“Elektron test sistemi”nin istismarı üzrə növbəti təlimlərə start verildi
Məlumdur ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin “İxtisas fənnləri üzrə proqramların və test bankının təsdiq edilməsi haqqında” 4 noyabr 2015-ci il tarixli qərarına əsasən ixtisas fənnləri üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları test üsulu ilə keçirilir. Bu prosesdə AMEA-nın elmi müəssisələrinə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı texniki dəstəyin göstərilməsi AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmışdır.
AMEA-nın 25 institutunda elektron test sistemi uğurla tətbiq olunur. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə imtahanların təşkili işinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə AMEA-nın elmi müəssisələrinin Təhsil şöbələrinin məsul əməkdaşları üçün “Elektron test sistemi”nin istismarı üzrə təlimlər təşkil olunur.
Aprelin 12-də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) növbəti təlimlərə start verildi.
Təlimdə iştirak edənlərin qarşısında çıxış edən institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov bildirdi ki, hazırda təhsil prosesində test texnologiyalarından geniş istifadə olunur, bu sistem imtahan prosesində şəffaflığın təmin edilməsi və imtahanlarda iştirak edənlərin biliklərinin daha obyektiv qiymətləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Onun sözlərinə görə, AMEA-nın elmi müəssisələrində imtahanların test sistemi əsasında keçirilməsi üçün proqram təminatı institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmışdır. 25 elmi müəssisənin müraciəti əsasında onların maddi-texniki bazasına ilkin baxış keçirilmiş və imtahanların test üsulu ilə keçirilməsi üçün zəruri texniki avadanlıqların təminatı ilə bağlı məsləhətlər verilmişdir.
Qeyd edək ki, institut tərəfindən elektron test sistemindən istifadə qaydaları haqqında təlimat hazırlanmışdır. Təlimatda informasiyanın sistemə daxil edilməsi, redaktə əməliyyatları, eləcə də nəticələrin əldə olunması barədə zəruri məlumatlar öz əksini tapmışdır.
Aprelin 26-dək davam edəcək təlimlərin sonunda iştirakçıların bilikləri imtahan əsasında qiymətləndiriləcək, müvəffəqiyyət qazanmış şəxslərə sertifikatlar təqdim olunacaq.

Стартовали очередные тренинги по эксплуатации электронного тестирования
Известно, что согласно Постановлению Президиума НАНА «Об утверждении программ по предметам специальности и банка тестов» от 4 ноября 2015 года экзамены по приему в докторантуру и докторские экзамены по предметам специальности проводятся методом тестирования с участием ответственных сотрудников отделов образования научных учреждений НАНА.
Система электронного тестирования уже успешно применяется в 25 институтах НАНА. С целью улучшения работы по организации экзаменов по инициативе руководства НАНА для ответственных сотрудников отделов образования проводятся тренинги по эксплуатации электронного тестирования.
12 апреля стартовали очередные тренинги в Учебно-инновационном центре (УИЦ) Института информационных технологий.
Выступив на тренинге, заместитель директора института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов отметил, что в настоящее время в процессе образования широко используются тестовые технологии. По его словам, данная система представляет важное значение с точки зрения обеспечения прозрачности экзаменационного процесса и объективной оценки знаний лиц, прининимающих участие в экзаменах.
Сообщалось, что программное обеспечение для проведения экзаменов на основе тестовой системы в научных учреждениях НАНА были разработаны специалистами института. На основе обращения 25 научных учреждений была просмотрена материально-техническая база и даны рекомендации в связи с необходимым техническим оборудованием для проведения экзаменов путем тестирования.
Отметим, что институтом подготовлены инструкции о правилах использования системы электронного тестирования. В инструкциях отражена информация о включении данных в систему, операциях редактирования и достижении результатов.
В заключение тренингов, которые продлятся до 26 апреля, знания участников будут оценены посредством сдачи экзамена, а лицам, добившимся успеха, будут выданы сертификаты.