Ulu öndər və onun ailəsinə aid trilogiya Mərkəzi Elmi Kitabxanaya təqdim olunub
Ümummili lider Heydər Əliyev, Prezident İlham Əliyev və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya həsr olunan trilogiya - “Fateh”, “Fəthin yolu” və  “Ümid qapısı” kitabları AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasına (MEK) təqdim edilib. Kitabların müəllifi Əməkdar jurnalist Xalid Niyazovdur.
“Fateh” kitabında Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti, fövqəladə rəhbərlik qabiliyyəti, siyasi uzaqgörənliyi, böyük humanizmindən bəhs edilir. Əsərdə qeyri-adi, unikal bir şəxsiyyət olan Heydər Əliyevin misilsiz natiqlik məharəti, intuisiyası, nəhayətsiz fikir dünyası, millilik və ümumibəşəriliyin, bədii duyumla rasional düşüncənin, sadə görünüşlə mürəkkəb məzmunun vəhdəti işıqlandırılır. Kitabın redaktoru AMEA-nın müxbir üzvü Səlahəddin Xəlilov, məsləhətçiləri BDU-nun kafedra müdiri Ağalar Abbasbəyli, professorlar Qafar Cəbiyev və Akkan Suverdir.
X.Niyazovun seçilmiş məqalələrinin toplanmış olduğu “Fəthin yolu” kitabı Azərbaycanı bugünkü inkişaf yoluna gətirib çıxaran Prezident İlham Əliyevin timsalında oxuculara yeni dövr siyasi liderinin dolğun portretini təqdim edir. Publisist, İlham Əliyevin milli maraqları və mənəvi dəyərləri ümumbəşəri ideallarla ahəngdar şəkildə uzlaşdırmaq bacarığını, intelektual səviyyə, universal bilik və akademik təhsili, möhkəm iradəsini - yetkin siyasi obrazını oxuculara tanıtmağa müvəffəq olub. Kitabın redaktoru Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, məsləhətçiləri Prezident yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun icraçı direktoru Vüqar Səfərli, BDU-nun kafedra müdirləri Ramiz Əskər və Rüstəm Məmmədovdur.
"Ümid qapısı”  kitabı Heydər Əliyevin zəngin mənəvi irsinin sadiq daşıyıcısı və qoruyucusu, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın çoxcəhətli fəaliyyətinə həsr edilib. Müəllifin məqalələri Mehriban xanım Əliyevanın mənəvi məsuliyyətini, təşəbbüskar vətəndaşlıq mövqeyini, milli-mənəvi irs və dəyərlərin, elm və təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi, fəal maarifçilik kursunun həyata keçirilməsi, səhiyyənin inkişafı, insanların fiziki və mənəvi sağlamlığının qorunması istiqamətində həyata keçirdiyi strateji layihələri  təcəssüm etdirir. Kitabının redaktoru Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Mustafazadə, məsləhətçiləri Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, YUNESKO-nun eksperti Vüqar Məmmədov və Bakı Musiqi Akademiyasının prorektoru Yeganə Axundovadır.

Trilogy devoted to the National leader and his family presented to the Central Scientific Library
Trilogy devoted to the National leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev and President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva - "Conqueror", "The Way of the conquest", "Gate of Hope" has been donated to the Central Scientific Library (CSL). Author of the books is Honored Journalist Khalid Niyazov.
In the book "Conqueror" tells the story of the life and activity of Heydar Aliyev, his ability to lead in difficult situations, political farsightedness and huge humanism. The book highlights unparalleled oratorical abilities, intuition, endless world of ideas, humanity, rational thinking, and the unity of simple and complex view in the content of such a unique personality as Heydar Aliyev. Editor of the book is corresponding member of ANAS Salahaddin Khalilov, advisors – chief department of BSU Agalar Abbasbeyli, Professors Gafar Jabiyev and Akkan Suver.
"The way to conquer" - a collection of selected articles H.Niyazov in which the example of President Ilham Aliyev, who led Azerbaijan to today's way of development, introduces the reader to the full portrait of the political leader of modern times. Publicist acquaints the reader with a mature political way Ilham Aliyev - the ability to harmoniously combine the interests of national-spiritual values of universal ideals, intellectual level, universal knowledge and academic education, the iron logic and a strong will. Editor of the book is corresponding member of ANAS, MP Nizami Jafarov, consultants - executive director of the State Support for Media Development Fund under the President Vugar Safarli, head department of Baku State University, Ramiz Asger and Rustam Mammadov.
The book "Gates of Hope" devoted to multilateral action Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, the correct carrier and defender heritage of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva. In these materials, the reader is acquainted with the in-depth analysis, evaluation of new perspective, the original approach, sincerity, is a leading line of this book. The book "Gates of Hope" consists of sections of "peace and goodwill ambassador", "First Lady", "Companion of the great road" and "Light coming from the sky." The book is very valuable also because it is a system, and rich photo illustrations. Editor of the book is the director of the Institute of Law and Human Rights of ANAS Ayten Mustafazadeh, consultants - Chairman of the State Committee for Family, Women and Children Hijran Huseynova, UNESCO expert Vugar Mammadov and vice-rector of Baku Music Academy Yegana Akhundova.
Books are precious contributions not only for its rich content, but also elegant design, and high levels of polygraph.