Aprelin 27-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında İqtisadiyyat İnstitutu tərəfindən hazırlanmış “İS(S)İ - 2015: İqtisa­diyyatın liberallıq potensialı” adlı monoqrafiyanın təqdimat mərasimi keçirilib.
Mərasimdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin tədris işləri üzrə prorektoru Fikrət Quliyev, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) elmi katibi Elnur Sadıqov və İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə institutun elmi katibi, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəsmiyyə Abdullayeva çıxış edərək təmsil etdiyi qurumun bir çox dövlət əhəmiyyətli sənədlərin, o cümlədən milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin hazırlanmasında iştirak etdiyini bildirib. R.Abdullayeva təqdimatı keçirilən kitabın aparıcı ideyasının iqtisadiyyatın özünütənzimləmə mexanizmləri ilə dövlət tənzimləməsi arasındakı effektiv müvazinətin tapılması olduğunu söyləyib. Kitabın ideyasının həm fundamental, həm də tətbi­qi araşdırmalar üçün önəminə toxunan alim qeyd edib ki, iqtisadiyyatın liberal­lıq potensialının düzgün müəyyənləşdirilməsi ictimai rifahı yüksəltməyin təməl şərtidir.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Allahyar Muradov çıxış edərək dövlətin iqtisadiyyata müdaxilələrinin ölçülməsi və dəyərləndirilməsi meto­dologiyasının ideya müəllifinin İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov olduğunu bildirib. O, nəşrə “İqtisadiyyatın solluğu (sağlığı) indeksi: 62 ölkədə dövlətin iqtisadiyyatı tənzimlə­məsi səviyyəsinin qiymətləndirilməsi” üzrə institutun ötən il apardığı tədqiqatın hesabatının daxil edildiyini deyib. Alim aparılan araşdırmaların iqtisadi nəzəriyyədə ilk dəfə müxtəlif ölkələrin iqtisadiyyatlarını təsnifləşdirməyə və onların liberal, yaxud dirijist olduğunu müəyyənləşdirməyə imkan verdiyini bildirib: "Alınmış nəticələr hazırda dünya iqtisad nə­zəriyyəsində hakim olan baxışlardan fərqlidir və daha dəqiqdir".
Tədbirdə İqtisadiyyat İnstitutunun İqtisadiyyatın dövlət tənzimlənməsinin metodoloji və ekonometrik problemləri şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Gülalıyev, Xidmət sahələrinin inkişafı problemləri şöbəsinin müdiri, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aqil Əsədov, İİTKM-nin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, ADİU-nun elmi katibi Elnur Sadıqov və digərləri çıxış edərək kitabın Azərbaycan iqtisad elminin dünya iqtisad elminə verdiyi dəyərli töhfə olduğunu bildiriblər.

Presentation of the monograph entitled “İS (S) İ - 2015: the potential of liberalism in the economy"
April 27, at the Central Scientific Library of ANAS the presentation of the monograph prepared by the Institute of Economics under the title “İS (S) İ - 2015: The potential of liberalism in the economy."
Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications, Fikrat Guliyev, Vice-Rector for Academic Affairs of the Azerbaijan University of Cooperation Elnur Sadigov, Secretary of the Azerbaijan State Economic University, and the Institute of Economics took part in the event.
Speaking at the event, Academic Secretary of the Institute, Ph.D. in Economics, Associate Professor Rasmiya Abdullayeva noted that the structure she represented took part in the preparation of many important state documents, including strategic road maps for the main sectors of the national economy. R.Abdullayeva said that the leading idea of the presented book is to find a balance between the effective mechanisms of self-regulation of the economy and state regulation. Referring to the importance of the ideas of the book, both for basic and applied research, the scientist noted that the proper definition of liberalism capacity in the economy is the basis for improvement of public welfare.
Then, Deputy Director of the Institute for Scientific Work, Ph.D. in Economics, assistant professor Allahyar Muradov, who said that the author of the idea of a methodology for measuring and assessing government interventions in the economy is the director of the Institute of Economics, Professor Nazim Imanov. He noted that the new edition also included a report on the research conducted at the institute last year "Index of leftism (correctness) of the economy: an assessment of the level of state regulation of the economy in 62 countries".
At the event, head of the Department of Methodological and Economic Problems of State Regulation of Economics of the Institute of Economics, Doctor of Philosophy in Philosophy Mais Gulaliyev, Head of the Department for the Development of Services, PhD in Economics, Associate Professor Agil Asadov, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications Vusal Gasimli, ASEU Elnur Sadigov and other speakers noted that the book is a valuable contribution of national economic science in world science.