ABŞ və Fransa alimlərinin naxçıvanlı elm adamları ilə birlikdə Naxçıvanda arxeoloji tədqiqatlar aparması təkcə qədim tariximizin öyrənilməsi baxımından deyil, həm də dünyada təbliği baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
Bu fikirləri Azərbaycan-Fransa, Azərbaycan-Amerika və AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin arxeoloji ekspedisiyaları tərəfindən Naxçıvan ərazisində bu il aparılan tədqiqatların nəticələrinə həsr olunmuş yığıncaqda Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev səsləndirib.
Akademik bildirib ki, son illər Naxçıvanda bəşər tarixinin öyrənilməsi üçün böyük əhəmiyyəti olan xeyli yeni abidələr aşkarlanıb. Bu da Naxçıvanın tarix və mədəniyyət abidələrinin tədqiqinə dövlət qayğısının ildən-ilə artması ilə bağlıdır. Abidələrimizin tədqiqi göstərir ki, Naxçıvan müxtəlif dövrlərdə qədim mədəniyyətlərin beşiyi olub. Ordubad ərazisində arxeoloji araşdırmalar aparan AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun “Xaraba Gilan” arxeoloji ekspedisiyası, Azərbaycan-ABŞ, Azərbaycan-Fransa, AMEA Naxçıvan Bölməsinin arxeoloji ekspedisiyalarının əldə etdiyi nəticələr Naxçıvan ərazisinin arxeoloji cəhətdən nə qədər zəngin olduğunu göstərir.
Hesabat yığıncağında Azərbaycan-Fransa arxeoloji ekspedisiyasının Azərbaycan tərəfdən rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev bu il qazıntıların getdiyi ərazilər, aşkarlanmış maddi-mədəniyyət nümunələri və nəticələr haqqında slaydlar vasitəsilə elmi ictimaiyyətin nümayəndələrinə məlumat verib. Qeyd edib ki, bu il Qız qalası yaşayış yerinin alt təbəqələrində aparılan qazıntılar zamanı qəbir abidələrinə rast gəlinməsi olduqca maraqlı faktdır. Bilavasitə yaşayış yerinin yaxınlığında aşkar olunan bu qəbirlərin birindən Orta Tunc dövrünün erkən mərhələsi üçün xarakterik olan boyalı qablar aşkar edilib. Qız qalası yaşayış yeri və onun ətrafındakı kurqanlarda aparılan araşdırmalar onların vahid bir kompleks təşkil etdiyini göstərir.
Qeyd olunub ki, adıçəkilən yaşayış yerində aparılan araşdırmalar zamanı Orta Tunc dövrünə aid 2,5-3 metr qalınlığında mədəni təbəqənin varlığı müəyyən edilib. Bu, Naxçıvanda I Kültəpə, II Kültəpə və Qızılburundan sonra dördüncü mühüm abidədir. 2016-cı ilin avqust ayında AMEA Naxçıvan Bölməsinin arxeoloji ekspedisiyası Fransa Milli Araşdırmalar Mərkəzinin arxeoloqları ilə birlikdə I Kültəpə yaşayış yerində tədqiqat işlərinə başlayıb. Ekspedisiyanın əsas məqsədi Neolit dövrünün sonuna aid olan I Kültəpə yaşayış yerində məskunlaşmanın tarixi və qədim Naxçıvan sakinlərinin ətraf aləmlə əlaqələrini öyrənməkdən ibarətdir.
“Aparılan araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, I Kültəpə yaşayış yeri Cənubi Qafqazın ən qədim Neolit abidəsidir” – deyən Vəli Baxşəliyev bildirib ki, Cənubi Qafqazda ən qədim metallurgiya mərkəzinin də Naxçıvan olduğu faktının təsdiqlənməsinə dair müəyyən nəticələr əldə olunub və bu istiqamətində araşdırmalar davam edir. İlk tədqiqatlar Naxçıvandakı qədim mis yataqlarının o dövrün insanları tərəfindən istifadə olunduğunu təsdiqləyir.

Проведение в Нахчыване археологических исследований совместно с учеными США, Франции и Азербайджана имеет большое значение не только с точки зрения изучения, но и пропаганды нашей древней истории в мировом масштабе.
Эти мысли были озвучены председателем Нахчыванского отделения, академиком Исмаилом Гаджиевым на собрании, посвященном результатам исследований, проведенных в этом году археологическими экспедициями Азербайджан-Франция, Азербайджан-Америка и Нахчыванского отделения НАНА на территории Нахчывана.
Академик отметил, что в последние годы в Нахчыване было обнаружено значительное количество новых памятников, имеющих большое значение в изучении истории человечества. Это связано с повышением государственной заботы об исследовании памятников истории и культуры Нахичевана. Исследования памятников говорят о том, что Нахчыван в различные периоды был колыбелью древних культур. Результаты, проведенных на территории Ордубада археологических исследований свидетельствуют о богатстве территории Нахчывана с точки зрения археологии.
На отчетном собрании руководитель Азербайджано-Французской археологической экспедиции с азербайджанской стороны, член-корреспондент НАНА Вели Бахшалиев проинформировал представителей научного сообщества об обнаруженных образцах материальной культуры и результатах раскопок. Отметил, что обнаружение погребальных памятников на нижних слоях поселения Гыз галасы является весьма интересным фактом. В одном из захоронений, расположенных непосредственно вблизи населенных мест, были выявлены расписные посуды, относящиеся к раннему периоду эпохи Средней Бронзы. Исследования, проведенные на поселении Гыз галасы и расположенных вблизи курганах, показывают, что они составляют единый комплекс.
Было отмечено, что в ходе проведенных исследований на вышеуказанном поселении было установлено наличие относящегося к эпохе Средней бронзы культурного слоя толщиной в 2,5-3 метров. Это является 4-м по счету важным памятником Нахчывана после Кюльтепе I, Кюльтепе II и Гызылбурун. В августе 2016 года археологическая экспедиция Нахчыванского отделения НАНА совместно с археологами Французского национального центра исследований начала археологические раскопки на поселении Кюльтепе I. Основная цель экспедиции заключается в изучении истории расселения на поселении Кюльтепе I и связей жителей Нахчывана с окружающим миром.