Akademik Hətəm Quliyev Kiyevdə beynəlxalq konfransda iştirak edib
AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun Tektonofizika və geomexanika şöbəsinin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyev Taras Şevçenko adına Kiyev Milli Universitetində keçirilmiş “Geoinformatika-2017: Nəzəri və tətbiqi aspektlər” adlı XV beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Beynəlxalq tədbirdə o, “Yerin daxili bərk nüvəsi haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzə alimin son illər ərzində Yerin daxili strukturu və onun dinamik təkamülü haqqında aldığı yeni elmi nəticələrə həsr olunub. H.Quliyevin irəli sürdüyü geomexanika nəzəriyyəsi əsasında göstərilib ki, Yerin daxili struktur parametrləri geologiya və geofizika elmlərində hazırda qəbul olunmuş elmi mövqelərdən ciddi fərqlənir. Belə ki, Yerin daxili bərk nüvəsinin elastik parametrləri bərk cism mexanikasının tələblərinə uyğun olmadığı isbat edilib və beləliklə, bu strukturun varlığı şübhə altına alınıb.
Azərbaycan aliminin məruzəsi böyük maraq doğurub, alınmış nəticələrin geologiya və geofizika istqamətlərində mühüm elmi nəticə olduğu qeyd olunub.
Konfransda Rusiya, Norveç, Avstriya, Türkiyə, Ukrayna, Qazaxıstan və digər ölkələrin alimlərinin geoinformatikanın müxtəlif sahələri üzrə elmi məruzələri dinlənilib.
Səfər çərçivəsində akademik H.Quliyev bir sıra işgüzar görüşlər də keçirib. EAGE-nin vitse prezidenti, professor Jan Jak Bito, Geoinformatika Ümumukrayna Assosiyasiyasının prezidenti, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü N.Yakimçuk, Taras Şevçenko adına Kiyev Milli Universitetin Geologiya İnstitutunun dekanı, professor V.Mixaylov, həmin institutun Geofizika kafedrasının müdiri, prof. S.Vıjva, Funksional materialların fizikası kafedrasının laboratoriya müdiri, f.r.e.n. A.Onanko ilə keçirilən görüşlərdə geologiya və geofizikanın qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərinə dair müzakirələr aparılıb.

Академик Гатам Гулиев принял участие в международной конференции
Заведующий Отделом технофизики и геомеханики Института геологии и геофизики НАНА, академик Гатам Гулиев принял участие в XV международной конференции «Геоинформатика - 2017: теоретические и прикладные аспекты», состоявшейся в Киевском национальном университете имени Тараса Шевченко.
В международном мероприятии он выступил с докладом «О твердом внутреннем ядре Земли». Доклад посвящен новым научным результатам ученого, достигнутым за последние годы в области динамичного развития внутренней структуры Земли. На основе выдвинутой Г.Гулиевым теории геомеханики установлено, что внутренние структурные параметры Земли серьезно отличаются от современных научных позиций, принятых в геологической и геофизической науках. Доказано несоответствие эластичных параметров твердого внутреннего ядра Земли с требованиями механики твердого тела. В результате этого существование данной структуры была подвергнута сомнению.
Доклад азербайджанского ученого вызвал большой интерес присутствующих, было отмечено, что полученные результаты являются важными научными достижениями в области геологии и геофизики.
На конференции были заслушаны охватывающие различные сферы научные доклады ученых из России, Норвегии, Австрии, Турции, Украины, Казахстана и других стран.
В рамках визита академик Г.Гулиев также провел ряд деловых встреч. На встречах с участием вице-президента EAGE, профессора Жана Жака Бито, президента Всеукраинской ассоциации геоинформатики, члена-корреспондента Национальной академии наук Украины Н.Якимчука, декана Института геологии Киевского национального университета имени Тараса Шевченко, профессора В.Михайлова, заведующего кафедрой геологии того же института, профессора С.Выжва, заведующего лабораторией физики функциональных материалов, доктора философии по физико-математическим наукам А.Онанко были проведены обсуждения по вопросам, представляющим взаимный интерес.