AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) bu quruma yanvar ayı ərzində daxil olan sənədlərin təqdimatı keçirilib.
Kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova MEK-də milli dəyərlərin təbliği istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. O, MEK-in Milli Rəqəmsal Yaddaş (MRY) bazası barədə məlumat verərək bildirib ki, məqsəd ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda tariximizə dair mövcud olan məlumatları toplamaq, sistemləşdirmək, rəqəmsallaşdırmaq, elektron kataloqa daxil etmək, arxivləşdirmək və oxucuların istifadəsinə verməkdir.
L.İmanova MEK-in əməkdaşları tərəfindən Vikipediya virtual ensiklopediyasında 20 Yanvar və “Aprel döyüşləri” şəhidlərinə, Milli Qəhrəmanlara həsr olunan səhifələrin yaradıldığını, hazırda burada toplanan məlumatların zənginləşdirilməsi istiqamətində işlərin davam etdirildiyini vurğulayıb. O, yaxın günlərdə Xocalı soyqırımı qurbanlarına həsr olunan Vikipediya səhifəsinin də yaradılacağını qeyd edib.
Kitabxananın fondlarında xarici dillərdə olan mənbələrin saxlanıldığını söyləyən MEK-in direktoru onların araşdırılması, tərcüməsi və çap edilməsinə böyük ehtiyac olduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən Beynəlxalq və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin müdiri Mübariz Göyüşlü son aylar ərzində MEK-də təşkil olunan təqdimatların cəmiyyət tərəfindən böyük maraqla qarşılandığını söyləyib. O, kitabxanada keçirilən tədbirlərin bu qurumun rəsmi mek.az saytında üç dildə operativ olaraq işıqlandırıldığını qeyd edib.
Daha sonra Fondların formalaşdırılması şöbəsinin əməkdaşı Aysel İbrahimli yanvar ayı ərzində MEK-ə daxil olan sənədlərlə (kitab, jurnal, dissertasiya, avtoreferat və s.) bağlı təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, MEK-ə yanvar ayı ərzində 123 kitab, 185 jurnal, pulsuz məcburi nüsxə olaraq 177 kitab, 68 jurnal, 2 dissertasiya, 3 avtoreferat hədiyyə olunub. O, quruma daxil olan kitab və jurnallar barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin baş məsləhətçisi, fəlsəfə doktoru Rəşad İlyasov, Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzinin “Birlik” jurnalının baş redaktoru İlqar İlkin, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Lütfiyyə Əsgərzadə, Azərbaycan Yaradıcılıq Fondunun aparat rəhbəri, yazıçı Qismət Rüstəmov və başqaları çıxış edərək MEK-in gördüyü işləri yüksək qiymətləndiriblər.

Имеется большая потребность в изучении источников на иностранных языках, хранимых в фондах ЦНБ
В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялась презентация документов, включенных в фонды этой структуры за январь.
Директор библиотеки, доктор философии по медицине Лейла Иманова подчеркнула, что в ЦНБ проделана важная работа в области пропаганды национальных ценностей. Проинформировав о базе Национальной цифровой памяти ЦНБ, она сообщила, что цель заключается в сборе, систематизации, оцифровке, включении в электронный каталог, архивировании сведений, связанных с историей нашей страны.
Л.Иманова сообщила, что сотрудниками ЦНБ в виртуальной энциклопедии «Википедия» созданы страницы, посвященные шехидам 20 Января и «Апрельских боев», а также Национальным Героям, и отметила, что в настоящее время продолжаются работы по обогащению накопленной информации. Она также отметила, что в ближайшие дни в Википедии будет создана страница, посвященная жертвам Ходжалинского геноцида.
Отметив, что в фондах библиотеки хранятся источники на иностранных языках, директор ЦНБ рассказала о необходимости их исследования, перевода и публикации.
Выступивший затем заведующий Отделом международных связей и связей с общественностью Мубариз Геюшлу отметил, что организованные в ЦНБ за последние месяцы презентации вызывают большой интерес общественности. Он отметил, что проведенные в библиотеке мероприятия оперативно освещаются на трех языках на официальном сайте структуры mek.az.
Затем сотрудник Отдела формирования фондов Айсель Ибрагимли выступила с презентацией в связи с документами (автореферат диссертации, книги, журналы, и т.д), поступившими в ЦНБ за январь. Было отмечено, что в январе в ЦНБ были преподнесены в дар 123 книги, 185 журналов, обязательные бесплатные экземпляры 177 книг, 68 журналов, 2 диссертаций, 3 авторефератов. Она подробно проинформировала участников входящих в структуру книгах и журналах.
Выступив на мероприятии, главный консультант Бакинского международного центра мультикультурализма, доктор философии Рашад Ильясов, главный редактор журнала Центра сотрудничества азербайджанцев и других тюркоязычных народов «Бирлик» Ильгар Илькин, доктор философии по филологии Лютфия Аскерзаде, руководитель аппарата Азербайджанского фонда творчества, писатель Гисмат Рустамов и другие высоко оценили деятельность ЦНБ.