AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası cari ilin hesabat hazırlığına başlayıb
Noyabrın 4-də AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) cari ilin hesabat hazırlığı məsələlərinə həsr olunan iclası keçirilib.
Tədbirdə GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov institutlarda yerli şuralar tərəfindən hesabat hazırlanarkən elmi fəaliyyətə üstünlük verilməsinin zəruriliyini qeyd edib. Hesabatların hazırlanmasında vahid formadan istifadə olunacağını söyləyən GAMŞ sədri burada gənclərin mühüm elmi nailiyyətlərinin, dərc etdirdikləri kitab, monoqrafiya və məqalələrin, beynəlxalq və yerli qrant layihələrində, konfrans və elmi simpoziumlarda iştirakları ilə bağlı dolğun məlumatların əks olunacağını vurğulayıb.
F.Salmanov növbəti il üçün hesabatla yanaşı, Fəaliyyət Planı hazırlığına başlamağın da vacibliyini qeyd edib, verilən perspektivli təkliflərin GAMŞ-ın 2017-ci il üzrə ümumi Fəaliyyət Planına salınacağını söyləyib. O, bu ilin oktyabr ayında Gəncədə keçirilən Gənc alim və mütəxəssislərin beynəlxalq konfransının nəticələrini müsbət dəyərləndirərək, Akademiya rəhbərliyinin diqqət və qayğısı ilə ərsəyə gələn bu cür tədbirlərin gənclərin dünya elminə inteqrasiyasında mühüm rol oynadığını bildirib.
Sədr, həmçinin “Gənc tədqiqatçı” jurnalının 3-cü sayının çapa hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Jurnalın növbəti sayında mühüm elmi nəticələri olan innovativ məqalələrin nəşrinə üstünlük veriləcəyini söyləyən natiq bu haqda institut gənclərinin məlumatlandırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Gündəlikdə səsləndirilən bu və digər məslələrlə bağlı Şura üzvləri – geologiya-mineralogiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Abbasov, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları – Nail Qurbanov, Cahid İsmayıloğlu, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev və digərləri öz rəylərini bildiriblər.

Совет молодых ученых и специалистов НАНА приступил к подготовке отчета текущего года
4 ноября текущего года состоялось заседание, посвященное вопросам подготовки отчета Совета молодых ученых и специалистов НАНА (СМУС).
На мероприятии председатель СМУС доктор философии по физике Фамин Салманов подчеркнул необходимость принятия к сведению научной деятельности при подготовке отчета местными советами. Отметив, что в подготовке будет использована единая форма, председатель СМУС сообщил, что здесь найдет отражение содержательная информация о важных научных достижениях молодежи, их опубликованных книгах, статьях и монографиях, участии в местных и международных грантовых проектах, научных симпозиумах и конференциях.
Ф.Салманов также подчеркнул важность подготовки Плана деятельности на следующий год, в который войдут выдвинутые перспективные предложения. Положительно оценив результаты международной конференции Совета молодых ученых и специалистов, состоявшейся в октябре текущего года в Гяндже, он отметил, что подобные мероприятия, организованные благодаря вниманию и заботе руководства академии, играют важную роль в интеграции молодежи в мировую науку.
Председатель довел до внимания, что готовится к изданию 3 номер журнала «Молодой исследователь». Ф.Салманов сообщил, что в очередном номере журнала будет отдано предпочтение изданию инновационных статей, обладающими важными научными результатами и подчеркнул необходимость информирования об этом молодежи института.
Члены совета - доктор философии по геолого-минералогическим наукам Орхан Аббасов, доктора философии по филологии Наиль Курбанов, Джахид Исмаилоглу, доктор философии по химии Афсун Суджаев и другие выразили свои мнения относительно вопросов, стоящих на повестке дня.