Birinci Azərbaycan-Rusiya birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsi elan olunub
2016-cı il mayın 17-də Moskva şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF), Federal dövlət büdcə təşkilatı “Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu” (RFTF) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında üçtərəfli sazişin müddəalarını nəzərə almaqla EİF Birinci Azərbaycan-Rusiya üçtərəfli birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsini elan edib.
Müsabiqə Azərbaycan və Rusiya alimlərindən ibarət müvəqqəti yaradılmış yaradıcı kollektivlərin birgə yerinə yetirilməsi planlaşdırılan və hər iki tərəf üçün aktual olan elmi istiqamətlər üzrə fundamental-tətbiq xarakterli elmi-tədqiqat layihələrini dəstəkləmək, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq fəaliyyətini stimullaşdırmaq və müasir elmi problemlərin həlli üçün əlavə yaradıcılıq imkanı yaratmaq məqsədilə elan olunub. Müsabiqə çərçivəsində fundamental-tətbiqi xarakterli və 200 000 manatadək maliyyə həcmli layihələr Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən maliyyələşdiriləcək.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün layihələr martın 28-dən iyunun 29-u saat 17:00-dək qəbul olunacaq. Müsabiqənin nəticələrinin 2017-ci ilin 4-cü rübündə açıqlanması planlaşdırılır.
Elmin İnkişafı Fondu müsabiqəyə təqdim olunmuş layihələrin elmi ekspertizası işini və qalib layihələrin vaxtaşırı monitorinqini təşkil edəcək. Müsabiqəyə layihələr yalnız Elmin İnkişafı Fondunun yaratdığı innovativ texnologiya olan “e-QRANT”-“Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” vasitəsilə təqdim edilə bilər. Qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə Fondun məsləhət seminarlarının keçirilməsi də nəzərdə tutulub.
Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondunun müvafiq elanı ilə aşağıdakı link vasitəsilə tanış olmaq olar:

Объявлен Первый азербайджано-российский совместный международный грантовый конкурс
17 мая 2016 года в городе Москве с учетом положений трехстороннего соглашения о сотрудничестве, подписанного между Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (ФРН), Федеральной государственной бюджетной организацией «Российский фонд фундаментальных исследований» (РФФИ) и Национальной академией наук Азербайджана (НАНА), ФРН объявляет Первый азербайджано-российский трехсторонний совместный международный грантовый конкурс.
Конкурс объявлен с целью поддержки научно-исследовательских проектов фундаментально-прикладного характера, осуществление которых предусмотрено временно созданными творческими коллективами, включающими азербайджанских и российских ученых; стимулирования деятельности международного научного сотрудничества; создания дополнительных творческих возможностей для решения современных научных проблем. В рамках конкурса проекты фундаментально-прикладного характера и проекты, финансовый объем которых составляет до 200 000 манат, будут финансированы Фондом развития науки.
Проекты для участия в конкурсе будут приниматься с 28 марта по 29 июня до 17:00. Результаты конкурса будут объявлены в IV квартале 2017 года.
Фондом развития науки будет организована научная экспертиза представленных на конкурс проектов и периодический мониторинг победивших проектов. Проекты должны быть представлены на конкурс посредством инновационной технологии “e-QRANT” – «Система электронного управления грантовыми проектами», созданной Фондом развития науки. С целью оказать помощь претендентам и дать ответы на их вопросы Фонд планирует проведение консультационных семинаров.
С соответствующим объявлением Российского фонда фундаментальных исследований можно ознакомиться, перейдя по следующей ссылке: