AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Prezident İlham Əliyevin 12 yanvar 2004-cü il tarixli Sərəncamı əsasında latın qrafikası ilə çap olunan və kitabxanada saxlanılan nəşrlərin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova ölkə başçısının Sərəncamları ilə nəşr edilən kitabların çoxunun Milli Rəqəmsal Yaddaş (MRY) bazasına daxil edildiyini bildirib. Alim gələcəkdə müəllif hüquqlarının qorunması şərti ilə nəşr olunacaq sənədlərin PDF variantlarının bazaya daxil edilməsi istiqamətində işlərin aparıldığını söyləyib.
MEK-in Vikipediya qrupundan söz açan L.İmanova qeyd edib ki, qrup tərəfindən Qarabağ müharibəsi, Aprel döyüşləri və 20 Yanvar hadisələrində həlak olmuş şəhidlərimizin adları, onlar haqqında məlumatlar Vikipediyada yerləşdirilib.
Sonra kitabxananın Fondların mühafizəsi bölməsinin rəhbəri Xuraman İsmayılova çıxış edərək kitabların latın qrafikası ilə nəşr olunmasının Azərbaycan ədəbiyyatı, elmi və mədəniyyətinin gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu deyib.
X.İsmayılova Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 yanvar 2004-cü il tarixli Sərəncamı ilə 9 milyondan artıq kitabın nəşr edilərək kitabxanalara göndərildiyini qeyd edib.
Tədbirdə MEK-in Kitabxana-xidmət şöbəsinin müdiri Aygün Səfərova, “Respublika Xatirə Kitabı”nın baş redaktoru, “Yada düşdü” jurnalının təsisçisi Nəzakət Məmmədova, “Söz” jurnalının redaktoru Sevda Əlibəyli və digərləri çıxış edərək Sərəncamın əhəmiyyətindən danışıblar.
Sonda Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı əsasında nəşr olunmuş kitablara dair slayd nümayiş etdirilib.

В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялась презентация изданных в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 12 января 2004 года и хранящихся в библиотеке книг на латинской графике.
На мероприятии директор ЦНБ, доктор философии по медицине Лейла Иманова сообщила, что множество книг, изданных Распоряжениями главы страны, были включены в Национальную цифровую память (НЦП). Ученый отметила, что ведутся работы по включению в базу PDF вариантов документов, которые будут издании в дальнейшем с условием защиты авторских прав.
Говоря о группе Википедии ЦНБ, Л.Иманова отметила, что группой в Википедии размещены имена шехидов, погибших в Карабахской войне, Апрельских боях и событиях 20 Января, а также информация о них.
Затем выступила руководитель Отдела охраны фондов библиотеки Хураман Исмайлова, которая отметила, что издание книг на латинской графике имеет важное значение с точки зрения доведения до грядущих поколений отечественной литературы, науки и культуры.
Х.Исмайлова сказала, что Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 12 января 2004 года были изданы и доставлены в библиотеки более 9 миллионов книг.
Выступившие на мероприятии заведующая Отделом библиотечных услуг ЦНБ Айгюн Сафарова, главный редактор «Республиканской книги памяти», учредитель журнала «Yada düşdü» Назакет Мамедова, редактор журнала «Söz» Севда Алибейли и другие рассказали о значении Распоряжения.
В заключение были продемонстрированы слайды о книгах, изданных на основе Распоряжения Президента Азербайджана.