AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev 14-18 may 2017-ci il tarixlərində Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində keçirilən İslam İnkişaf Bankı İdarə Heyətinin 42-ci toplantısında iştirak edib.
2000-dən çox iştirakçının qatıldığı toplantıda üzv ölkələrdə təhsilin əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması, bu sahədə təcrübə mübadiləsi, təşəbbüs və innovativ fikirlərin paylaşılması, özəl sektorla əməkdaşlığın gücləndirilməsi kimi məsələlər müzakirə olunub.
Səfər çərçivəsində Vüqar Babayev İslam İnkişaf Bankının törəmə təşkilatı olan Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyasının (ICD) baş icraçı direktoru Xalid əl Əbudi ilə görüşüb. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən V.Babayev bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə yaradılan bu Park elmi-tədqiqat işlərinin innovativ məhsullara çevrilməsi və kommersiyalaşdırılması sahəsində böyük əhəmiyyətə malikdir. YTP-nin direktoru milli innovasiya sistemini genişləndirmək üçün uğurlu layihələrin həyata keçirilməsinin və bu sahəyə investisiya axınının gücləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, elm, texnologiya və innovasiya vasitəsilə milli iqtisadi inkişafa töhfə vermək təmsil etdiyi qurumun əsas məqsədidir.
ICD-nin baş icraçı direktoru Xalid əl Əbudi bildirib ki, özəl müəssisələrin yaradılması, inkişafı və müasirləşdirilməsi məqsədilə üzv ölkələr arasında investisiya axınını genişləndirmək və onları iqtisadi inkişafa təşviq etmək rəhbərlik etdiyi qurumun prioritet məsələlərindən biridir.
Sonra ICD ilə AMEA YTP arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandumda birgə əməkdaşlıq çərçivəsində kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üçün investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Director of the High Technologies Park (HTP) of ANAS, Ph.D. in Agrarian Sciences Vugar Babayev took part in the 42nd meeting of the Board of the Islamic Development Bank, held May 14-18, 2017 in the city of Jeddah, Saudi Arabia.
The meeting, which was attended by more than 2,000 participants, discussed issues such as bringing education in member countries to match the demands of the labor market, sharing experience in this area, distributing initiatives and innovative ideas, strengthening cooperation with the private sector.
Within the framework of the visit, Vugar Babayev met with Khalid Al Abudi, the general executive director of the Islamic Development Bank of the Islamic Corporation for Private Sector Development (ICD), a subsidiary of the Islamic Development Bank. The meeting exchanged views on issues of mutual interest.
Informing about the directions of the High Technologies Park of ANAS, Vugar Babayev noted that the Park created by the Order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev is of great importance in the field of commercialization and transformation of scientific research into innovative products. The Director of the HTP stressed the need to implement successful projects and increase the flow of investment in this area to expand the national innovation system. He noted that the main purpose of the structure he represents is to contribute to national economic development through science, technology and innovation.
ICD Chief Executive Officer Khalid Al Abudi said that increasing the flow of investment among member countries and encouraging them for economic development with the goal of creating, developing and modernizing private enterprises is one of the priority issues of the structure it leads.
In conclusion, a memorandum of understanding on cooperation between ANAS and the ICD was signed. The memorandum provides for the implementation of joint investment projects for the development of small and medium-sized businesses.