Elm və təhsil sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri müzakirə olunub
Sankt-Peterburq şəhərində Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq hökuməti arasında İqtisadi və Humanitar Əməkdaşlıq Komissiyasının ilk iclası keçirilib.
Komissiyanın işində ölkəmizi Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat nazirinin müavini, komissiyanın həmsədri Sahib Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib. Nümayəndə heyətinin tərkibində bir sıra nazirlik, komitə və digər dövlət qurumlarının nümayəndələri, o cümlədən, AMEA-nın Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, professor Əminağa Sadıqov da olub.
Əvvəlcə Azərbaycan nümayəndə heyəti ümummilli lider Heydər Əliyevin Sankt-Peterbuqrdakı barelyefi önünə əklil qoyub.
İclasda S.Məmmədov Rusiya Federasiyası ilə əməkdaşlığın qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslandığını və strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycan dövlət başçısının uğurlu siyasətinin davamı olan iqtisadi islahatlar barədə ətraflı məlumat verib, aparılan islahatların iqtisadiyyatın inkişafında mühüm rolunu vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası ilə Sankt-Peterburq hökuməti arasında iqtisadiyyat, səhiyyə, ekologiya, elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub, komissiya üzvləri öz fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Komissiyanın iclasında çıxış edən professor Əminağa Sadıqov Azərbaycan hökumətinin elmə göstərdiyi diqqət və qayğını, elm, təhsil və yüksək texnologiyaların inkişafına dəstəyini qeyd edərək fundamental və tətbiqi tədqiqatlar, həmçinin müxtəlif proqramların maliyyələşdirilməsi məqsədilə yaradılmış fondlar barədə məlumat verib. Alim mövcud beynəlxalq elmi əlaqələrdən, son illər elmi əməkdaşlıq sahəsində imzalanmış memorandum, müqavilə və sazişlərdən, o cümlədən, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Sankt-Peterburqun elm və təhsil müəssisələri arasındakı əlaqələrdən, həyata keçirilən birgə layihələr, tədqiqat işlərindən danışıb. Ə.Sadıqov yaxın gələcək üçün əməkdaşlıq məqsədilə bir sıra konkret təkliflər irəli sürüb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Sankt-Peterburqun qubernatoru Georgi Poltavçenko və vitse-qubernator Sergey Movçanla görüşüblər. Görüşlərdə ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra Azərbaycan nümayəndə heyəti Sankt-Peterburqun Xüsusi İqtisadi Zonası və İdxalın Əvəz Edilməsi və Lokallaşdırılması Mərkəzi ilə tanış olub, Dövlət Ermitajına ekskursiya edib. Onlar, həmçinin Sankt-Peterburq metrosunda törədilmiş terror aktının qurbanlarının xatırəsini yad edərək hadisə yerinə əklil qoyublar.
Tədbirlərdə Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Soltan Qasımov və Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı ticarət nümayəndəsi Ruslan Əliyev də iştirak ediblər.

The first meeting of the Commission for Economic and Humanitarian Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Government of St. Petersburg of the Russian Federation was held in St. Petersburg.
In the work of the commission, our country was represented by a delegation headed by Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, Co-Chairman of the Commission Sahib Mammadov. The delegation included representatives of several ministries, committees and other state structures, including the head of the Department of Science and Education of ANAS, Professor Aminaga Sadigov.
Initially, the delegation of Azerbaijan laid flowers to the bas-relief of the national leader Heydar Aliyev in St. Petersburg.
At the meeting S. Mammadov noted that cooperation with the Russian Federation is based on the principles of good-neighborliness and mutual respect and is at the level of strategic partnership. He informed in detail about the economic reforms that are a continuation of the successful policy of the head of the Azerbaijani state and played an important role in the development of the economy.
The prospects of cooperation in the fields of science, education, culture, economy, health, and ecology between the Republic of Azerbaijan and the government of St. Petersburg were discussed at the event, the commission members put forward their opinions and proposals.
Speaking at the commission meeting, Professor Aminaga Sadigov spoke about the attention and support of the Azerbaijani government to science, education and high technologies, as well as funds involved in financing various programs. The scientist also informed about existing international scientific relations, memorandums, contracts and agreements signed in recent years in the field of scientific cooperation, relations between the Azerbaijan National Academy of Sciences and the scientific and educational institutions of St. Petersburg, jointly implemented projects, research works. A. Sadigov put forward a number of concrete proposals on the establishment of cooperation in the near future.
Within the framework of the visit, the Azerbaijani delegation met with the Governor of St. Petersburg Georgy Poltavchenko and the Vice-Governor Sergei Movchan. At the meetings, an exchange of views took place on the issues of expanding bilateral cooperation.
Then the Azerbaijani delegation got acquainted with the Special Economic Zone and the Center for Import Substitution and Localization of St. Petersburg and the State Hermitage. They also honored the memory of the victims of the terrorist act committed in the St. Petersburg metro, and laid a wreath at the scene.
The event was also attended by Consul General of Azerbaijan in St. Petersburg Soltan Gasimov and Trade Representative of the Republic of Azerbaijan in the Russian Federation Ruslan Aliyev.