“Radioelektron texnologiyalar” konserni insan orqanizminin əsas göstəricilərini qeydə alaraq məlumatları tibbi mərkəzə ötürən yeni teletibbi qadjetini təqdim edib.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, “CardioMarker” adlı qadjet iki hissədən ibarətdir: ürək hissəsinə bərkidilən daşınan modul elektrokardioqram, temperatur və nəbz kimi göstəriciləri qeydə alır, xüsusi “ağıllı” qolbaq və smartfon üçün proqram isə məlumatları pasiyentə, həkimə və hətta təcili yardım briqadasına göndərə bilir.
Bütün məlumatlar mühafizə olunmuş mobil və radioəlaqə kanalları vasitəsilə real vaxt rejimində ötürülür ki, bununla da məlumatların məxfiliyi qorunur. Pasiyentin göstəriciləri normadan ciddi şəkildə fərqləndikdə qurğu həkimə və ya ən yaxın məsafədə olan təcili yardım briqadasına xəbərdarlıq göndərir.
“CardioMarker” aritmiya, işemiya (infarkt) hallarını aşkarlaya, yorğunluq dərəcəsi, stress səviyyəsi, orqanizmin bərpa olunma qabiliyyəti haqqında məlumatları əldə edə bilir. Qeyd olunan funksiyalar ürək-damar xəstəliklərinin izlənməsi və profilaktikası üçün vacibdir. Bundan başqa, qurğu idman tibbi sahəsində idmançıların göstəricilərinin yaxşılaşdırılması üçün istifadə oluna bilər.

Domestic telemedicine presented complex cardiomarker
Concern “Radio-electronic technology ‘(KRET) announced at the conference” Biotehmed “telemedicine complex CardioMarker . The device reads vital signs and transmits the data to the medical center.
The device of the new gadget from the sphere of mobile medicine looks simple: it includes a dock on the heart compact wearable unit (recording such parameters as ECG, temperature and heart rate), as well as a special smart wristband and app on a smartphone (the device may send data patient, doctor and even ambulance).
All the indicators are transmitted in real time via secure channels of cellular and wireless communication, so that data privacy can not worry. In the case of serious deviations from normal performance device sends an alert doctor or the nearest emergency brigade.
CardioMarker can detect various conditions such as arrhythmia, ischemia, learn about the degree of fatigue, stress levels, stamina and the body’s ability to recover. All these features are necessary for tracking and prevention of cardiovascular diseases. In addition, the gadget can also be used in sports medicine to improve the performance of athletes.
CardioMarker was originally developed as part of the combat equipment “Warrior”, but then went beyond the defense project and is presented as a purely medical device. Now telemedicine complex KRET from clinical trials and mass production devices scheduled for the end of the third quarter of the current 2016 year.