"Yeni Fikir Müsabiqəsi - 2017"-nin yarımfinal mərhələsində 35 layihə iştirak edib
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) dəstəyi ilə "Yeni Fikir Müsabiqəsi - 2017"-nin yarımfinal mərhələsi keçirilib.
Yarımfinal mərhələsində müsabiqəyə müraciət edən 148 layihədən 35-i iştirak edib.
Tədbirdə münsiflər tərəfindən qiymətləndirmə zamanı layihəni həyata keçirməkdə iddialı olan komandanın bilik və bacarığı, məhsul və xidmətin səmərəliliyi, bazar potensialı, rəqabət gücü və digər meyarlar nəzərə alınıb.
Müsabiqənin final mərhələsi iyunun 9-da keçiriləcək və 5 layihə qalib elan ediləcək.
Qeyd edək ki, Bakı Mühəndislik Universitetinin 2013-cü ildən mütəmadi olaraq həyata keçirdiyi "Yeni Fikir Müsabiqə"sinin bu ilki əsas tərəfdaşı AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkıdır. Parkın müsabiqəyə baş sponsor olmaqda əsas məqsədi innovativ sahibkarlığın inkişafına töhfə vermək və yüksək texnologiyaların inkişafı üçün önəmli olan mühitin formalaşmasına, ölkənin dayanıqlı sosial iqtisadi inkişafına dəstək verməkdir. Müsabiqədə birinci yeri qazanan layihənin komandasına bu qurum tərəfindən 10 000 manat pul mükafatı veriləcək. Bundan əlavə, müsabiqədə iştirak edən uğurlu layihələrə Yüksək Texnologiyalar Parkında inkubasiya və digər əməkdaşlıq xidmətləri təklif olunacaq.

Состоялся полуфинал «Конкурса новых идей – 2017»
При совместной организационной поддержке Парка высоких технологий (ПВТ) Национальной академии наук Азербайджана, Министерства образования, Министерства экономики, Министерства молодежи и спорта, Министерства транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики состоялся полуфинал «Конкурса новых идей – 2017».
В полуфинале приняли участие 35 из 148 представленных на конкурс проектов. Для презентации каждого проекта участникам выделено 9 минут. В ходе оценки члены жюри учитывали знания и навыки команды, осуществивших проект, эффективность продукции и услуг, рыночный потенциал, конкурентоспособность и другие критерии.
9 июня состоится финальный этап конкурса, после которого 5 проектов будут объявлены победителями.
Отметим, что основным партнером проводимого Бакинским университетом инженерии с 2013 года «Конкурса новых идей» в этом году является Парк высоких технологий НАНА. Целью ПВТ в спонсировании конкурса является внесение вклада в инновационное предпринимательство, формирование необходимой среды для развития высоких технологий, оказание поддержки устойчивому социально-экономическому развитию страны.
Команде, занявшей первое место в конкурсе, будет вручено денежное вознаграждение ПВТ в сумме 10000 манат. Кроме того, успешным проектам, принимавшим участие в конкурсе, будут предложены различные услуги сотрудничества в ПВТ.