Fevralın 14-də AMEA-nın Botanika İnstitutunda bu elmi müəssisənin əməkdaşı, b.ü.f.d. Eldar Şükürovun “İsmayıllı rayonu meşə bitkilərinin çöl bələdçi kitabı”nın təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə ictimaiyyətə təqdim olunan kitabın məziyyətlərindən danışıb. Bildirib ki, bu kitab Avropa İttifaqının ENPI FLEG II (Avropa Qonşuluq və Əməkdaşlıq Aləti Meşə Qanunvericiliyinin Gücləndirilməsi və İdarəedilməsi) Proqramı çərçivəsində nəşr edilib. Kitab İsmayıllı rayonunun meşələrində yayılmış qatırquyruğukimilər, qıjıkimilər, çılpaqtoxumlular və örtülütoxumlular şöbəsinə daxil olan ağac, kol, lian və ot bitkilərinin təbiətdə olarkən tez və səmərəli təyin edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş bir vəsaitdir.
V.Əlizadə qeyd edib ki, nəşrin məqsədi hər hansı bir formal botaniki təlim keçmədən təbiətsevər insanlara meşələrdə rast gəlinən ali bitki növlərini təyin etməkdə kömək göstərməkdir. Kitabda verilmiş sadə və məntiqli istifadə qaydalarının tələblərini yerinə yetirməklə hər bir kəs İsmayıllı rayonunun meşə bitkiçiliyində rast gəlinən 255 ali bitki növlərini daha tez təyin edəcək.
Sonra Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) Azərbaycan nümayəndəliyinin direktoru Elşad Əsgərov fondun yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və həyata keçirdiyi layihələrdən söz açıb. Bildirib ki, WWF tərəfindən hazırlanan kitabın nəşr etdirilməsində məqsəd təbiətimizin zənginliyini bir daha diqqətə çatdırmaq və onun mühafizəsinə nail olmaqdır.
FLEG II proqramının milli əlaqələndiricisi Könül Əhmədova qeyd edib ki, yeni nəşr İsmayıllı rayonunun ərazisində və respublikanın digər oxşar botaniki coğrafi rayonlarında rast gəlinən eyni meşə bitkilərini asanlıqla təyin etməkdə və onların qısa morfologiyası, Azərbaycanda yayılması, yaşayış mühitləri, təssərrüfat əhəmiyyətləri haqqında vacib məlumatları əldə etməkdə yardımçı olacaq.
Tədbirdə digər çıxış edənlər İsmayıllı rayonunun meşə bitkilərinin öyrənilməsində və təyin edilməsində kitabın əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Sonda kitabın müəllifi Eldar Şükürov nəşrin hazırlanması prosesindən danışıb, ondan istıfadə qaydaları barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, nəşrin ərsəyə gəlməsində məqsəd təbiətsevər insanlara meşələrimizdə rast gəlinən ali bitki növlərini təyin etməkdə yardımçı olmaqdır.

14 февраля в Институте ботаники НАНА состоялась презентация нового издания «Книга-путеводитель лесных растений Исмаиллинского района» сотрудника этого научного учреждения, д.б.н. Эльдара Шукюрова.
Выступившая на мероприятии директор института, член-корреспондент НАНА Валида Ализаде рассказала о достоинствах книги, представленной общественности. Сообщила, что книга была издана в рамках Программы Европейского Союза ENPI FLEG II (Европейский инструмент соседства и партнёрства Усиление и управление лесного законодательства).
В.Ализаде отметила, что цель издания заключается в оказании помощи любителям природы в определении видов высших растений, встречающихся в лесах. Соблюдая указанные в книге простые правила использования, каждый сможет с легкость определить 255 видов высших растений, которые встречаются в лесном растениеводстве Исмаиллинского района.
Далее директор азербайджанского представительства Всемирного фонда охраны природы (WWF) Эльшад Аскеров рассказал об истории создания, направлениях деятельности и проектах, осуществляемых фондом. Сказал, что целью издания книги является доведение до широкой общественности богатств нашей природы, а также обеспечение ее охраны.
Национальный координатор программы FLEG II Кенуль Ахмедова отметила, что новое издание будет полезным с точки зрения определения лесных растений, встречающихся на территории Исмаиллинского района и других подобных географических районов, а также получения необходимой информации об их морфологии, распространении в Азербайджане, среде и хозяйственном значении.
Выступившие на мероприятии отметили значение книги в изучении и определении лесных растений Исмаиллинского района.
В заключение автор книги Эльдар Шукюров рассказал о процессе подготовки издания, сообщил о правилах пользования книгой.