AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası cari ilin hesabat hazırlığına başlayıb
Noyabrın 4-də AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) cari ilin hesabat hazırlığı məsələlərinə həsr olunan iclası keçirilib.
Tədbirdə GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov institutlarda yerli şuralar tərəfindən hesabat hazırlanarkən elmi fəaliyyətə üstünlük verilməsinin zəruriliyini qeyd edib. Hesabatların hazırlanmasında vahid formadan istifadə olunacağını söyləyən GAMŞ sədri burada gənclərin mühüm elmi nailiyyətlərinin, dərc etdirdikləri kitab, monoqrafiya və məqalələrin, beynəlxalq və yerli qrant layihələrində, konfrans və elmi simpoziumlarda iştirakları ilə bağlı dolğun məlumatların əks olunacağını vurğulayıb.
F.Salmanov növbəti il üçün hesabatla yanaşı, Fəaliyyət Planı hazırlığına başlamağın da vacibliyini qeyd edib, verilən perspektivli təkliflərin GAMŞ-ın 2017-ci il üzrə ümumi Fəaliyyət Planına salınacağını söyləyib. O, bu ilin oktyabr ayında Gəncədə keçirilən Gənc alim və mütəxəssislərin beynəlxalq konfransının nəticələrini müsbət dəyərləndirərək, Akademiya rəhbərliyinin diqqət və qayğısı ilə ərsəyə gələn bu cür tədbirlərin gənclərin dünya elminə inteqrasiyasında mühüm rol oynadığını bildirib.
Sədr, həmçinin “Gənc tədqiqatçı” jurnalının 3-cü sayının çapa hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Jurnalın növbəti sayında mühüm elmi nəticələri olan innovativ məqalələrin nəşrinə üstünlük veriləcəyini söyləyən natiq bu haqda institut gənclərinin məlumatlandırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Gündəlikdə səsləndirilən bu və digər məslələrlə bağlı Şura üzvləri – geologiya-mineralogiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Abbasov, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları – Nail Qurbanov, Cahid İsmayıloğlu, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev və digərləri öz rəylərini bildiriblər.

November 4, was held an assembly of ANAS Council of Young Scientists and Specialists (CYSC) on a report preparation of the year.
At the event, chairman of CYSC, PhD in Physics Famin Salmanov noted, academic activities should be dominated in preparation of reports by domestic councils at the institutes. A single form will be used in preparation of reports, so they will reflect compherensive info about the youth’s vital achievements, published books, monographs and papers, including their participation in the international and local grant projects, conference and scientific symposia, he noted.
F. Salmanov stressed out the necessity of starting preparation of Action Plan, in addition to report of next year, and he noted that, promising suggestions will be added to the Action Plan of the Council for 2017. Positively appreciating the outputs of the international conference of Young Scientists and Specialists, which held in Ganja in October this year, he underlined the role of such events, organizing by care and attention of Academy, in integration of the youth into the world science.
Chairman also brought to mind the preparation of 3rd issue of “Young researcher” journal. Next edition of the journal will mainstream innovative papers, which have vital scientific results.
Council members - PhD in Geology-mineralogy Orkhan Abbasov, PhDs in Philology – Nail Gurbanov, Jahid Ismayiloghlu, PhD in Chemistry Afsun Sujayev and others shared their opinions on the issues of agenda.