Bu gün AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, İşlər İdarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunan Gənc Alim və Mütəxəssislərin IV Futbol Çempionatına start verilib.
Akademiya Şəhərciyində yerləşən stadionda baş tutan açılış mərasimində şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov ənənəvi bu idman yarışında iştirak edən komandaların üzvlərini təbrik edib, atıq dördüncü ildir keçirilən çempionatın əhəmiyyətindən və Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından söz açıb. Çempionatın ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunmasının təsadüfi olmadığını söyləyən sədr ulu öndərin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın bütün sahələrində, o cümlədən idmanda qazanılan nailiyyətlərdən bəhs edib. F.Salmanov müxtəlif beynəlxalq tədbirlərə və mötəbər idman yarışlarına ev sahibliyi edən Azərbaycanın gələn ay daha bir möhtəbər idman yarışı – “İslam Həmrəyliyi Oyunları”na yüksək səviyyədə hazırlaşdığını xüsusi qeyd edib.
Sədr AFFA-nın peşəkar hakimləri tərəfindən idarə olunan açılış oyununda 16 komandanın iştirak etdiyini bildirib.
Daha sonra AMEA İşlər İdarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor İsa Alıyev və Akademiya Şəhərciyinin direktoru Bayram Babayev çıxış edərək komandalara uğurlar arzulayıblar.
Açılışdan sonra AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələrinin komandaları qrup oyunlarında mübarizəyə qoşulublar.

IV Football Chempionship of Young Scientists and Specialists of ANAS started
Today, by organization of ANAS Council of Young Scientists and Specialists, Department of Affairs and Free Trade Union, IV Football Chempionship of Young Scientists and Specialists of ANAS devoted to the 94th anniversary of national leader Heydar Aliyev has started.
At the opening ceremony, which took place at the stadium of academy campus, council chairman Ph.D. physics Assoc. Prof. Famin Salmanov congratulated the members of teams and made speech on the importance of this championship, which is already held for the fourth year, including care and attention to the sport in Azerbaijan. Dedication of championship to the birthday of national leader Heydar Aliyev is not accidental, thus during his management in all spheres of Azerbaijan, as well as in sports have been gained a lot of achievements.
Chairman stated that, the opening match, professionally managed by professional judges of AFFA, will be attended by 16 teams.
Then, Deputy Chairman of ANAS Administrative Office Sardar Aliyev, chairman of Free Trade Union Prof. Isa Aliyev and director of the Academy campus Bayram Babayev wished succeses to the teams.