AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev 14-18 may 2017-ci il tarixlərində Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində keçirilən İslam İnkişaf Bankı İdarə Heyətinin 42-ci toplantısında iştirak edib.
2000-dən çox iştirakçının qatıldığı toplantıda üzv ölkələrdə təhsilin əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması, bu sahədə təcrübə mübadiləsi, təşəbbüs və innovativ fikirlərin paylaşılması, özəl sektorla əməkdaşlığın gücləndirilməsi kimi məsələlər müzakirə olunub.
Səfər çərçivəsində Vüqar Babayev İslam İnkişaf Bankının törəmə təşkilatı olan Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyasının (ICD) baş icraçı direktoru Xalid əl Əbudi ilə görüşüb. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən V.Babayev bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə yaradılan bu Park elmi-tədqiqat işlərinin innovativ məhsullara çevrilməsi və kommersiyalaşdırılması sahəsində böyük əhəmiyyətə malikdir. YTP-nin direktoru milli innovasiya sistemini genişləndirmək üçün uğurlu layihələrin həyata keçirilməsinin və bu sahəyə investisiya axınının gücləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, elm, texnologiya və innovasiya vasitəsilə milli iqtisadi inkişafa töhfə vermək təmsil etdiyi qurumun əsas məqsədidir.
ICD-nin baş icraçı direktoru Xalid əl Əbudi bildirib ki, özəl müəssisələrin yaradılması, inkişafı və müasirləşdirilməsi məqsədilə üzv ölkələr arasında investisiya axınını genişləndirmək və onları iqtisadi inkişafa təşviq etmək rəhbərlik etdiyi qurumun prioritet məsələlərindən biridir.
Sonra ICD ilə AMEA YTP arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandumda birgə əməkdaşlıq çərçivəsində kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üçün investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству между организацией Исламского банка развития ICD и Парком высоких технологий НАНА
Директор Парка высоких технологий (ПВТ) НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев принял участие в 42-м заседании Правления Исламского банка развития, прошедшем 14-18 мая 2017 года в городе Джидде Саудовской Аравии.
На заседании, в котором приняли участие более 2000 участников, были обсуждены такие вопросы, как доведение образования в странах-членах до соответствия с требованиями рынка труда, обмен опытом в этой области, распределение инициатив и инновационных идей, укрепление сотрудничества с частным сектором.
В рамках визита Вугар Бабаев встретился с генеральным исполнительным директором являющейся дочерней организацией Исламского банка развития Исламской корпорации по развитию частного сектора (ICD) Халидом Аль Абуди. На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Информируя о направлениях деятельности Парка высоких технологий НАНА, Вугар Бабаев отметил, что созданный Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева этот Парк имеет большое значение в области коммерциализации и превращения научно-исследовательских работ в инновационную продукцию. Директора ПВТ подчеркнул необходимость реализации успешных проектов и усиления притока инвестиций в эту сферу для расширения национальной инновационной системы. Он отметил, что основной целью представляемой им структуры является внесение вклада в национальное экономическое развитие посредством науки, технологий и инноваций.
Главный исполнительный директор ICD Халид Аль Абуди сказал, что расширение притока инвестиций между странами-членами и поощрение их для экономического развития с целью создания, развития и модернизации частных предприятий является одним из приоритетных вопросов руководимой им структуры.
В заключение между ПВТ НАНА и ICD был подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству. В меморандуме предусмотрено осуществление в рамках совместного сотрудничества инвестиционных проектов для развития малого и среднего предпринимательства.