Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
31.01.2017 09:13
2017-ci ilin noyabr ayında kosmik proqramların gerçəkləşdirilməsinin fəal iştirakçısı, görkəmli alim və hərbi xadim, Kosmik Uçuşlar üzrə SSRİ Dövlət Komissiyasının sədri, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Dövlət və Lenin mükafatları laureatı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü, general-leytenant Kərim Abbasəli oğlu Kərimovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Kərim Kərimov kosmik aparatların və raket texnikasının yaradılması, kosmosa uçuşların intensivləşməsi və kosmonavtikanın inkişaf etdirilməsi sahəsində müstəsna xidmətlər göstərmişdir. Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, kosmik fəzanın tədqiqi işinə mühüm töhfələr vermiş Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyi ilə birlikdə Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

In November 2017 marks 100 years since the birth of an active participant in the implementation of space programs, outstanding scholar and military leader, chairman of the State Commission of the USSR for space flight, Hero of Socialist Labor, laureate of the State and Lenin Prizes, Honorary member of Azerbaijan National Academy Sciences, Lieutenant-General Abbasali Kerim oglu Kerimov.
Kerim Kerimov made an exceptional contribution in the development of spacecraft and rocket technology, the intensification of spaceflight and space development. Governed by Clause 32 of Article 109 of the Constitution, in order to ensure the carrying out of the 100th anniversary of Karim Karimov, who has made an important contribution to the exploration of outer space, I decree:
1. Azerbaijan National Academy of Sciences jointly with the National Aerospace Agency of the Ministry of Defense Industry of Azerbaijan Republic to prepare and implement a plan of events dedicated to the 100th anniversary of Karim Karimov.