Noyabrın 24-də AMEA-nın Əsas binasında Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan milli sirk sənəti – 70” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə açaraq Azərbaycanda peşəkar sirk sənətinin inkişaf tarixindən danışıb. Ə.Salamzadə qeyd edib ki, respublikamızda ənənəvi sirk sənətinin tarixi çox qədim dövrlərə gedib çıxsa da, peşəkar sirkin meydana gəlməsi yaxın keçmişə təsadüf edir. Onun sözlərinə görə, dahi Üzeyir Hacıbəylinin təşəbbüsü ilə yaradılan Azərbaycan peşəkar sirk kollektivinin ifasında ilk milli sirk proqramının premyerası 1946-cı il iyunun 12-də Bakı Dövlət Sirkində olub.
“Azərbaycanda peşəkar sirk sənətinin inkişaf yolları” adlı məruzə ilə çıxış edən sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Rəcəb Məmmədov milli sirk sənətinin tarixi, təşəkkül mərhələləri, müasir problemləri, inkişaf perspektivlərindən danışıb.
Bakı Dövlət Sirkinin direktoru Vaqif Bağırzadə “Bakı Dövlət Sirki milli sirk sənətinin inkişafında rolu” adlı məruzədə rəhbərlik etdiyi qurumun milli sirk sənətinin inkişafındakı rolundan bəhs edib.
Daha sonra yazıçı-publisist, “Qızıl qələm” mükafatçısı Şərif Kərimli öz çıxışında Azərbaycan sirk pəhləvanlarının fəaliyyətindən danışaraq maraqlı məqamlara toxunub.
Konfransda “Milli sirk sənətində musiqi”, “Azərbaycan sirkində klounada”, “Azərbaycan milli kinosunda sirk ənənəsi”, “Azərbaycan illüziya sənətinin inkişaf yolları”, “Müasir Azərbaycan sirk sənəti dünya arenasında” mövzularında məruzələr dinlənilib.

24 ноября в Главном здании НАНА при организационной поддержке Института архитектуры и искусства состоялась Республиканская научно-практическая конференция «Азербайджанское национальное цирковое искусство – 70».
Открывая мероприятие вступительным словом, директор института, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде рассказал об истории развития профессионального циркового искусства в Азербайджане. По его словам, премьера первой цирковой программы в исполнении профессионального циркового коллектива, созданного по инициативе великого Узеира Гаджибейли, состоялась 12 июня 1946 года в Бакинском государственном цирке.
Выступив с докладом «Пути развития профессионального циркового искусства в Азербайджане», доктор философии по искусствоведению Раджаб Мамедов рассказал об истории, этапы становления, современных проблемах и перспективах развития национального циркового искусства.
Директор Бакинского государственного цирка Вагиф Багирзаде в докладе «Роль Бакинского государственного цирка в развитии национального циркового искусства» рассказал о роли руководимой им структуры в развитии национального циркового искусства.
Затем в своем выступлении писатель-публицист, лауреат «Золотого пера» Шариф Керимли, рассказав о деятельности азербайджанских цирковых пехлеванов, затронул интересные моменты.
На конференции были заслушаны доклады «Музыка в цирковом искусстве», «Клоунада в азербайджанском цирке», «Цирковая традиция в Азербайджанском национальном кино», «Современное азербайджанское цирковое искусство на мировой арене».