeri Əhmənilər imperiyasının bütün Cənubi Qafqazı idarə edən inzibati mərkəzi olduğu güman edilir. Beynəlxalq ekispedisya Qaracəmirli yaxınlığında qədim yaşayış yerində hələlik bir neçə yerdə qazıntı apararaq böyük inzibati, təsərrüfat, istehsalat tikililərinin və dini abidənin qalıqlarını aşkarlayıb. Onlardan böyük sarayın qalıqları xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Ekspedisiyanın rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayev deyib: “Bu vaxta qədər burada 28 sütun altlığı tapılıb. Görünür, burada 100-dən çox sütun altlığı var. Sarayın 8 metr enində 25 metr uzunluğunda giriş hissəsi olub, onun arxasında 675 kvadratmetrdə audensiya zalı yerləşir, ətrafında isə dəhlizlər və böyük zallar var. Burada tapılan maddi mədəniyyət nümunələri azdı, ancaq elitardı. Gil qablar çox azdı. Halbuki saray olmasaydı, gil qablar çoxluq təşkil edərdi. Ən maraqlısı isə burada mixi yazıların olmasıdır.”
Hazırda ekspedisya saraya aid edilən 5-ci sahə adlanan ərazinin qazıntısını aparır. Beynəlxalq ekspedisiyanın tərkibində almaniyalı arxeoloqla yanaşı, milliyətcə yapon olan, Ankara Universitetinin magistrantı Masumi Uehara da iştrak edir.
Masumi Uehara bildirib ki, 10 gün davam edən qazıntılarda kərpic tikililər və onun bərabərində zibil çökəklikləri aşkarlanıb, keramika və küp parçaları, daş alətlər tapılıb.
Qeyd edək ki, saray və onun divarla əhatələnmiş hissəsinin ərazisi 20 hektardır. Hələlik bu sarayın yalnız giriş zalı və özünün bir hissəsi qazılıb. Sarayın e.ə. V əsrin birinci yarısında, 2480 il bundan əvvəl tikildiyi güman edilir.

According to members of the expedition, palaces and other buildings in the ancient city were located at a distance from each other and were surrounded by walls. It is noted that in large constructions were spacious halls and long corridors. Discovered in the settlement monument existed about 220 years - from 550 BC to 330 AD. This monument is compared with the constructions Pasargrad, Persopol belonging to Achaemenid Empire. It is assumed that the location near the village Garajamirly settlement is the administrative center of the Achaemenid Empire, controlling the entire South Caucasus. As a result of excavations carried out by the international cruises in several places of the settlement, the remains of large administrative, commercial, industrial buildings and religious monuments have been discovered. Of these, the remains of the great palace are of particular importance.
Expedition leader, corresponding member of ANAS Ilyas Babayev said: "Until now, there were found 28 columns. Apparently, there are more than 100 columns. The palace was the main entrance width of 8 to 25 meters in length, located in the back of the audience hall area of 675 square meters, and located around the hallways and large rooms. A small amount of material culture samples found here refers to the elite culture. The pottery is very few. However, if this was not a palace, a pottery would be prevailed. The most interesting thing is that there are not found cuneiform inscriptions."
Currently, the expedition is excavated in an area referred to as the fifth section of the palace. As part of an international expedition undergraduate of the University of Ankara, Japanese Matsumi Uehara is also involved with the German archaeologist.
Matsumi Uehara said that as a result of the excavations, which lasted 10 days, the brick buildings and trash lowlands, as well as fragments of ceramics and a jug, stone tools were found.
Note that the area of the palace along with his plot, surrounded by walls, is 20 hectares. At the moment, only the front door and a certain part of the palace excavated. It is likely that the palace was built in the first half of the V century BC, about 2480 years ago.