Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə vakant yerlərə seçkilər elan edir.
AMEA-nın həqiqi üzvləri (akademikləri) AMEA Nizamnaməsinin 5.2-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan, elm istiqamətləri üzrə geniş tədqiqatlar aparan, elmi yeni biliklərlə zənginləşdrən, tanınmış elmi məktəblər yaradan AMEA-nın müxbir üzvləri sırasından seçilirlər.
AMEA-nın müxbir üzvləri AMEA Nizamnaməsinin 5.3-cü bəndinə əsasən elmin inkişafında görkəmli xidmətləri olan, onu dəyərli tədqiqatları ilə zənginləşdirən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları sırasından seçilirlər.
“AMEA üzvlərinin və onun rəhbər orqanlarının seçkiləri haqqında Əsasnamə”yə uyğun olaraq elan olunmuş ixtisaslar üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisələrin və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları AMEA-nın həqiqi və ya müxbir üzvlüyünə namizədlər irəli sürmək hüququna malikdir.
AMEA üzvlüyünə irəli sürülən namizədlərin aşağıda qeyd olunan sənədləri (2 nüsxə) seçkilər haqqında mətbuatda elan dərc edildiyi gündən etibarən 30 gün müddətində AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə yaradılmış Komissiyaya təqdim edilməlidir:
• AMEA həqiqi və ya müxbir üzvlüyünə namizədin irəli sürülməsi haqqında müvafiq qərar və ya təqdimat;
• Tərcümeyi-hal;
• Kadrların uçotu üzrə şəxsi vərəqə;
• Elmi əsərlərin siyahısı;
• Ali təhsil, fəlsəfə doktoru, elmlər doktoru diplomlarının və professor attestatının surətləri;
• Əsas iş yerindən xasiyyətnamə;
• 4x6 sm ölçüdə 3 ədəd fotoşəkil.
Sənədlər hər gün saat 10:00-dan 17:00-dək (şənbə və bazar günləri istisna olmaqla) aşağıdakı ünvanda qəbul edilir:

ANAS Active members (academics) elected in accordance with paragraph 5.2 of ANAS Charter among the citizens of the Republic Azerbaijan of ANAS corresponding members, carreing out enveloping research on scientific topics that enrich our science with new knowledge created by the famous scientific schools.
Correspondent Members of ANAS in accordance with paragraph 5.3 of the Charter of ANAS elected from among the citizens of the Republic of Azerbaijan with great achievements in the development of science and enrich it with valuable research.
Active members of and corresponding members of ANAS, academic councils of scientific institutions and higher education institutions have the right to nominate candidates for full members and corresponding members of ANAS on the specialties listed in the table published in accordance with the "Regulations on the election of ANAS members and its governing bodies".
The following documents (2 copies) candidates nominated for members of ANAS should be submitted to the Commission, created by the decision of Presidium of ANAS, within 30 days from the date of publication in the media about the election announcement:
• The corresponding decision or a statement on the nomination of a candidate for full members and corresponding members of ANAS;
• Autobiography;
• Personal leaf on registration of personnel;
• List of scientific works;
• Copies of diplomas of higher education, Ph.D., Doctor of Science and Professor certificates;
• Characteristics of a principal place of business;
• 3 photographs size 4x6 cm.
Documents are accepted every day from 10:00 to 17:00 (except Saturday and Sunday) at the following address: