Oktyabrın 13-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasında “Azərbaycan Respublikasının tarixi” ikicildliyinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbir AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu, Prezident Kitabxanası və “Azərbaycan Tarixçiləri” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Mərasimdə Prezident Kitabxanasının direktoru Mayıl Əhmədov çıxış edərək təqdim olunan əsərin məziyyətlərindən, tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, fundamental elmi araşdırma olan “Azərbaycan Respublikasının tarixi” ikicildliyinin nəşri müstəqil Azərbaycanın elmi həyatında mühüm hadisədir.
M.Əhmədov bildirib ki, bu sanballı əsər Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümünə bir töhfədir. Kitabda son 25 illik dövlətçilik tariximiz öz əksini tapıb.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının ictimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdir müavini Ərəstun Mehdiyev qeyd edib ki, bugünkü təqdimatın mühüm əhəmiyyəti var. Ona görə ki, bu günlər Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə ölkəmizin hər yerində dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümü geniş şəkildə qeyd olunur.
Vurğulanıb ki, “Azərbaycan Respublikasının tarixi” ikicildliyinin materialları tanınmış tarixçi-alimlər tərəfindən yazılıb. Hər iki cilddə müstəqil Azərbaycanın xarici siyasətinə dair fəsillərin müəllifi isə bu sahənin görkəmli mütəxəssisi professor Əli Həsənovdur.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov təqdimatı keçirilən ikicildliyin son illərdə institutda nəşr olunan digər çoxsaylı sanballı əsərlər kimi, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə hazırlandığını vurğulayıb. Əsərin tədqiqatçılar, təhsil sistemi işçiləri və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edən Yaqub Mahmudov bu nəcib işdə əməyi olan hər kəsə dərin minnətdarlığını bildirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, geniş tədqiqatçılar heyəti tərəfindən yazılmış əsər Azərbaycanın müstəqillik dövrü tarixinin akademik səviyyədə araşdırılması yolunda ilk təşəbbüsdür. Əsərin 1-ci cildi 1991-2003-cü illəri, yəni, tariximizin Heydər Əliyev dövrünü, 2-ci cildi isə 2003-2016-cı illəri – Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə olunmuş tarixi nailiyyətləri və ölkədə aparılan böyük quruculuq, abadlıq illərini əhatə edir.
Qeyd olunub ki, birinci cilddə 1991-ci il Azərbaycan dövlətçiliyinin bərpası, bütövlükdə, xalqımızın qədim dövlətçilik ənənələrinin dirçəlişi ili kimi qiymətləndirilir. Cilddə itirilmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalmış Azərbaycan dövlətçiliyini xilas etmək üçün Heydər Əliyevin rəhbərlik etdiyi Qurtuluş hərəkatına geniş yer verilib. İkinci cilddə isə 2003-2016-cı illərdə ölkədə aparılmış geniş islahatlar proqramının icrasına, böyük quruculuq və abadlıq işlərinə, xarici siyasət sahəsində əldə olunmuş uğurlara, Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinə ayrı-ayrılıqda fəsillər həsr olunub.
Tarix İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə çap olunmuş əsərin elmi məsləhətçisi AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, elmi redaktoru isə AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudovdur.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı Fəzail Ağamalı, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva, Tarix İnstitutunun direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhrəmov və başqaları bildiriblər ki, kitablar Azərbaycanın ən yeni tarixinin araşdırılmasına və yubileyə gözəl hədiyyədir. Dövlətçilik ənənələrinin lakonik formada təqdim olunması əsərin dəyərini daha da artırır.

13 октября в Президентской библиотеке Управления делами Президента Азербайджанской Республики состоялась презентация двухтомника «История Азербайджанской Республики».
На мероприятии, которое прошло при организационной поддержке Института истории Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА), Президентской библиотеки и Общественного объединения «Историки Азербайджана», говорилось о значении книги.
Директор Президентской библиотеки Маил Ахмедов дал краткую информацию о представленном труде. Он отметил, что издание фундаментального научного исследования – двухтомника «История Азербайджанской Республики», является значимым событием в научной жизни независимого Азербайджана.
Это весомое произведение является ценным даром к 25-летию восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики. В книге нашла отражение 25-летняя история нашей государственности.
Выступивший затем заместитель заведующего отдела общественно-политических вопросов Администрации Президента Азербайджанской Республики Арастун Мехдиев отметил, что сегодняшняя презентация имеет важное значение, так как в эти дни соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева во всех уголках нашей страны широко отмечается двадцатипятилетняя годовщина восстановления государственной независимости.
Совершив экскурс в последние 25 лет истории государственности Азербайджана, представитель Администрации Президента рассказал о сути книги, ее историческом значении.
Другие выступавшие подчеркнули, что научный консультант труда, изданного решением Ученого совета Института истории – президент НАНА, академик Акиф Ализаде, а научный редактор – член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов. Труд, созданный усилиями большого исследовательского коллектива, является первой инициативой на пути исследования на академическом уровне истории периода независимости Азербайджана. 1-й том произведения охватывает 1991-2003-е годы, то есть, период руководства Гейдара Алиева, а 2-й том – 2003-2016-е годы – достигнутые Президентом Ильхамом Алиевым исторические успехи и проводимую в стране широкую работу по созиданию и благоустройству. В первом томе 1991 год оценивается как год восстановления государственности Азербайджана, в целом, возрождения древних традиций государственности нашего народа. Этому вопросу посвящена отдельная глава. В томе отведено широкое место Движению возрождения, которым руководил Гейдар Алиев для спасения азербайджанской государственности, которая столкнулась с угрозой утраты. А во втором томе речь идет об исполнении широкой программы реформ, осуществлении в нашей стране в 2003-2016 годах большой работы по строительству и благоустройству, успехах во внешней политике, отдельные главы посвящены деятельности Фонда Гейдара Алиева.
Было отмечено, что материалы двухтомника «История Азербайджанской Республики» написаны известными учеными-историками. В обоих томах автором глав по внешней политике Азербайджана является видный специалист в этой области, профессор Али Гасанов.