ABŞ və Fransa alimlərinin naxçıvanlı elm adamları ilə birlikdə Naxçıvanda arxeoloji tədqiqatlar aparması təkcə qədim tariximizin öyrənilməsi baxımından deyil, həm də dünyada təbliği baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
Bu fikirləri Azərbaycan-Fransa, Azərbaycan-Amerika və AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin arxeoloji ekspedisiyaları tərəfindən Naxçıvan ərazisində bu il aparılan tədqiqatların nəticələrinə həsr olunmuş yığıncaqda Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev səsləndirib.
Akademik bildirib ki, son illər Naxçıvanda bəşər tarixinin öyrənilməsi üçün böyük əhəmiyyəti olan xeyli yeni abidələr aşkarlanıb. Bu da Naxçıvanın tarix və mədəniyyət abidələrinin tədqiqinə dövlət qayğısının ildən-ilə artması ilə bağlıdır. Abidələrimizin tədqiqi göstərir ki, Naxçıvan müxtəlif dövrlərdə qədim mədəniyyətlərin beşiyi olub. Ordubad ərazisində arxeoloji araşdırmalar aparan AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun “Xaraba Gilan” arxeoloji ekspedisiyası, Azərbaycan-ABŞ, Azərbaycan-Fransa, AMEA Naxçıvan Bölməsinin arxeoloji ekspedisiyalarının əldə etdiyi nəticələr Naxçıvan ərazisinin arxeoloji cəhətdən nə qədər zəngin olduğunu göstərir.
Hesabat yığıncağında Azərbaycan-Fransa arxeoloji ekspedisiyasının Azərbaycan tərəfdən rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev bu il qazıntıların getdiyi ərazilər, aşkarlanmış maddi-mədəniyyət nümunələri və nəticələr haqqında slaydlar vasitəsilə elmi ictimaiyyətin nümayəndələrinə məlumat verib. Qeyd edib ki, bu il Qız qalası yaşayış yerinin alt təbəqələrində aparılan qazıntılar zamanı qəbir abidələrinə rast gəlinməsi olduqca maraqlı faktdır. Bilavasitə yaşayış yerinin yaxınlığında aşkar olunan bu qəbirlərin birindən Orta Tunc dövrünün erkən mərhələsi üçün xarakterik olan boyalı qablar aşkar edilib. Qız qalası yaşayış yeri və onun ətrafındakı kurqanlarda aparılan araşdırmalar onların vahid bir kompleks təşkil etdiyini göstərir.
Qeyd olunub ki, adıçəkilən yaşayış yerində aparılan araşdırmalar zamanı Orta Tunc dövrünə aid 2,5-3 metr qalınlığında mədəni təbəqənin varlığı müəyyən edilib. Bu, Naxçıvanda I Kültəpə, II Kültəpə və Qızılburundan sonra dördüncü mühüm abidədir. 2016-cı ilin avqust ayında AMEA Naxçıvan Bölməsinin arxeoloji ekspedisiyası Fransa Milli Araşdırmalar Mərkəzinin arxeoloqları ilə birlikdə I Kültəpə yaşayış yerində tədqiqat işlərinə başlayıb. Ekspedisiyanın əsas məqsədi Neolit dövrünün sonuna aid olan I Kültəpə yaşayış yerində məskunlaşmanın tarixi və qədim Naxçıvan sakinlərinin ətraf aləmlə əlaqələrini öyrənməkdən ibarətdir.
“Aparılan araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, I Kültəpə yaşayış yeri Cənubi Qafqazın ən qədim Neolit abidəsidir” – deyən Vəli Baxşəliyev bildirib ki, Cənubi Qafqazda ən qədim metallurgiya mərkəzinin də Naxçıvan olduğu faktının təsdiqlənməsinə dair müəyyən nəticələr əldə olunub və bu istiqamətində araşdırmalar davam edir. İlk tədqiqatlar Naxçıvandakı qədim mis yataqlarının o dövrün insanları tərəfindən istifadə olunduğunu təsdiqləyir.

Archaeological studies carried by U.S. and French scientists joint with Nakhcivan scientists on the territory of Nakhchivan, are of importance not only to study our ancient history but also its promotion in the world.
These opinions were sounded by chairman of Nakhchivan Division of ANAS Academician Ismayil Hajiyev at the meeting devoted to the results of studies carried out by archeological expeditions of Azerbaijan-France, Azerbaijan-America and Nakhchivan Division of ANAS.
Academician stated that, monuments, which were discovered in Nakhchivan during latest years, prove that, Nakhchivan has been a cradle of civilization in various years throughout the history. Archaeological researches by “Kharaba Gilan” expedition of the Institute of Archeology and Ethnography on the territory of Ordubad as well as results obtained by Azerbaijan-USA, Azerbaijan-France, and ANAS Nakhchivan Division show the richness of this territory from viewpoint of archeology.
At the report meeting, Azerbaijani chief of Azerbaijan-French archaeological expedition, corresponding member of ANAS Veli Bakhshaliyev informed the scientific public about excavated areas during this year, discovered artifacts and results via slides. He noted that, coming across to graveyard in the lower strata of settlement Giz Galasi is pretty interesting. Directly, in the vicinity of this settlement were discovered painted plates specific to an early stage of Middle Bronze Age in one of these tombs.
It was determined the presence of 2.5-3 meter thick cultural layer dated back to Middle Bronze Age in the above-mentioned settlement. This is fourth important monument in Nakhchivan after Kultepe I, Kultepe II, and Gizilburun. In August 2016, the French National Research Center joint with archaeologists of Nakhchivan Division began research work in the settlement Kultepe I. The main objective of the expedition, which belongs to the end of Neolithic era, is to study the settlement date in Kultepe I and relations of Nakhchivan habitants with the outside world.