“Elektron test sistemi”nin istismarı üzrə növbəti təlimlərə start verildi
Məlumdur ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin “İxtisas fənnləri üzrə proqramların və test bankının təsdiq edilməsi haqqında” 4 noyabr 2015-ci il tarixli qərarına əsasən ixtisas fənnləri üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları test üsulu ilə keçirilir. Bu prosesdə AMEA-nın elmi müəssisələrinə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı texniki dəstəyin göstərilməsi AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmışdır.
AMEA-nın 25 institutunda elektron test sistemi uğurla tətbiq olunur. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə imtahanların təşkili işinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə AMEA-nın elmi müəssisələrinin Təhsil şöbələrinin məsul əməkdaşları üçün “Elektron test sistemi”nin istismarı üzrə təlimlər təşkil olunur.
Aprelin 12-də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) növbəti təlimlərə start verildi.
Təlimdə iştirak edənlərin qarşısında çıxış edən institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov bildirdi ki, hazırda təhsil prosesində test texnologiyalarından geniş istifadə olunur, bu sistem imtahan prosesində şəffaflığın təmin edilməsi və imtahanlarda iştirak edənlərin biliklərinin daha obyektiv qiymətləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Onun sözlərinə görə, AMEA-nın elmi müəssisələrində imtahanların test sistemi əsasında keçirilməsi üçün proqram təminatı institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmışdır. 25 elmi müəssisənin müraciəti əsasında onların maddi-texniki bazasına ilkin baxış keçirilmiş və imtahanların test üsulu ilə keçirilməsi üçün zəruri texniki avadanlıqların təminatı ilə bağlı məsləhətlər verilmişdir.
Qeyd edək ki, institut tərəfindən elektron test sistemindən istifadə qaydaları haqqında təlimat hazırlanmışdır. Təlimatda informasiyanın sistemə daxil edilməsi, redaktə əməliyyatları, eləcə də nəticələrin əldə olunması barədə zəruri məlumatlar öz əksini tapmışdır.
Aprelin 26-dək davam edəcək təlimlərin sonunda iştirakçıların bilikləri imtahan əsasında qiymətləndiriləcək, müvəffəqiyyət qazanmış şəxslərə sertifikatlar təqdim olunacaq.

Next trainings on commissioning of “Electronic test system” launched
It is known that according to the decision of Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences "On the approval of the subjects program and testing banks”, dated November 4, 2015, doctoral entrance exams and doctoral exams are carried out by testing method. In this process, technical support on the application of information and communication technologies to the scientific institutions of ANAS was entrusted to the Institute of Information Technology.
Electronic test systems are successfully implemented in the 25 institute of ANAS. On the initiative of the ANAS administration and in order to improve the exam organization, trainings “Electron testing system” is organized for responsible employees of Education departments in the institutions of ANAS.
On April 12, the Training Innovation Center (TIC) Institute of Information Technology has launched next trainings.
Reporting in front of training participants, Deputy Director of the Institute for Technologies, PhD in Engineering, Associate Professor Rashid Alakbarov noted that currently testing technology is widely used in the educational process, and this system is of great importance in terms of to ensure transparency during exams, and assess participants' knowledge more objective.
According to him, software for holding exams based on testing technology has been developed by the specialists of the institute.
Note that, the institute has developed an instruction of rules for using electronic test. Insturction conducts etering data into the system, making the editing process, as well as the achievement of results.
Training will continue until April 26, the participants’ knowledge will be evaluated on the basis of the exam, and successful ones to be presented certificates.