Aprelin 27-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında İqtisadiyyat İnstitutu tərəfindən hazırlanmış “İS(S)İ - 2015: İqtisa­diyyatın liberallıq potensialı” adlı monoqrafiyanın təqdimat mərasimi keçirilib.
Mərasimdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin tədris işləri üzrə prorektoru Fikrət Quliyev, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) elmi katibi Elnur Sadıqov və İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə institutun elmi katibi, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəsmiyyə Abdullayeva çıxış edərək təmsil etdiyi qurumun bir çox dövlət əhəmiyyətli sənədlərin, o cümlədən milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin hazırlanmasında iştirak etdiyini bildirib. R.Abdullayeva təqdimatı keçirilən kitabın aparıcı ideyasının iqtisadiyyatın özünütənzimləmə mexanizmləri ilə dövlət tənzimləməsi arasındakı effektiv müvazinətin tapılması olduğunu söyləyib. Kitabın ideyasının həm fundamental, həm də tətbi­qi araşdırmalar üçün önəminə toxunan alim qeyd edib ki, iqtisadiyyatın liberal­lıq potensialının düzgün müəyyənləşdirilməsi ictimai rifahı yüksəltməyin təməl şərtidir.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Allahyar Muradov çıxış edərək dövlətin iqtisadiyyata müdaxilələrinin ölçülməsi və dəyərləndirilməsi meto­dologiyasının ideya müəllifinin İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov olduğunu bildirib. O, nəşrə “İqtisadiyyatın solluğu (sağlığı) indeksi: 62 ölkədə dövlətin iqtisadiyyatı tənzimlə­məsi səviyyəsinin qiymətləndirilməsi” üzrə institutun ötən il apardığı tədqiqatın hesabatının daxil edildiyini deyib. Alim aparılan araşdırmaların iqtisadi nəzəriyyədə ilk dəfə müxtəlif ölkələrin iqtisadiyyatlarını təsnifləşdirməyə və onların liberal, yaxud dirijist olduğunu müəyyənləşdirməyə imkan verdiyini bildirib: "Alınmış nəticələr hazırda dünya iqtisad nə­zəriyyəsində hakim olan baxışlardan fərqlidir və daha dəqiqdir".
Tədbirdə İqtisadiyyat İnstitutunun İqtisadiyyatın dövlət tənzimlənməsinin metodoloji və ekonometrik problemləri şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Gülalıyev, Xidmət sahələrinin inkişafı problemləri şöbəsinin müdiri, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aqil Əsədov, İİTKM-nin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, ADİU-nun elmi katibi Elnur Sadıqov və digərləri çıxış edərək kitabın Azərbaycan iqtisad elminin dünya iqtisad elminə verdiyi dəyərli töhfə olduğunu bildiriblər.

Состоялась презентация монографии под названием «İS(S)İ - 2015: Потенциал либерализма в экономике»
27 апреля в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация подготовленной Институтом экономики монографии под названием «İS(S)İ - 2015: Потенциал либерализма в экономике».
В мероприятии принимали участие исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Вусал Гасымлы, проректор по учебной работе Азербайджанского университета кооперации Фикрет Гулиев, ученый секретарь Азербайджанского государственного экономического университета Эльнур Садыгов и сотрудники Института экономики.
Выступив на мероприятии, ученый секретарь института, доктор философии по экономике, доцент Расмия Абдуллаева отметила, что представляемая ею структура приняла участие в подготовке многих важных государственных документов, в том числе стратегических дорожных карт по основным секторам национальной экономики. Р.Абдуллаева сообщила, что ведущей идеей презентуемой книги является поиск равновесия между эффективными механизмами саморегуляции экономики и государственного регулирования. Коснувшись важности идеи книги, как для фундаментальных, так и для прикладных исследований, ученый отметила, что правильное определение потенциала либерализма в экономике является основой повышения общественного благосостояния.
Затем выступил заместитель директора института по научной работе, доктор философии по экономике, доцент Аллахъяр Мурадов, который сообщил, что автором идеи методологии измерения и оценки вмешательств государства в экономику является директор Института экономики, профессор Назим Иманов. Он отметил, что в новое издание также включен отчет о проведенном в институте в прошлом году исследовании «Индекс левизны (правизны) экономики: оценка уровня государственного регулирования экономики в 62 странах».
На мероприятии заведующий Отделом методологических и экономических проблемы государственного регулирования экономики Института экономики доктор философии по философии Маис Гюльалиев, заведующий отделом по проблемам развития сфер обслуживания, доктор философии по экономике, доцент Агиль Асадов, исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Вусал Гасымлы, ученый секретарь АГЭУ Эльнур Садыгов и другие выступившие отметили, что книга является ценным вкладом отечественной экономической науки в экономическую науку мира.