Oktyabrın 13-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasında “Azərbaycan Respublikasının tarixi” ikicildliyinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbir AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu, Prezident Kitabxanası və “Azərbaycan Tarixçiləri” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Mərasimdə Prezident Kitabxanasının direktoru Mayıl Əhmədov çıxış edərək təqdim olunan əsərin məziyyətlərindən, tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, fundamental elmi araşdırma olan “Azərbaycan Respublikasının tarixi” ikicildliyinin nəşri müstəqil Azərbaycanın elmi həyatında mühüm hadisədir.
M.Əhmədov bildirib ki, bu sanballı əsər Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümünə bir töhfədir. Kitabda son 25 illik dövlətçilik tariximiz öz əksini tapıb.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının ictimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdir müavini Ərəstun Mehdiyev qeyd edib ki, bugünkü təqdimatın mühüm əhəmiyyəti var. Ona görə ki, bu günlər Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə ölkəmizin hər yerində dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümü geniş şəkildə qeyd olunur.
Vurğulanıb ki, “Azərbaycan Respublikasının tarixi” ikicildliyinin materialları tanınmış tarixçi-alimlər tərəfindən yazılıb. Hər iki cilddə müstəqil Azərbaycanın xarici siyasətinə dair fəsillərin müəllifi isə bu sahənin görkəmli mütəxəssisi professor Əli Həsənovdur.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov təqdimatı keçirilən ikicildliyin son illərdə institutda nəşr olunan digər çoxsaylı sanballı əsərlər kimi, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə hazırlandığını vurğulayıb. Əsərin tədqiqatçılar, təhsil sistemi işçiləri və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edən Yaqub Mahmudov bu nəcib işdə əməyi olan hər kəsə dərin minnətdarlığını bildirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, geniş tədqiqatçılar heyəti tərəfindən yazılmış əsər Azərbaycanın müstəqillik dövrü tarixinin akademik səviyyədə araşdırılması yolunda ilk təşəbbüsdür. Əsərin 1-ci cildi 1991-2003-cü illəri, yəni, tariximizin Heydər Əliyev dövrünü, 2-ci cildi isə 2003-2016-cı illəri – Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə olunmuş tarixi nailiyyətləri və ölkədə aparılan böyük quruculuq, abadlıq illərini əhatə edir.
Qeyd olunub ki, birinci cilddə 1991-ci il Azərbaycan dövlətçiliyinin bərpası, bütövlükdə, xalqımızın qədim dövlətçilik ənənələrinin dirçəlişi ili kimi qiymətləndirilir. Cilddə itirilmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalmış Azərbaycan dövlətçiliyini xilas etmək üçün Heydər Əliyevin rəhbərlik etdiyi Qurtuluş hərəkatına geniş yer verilib. İkinci cilddə isə 2003-2016-cı illərdə ölkədə aparılmış geniş islahatlar proqramının icrasına, böyük quruculuq və abadlıq işlərinə, xarici siyasət sahəsində əldə olunmuş uğurlara, Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinə ayrı-ayrılıqda fəsillər həsr olunub.
Tarix İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə çap olunmuş əsərin elmi məsləhətçisi AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, elmi redaktoru isə AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudovdur.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı Fəzail Ağamalı, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva, Tarix İnstitutunun direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhrəmov və başqaları bildiriblər ki, kitablar Azərbaycanın ən yeni tarixinin araşdırılmasına və yubileyə gözəl hədiyyədir. Dövlətçilik ənənələrinin lakonik formada təqdim olunması əsərin dəyərini daha da artırır.

Administative Department of the President of the Republic of Azerbaijan Presidential Library presented "History of the Republic of Azerbaijan" two-volume book on October 13.
The event, which was held by organizational support of ANAS Institute of History, the Presidential Library and "Azerbaijani historians" Public Association discussed about the significance of the book.
Director of the Presidential Library Mail Ahmadov gave brief information about presented work. He noted that, the publication of fundamental scientific research - the two-volume "History of the Republic of Azerbaijan" is a significant event in the scientific life of the independent Azerbaijan.
This weighty work is a precious gift to the 25th anniversary of restoration of state independence of the Azerbaijan Republic. The book reflects 25th history of our state.
The next speaker, Deputy Head of the Department of social and political issues of the Presidential Administration of Azerbaijan Republic Arastun Mehdiyev noted that, this presentation is of great importance, because in these days by the corresponding decree of President Ilham Aliyev in all corners of our country is widely celebrated twenty-five anniversary of the restoration of state independence.
Other speakers emphasized that, the scientific consultant of work issued by the Academic Council of the Institute of History is the President of ANAS, Academician Akif Alizadeh, a science editor is correspondent member of ANAS Yagub Mahmudov.
The work, created by the efforts of a large research team, is the first initiative in the way of study at an academic level, history of independence of Azerbaijan.
The 1st volume of works covers the 1991-2003, the period of Heydar Aliyev's leadership and the 2nd volume - 2003-2016 achieved historic successes and ongoing country wide work of building and landscaping by President Ilham Aliyev.The first volume 1991 is estimated as the year of restoration of the statehood of Azerbaijan, in general, the revival of the ancient traditions of statehood of our people. This issue is discussed in a separate chapter. Volume allotted a wide berth revival movement, which was led by Heydar Aliyev for the salvation of the Azerbaijani statehood, which is faced with the threat of loss.
In the second volume we are talking about the performance of a broad reform program, the implementation in our country in 2003-2016 a lot of work on construction and improvement, successes in foreign policy, separate chapters are devoted to the activities of the Heydar Aliyev Foundation. It was noted that, the two-volume materials "History of the Republic of Azerbaijan" were written by well-known scientists-historians. In both volumes, the author of chapters on the foreign policy of Azerbaijan is a prominent expert in this field Professor Ali Hasanov.