Elm və təhsil sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri müzakirə olunub
Sankt-Peterburq şəhərində Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq hökuməti arasında İqtisadi və Humanitar Əməkdaşlıq Komissiyasının ilk iclası keçirilib.
Komissiyanın işində ölkəmizi Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat nazirinin müavini, komissiyanın həmsədri Sahib Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib. Nümayəndə heyətinin tərkibində bir sıra nazirlik, komitə və digər dövlət qurumlarının nümayəndələri, o cümlədən, AMEA-nın Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, professor Əminağa Sadıqov da olub.
Əvvəlcə Azərbaycan nümayəndə heyəti ümummilli lider Heydər Əliyevin Sankt-Peterbuqrdakı barelyefi önünə əklil qoyub.
İclasda S.Məmmədov Rusiya Federasiyası ilə əməkdaşlığın qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslandığını və strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycan dövlət başçısının uğurlu siyasətinin davamı olan iqtisadi islahatlar barədə ətraflı məlumat verib, aparılan islahatların iqtisadiyyatın inkişafında mühüm rolunu vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası ilə Sankt-Peterburq hökuməti arasında iqtisadiyyat, səhiyyə, ekologiya, elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub, komissiya üzvləri öz fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Komissiyanın iclasında çıxış edən professor Əminağa Sadıqov Azərbaycan hökumətinin elmə göstərdiyi diqqət və qayğını, elm, təhsil və yüksək texnologiyaların inkişafına dəstəyini qeyd edərək fundamental və tətbiqi tədqiqatlar, həmçinin müxtəlif proqramların maliyyələşdirilməsi məqsədilə yaradılmış fondlar barədə məlumat verib. Alim mövcud beynəlxalq elmi əlaqələrdən, son illər elmi əməkdaşlıq sahəsində imzalanmış memorandum, müqavilə və sazişlərdən, o cümlədən, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Sankt-Peterburqun elm və təhsil müəssisələri arasındakı əlaqələrdən, həyata keçirilən birgə layihələr, tədqiqat işlərindən danışıb. Ə.Sadıqov yaxın gələcək üçün əməkdaşlıq məqsədilə bir sıra konkret təkliflər irəli sürüb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti Sankt-Peterburqun qubernatoru Georgi Poltavçenko və vitse-qubernator Sergey Movçanla görüşüblər. Görüşlərdə ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra Azərbaycan nümayəndə heyəti Sankt-Peterburqun Xüsusi İqtisadi Zonası və İdxalın Əvəz Edilməsi və Lokallaşdırılması Mərkəzi ilə tanış olub, Dövlət Ermitajına ekskursiya edib. Onlar, həmçinin Sankt-Peterburq metrosunda törədilmiş terror aktının qurbanlarının xatırəsini yad edərək hadisə yerinə əklil qoyublar.
Tədbirlərdə Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Soltan Qasımov və Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı ticarət nümayəndəsi Ruslan Əliyev də iştirak ediblər.

В городе Санкт-Петербурге состоялось первое заседание Комиссии экономического и гуманитарного сотрудничества между Азербайджанской Республикой и правительством Санкт-Петербурга Российской Федерации.
В работе комиссии нашу страну представляла делегация, возглавляемая заместителем министра экономики Азербайджанской Республики, сопредседателем комиссии Сахибом Мамедовым. В состав делегации вошли представители ряда министерств, комитетов и других государственных структур, в том числе, начальник Управления науки и образования НАНА, профессор Аминага Садыгов.
Вначале делегация Азербайджана возложила цветы к барельефу общенационального лидера Гейдара Алиева в Санкт-Петербурге.
На заседании С.Мамедов отметил, что сотрудничество с Российской Федерацией основано на принципах добрососедства и взаимоуважения и находится на уровне стратегического партнерства. Он подробно проинформировал об экономических реформах, являющихся продолжением успешной политики главы Азербайджанского государства и сыгравших важную роль в развитии экономики.
На мероприятии обсуждены перспективы сотрудничества в области науки, образования, культуры, экономики, здравоохранения, экологии между Азербайджанской Республикой и правительством Санкт-Петербурга, члены комиссии выдвинули свои мнения и предложения.
Выступивший на заседании комиссии, профессор Аминага Садыгов рассказал о внимании и поддержке правительства Азербайджана, оказываемой науке, образованию и высоким технологиям, а также фондах, занимающихся финансированием различных программ. Ученый также проинформировал о существующих международных научных связях, меморандумах, контрактах и соглашениях, подписанных в последние годы в области научного сотрудничества, связях между Национальной академией наук Азербайджана и научно-образовательными учреждениями Санкт-Петербурга, совместно реализуемых проектах, исследовательских работах. А.Садыгов выдвинул ряд конкретных предложений по установлению сотрудничества в ближайшем будущем.
В рамках визита азербайджанская делегация встретилась с губернатором Санкт-Петербурга Георгием Полтавченко и вице-губернатором Сергеем Мовчаном. На встречах состоялся обмен мнениями по вопросам расширения двустороннего сотрудничества.
Затем азербайджанская делегация ознакомилась с Особой экономической зоной и Центром импортозамещения и локализации Санкт-Петербурга и Государственным Эрмитажем. Они также почтили память жертв террористического акта, совершенного в Санкт-Петербургском метрополитене, и возложили венок на место происшествия.
В мероприятии также приняли участие Генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Солтан Гасымов и торговый представитель Азербайджанской Республики в Российской Федерации Руслан Алиев.