Astronomiya və fizika elmlərinin tarixi ilə bağlı materiallar əldə olunub
AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadə, bu elmi müəssisənin aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Gülsurə Mehdiyeva və kiçik elmi işçisi Aysel Bədəlova Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında ezamiyyətdə olublar.
Alimlər ezamiyyət çərçivəsində rəsədxananın kitabxana və arxivindəki astronomiya və fizika elmlərinin tarixi ilə bağlı materiallar əldə ediblər.
Qeyd edək ki, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “Təbiətşünaslığın tarixinə dair oçerklərin hazırlanması” ilə bağlı Sərəncamına əsasən Elm Tarixi İnstitutunda astronomiya, fizika, kimya, biologiya və coğrafiya elmlərinin tarixi tədqiq olunur.

Приобретены материалы по истории астрономии и физики
Заместитель директора по научной работе Института истории науки НАНА, доктор философии по теологии Сабина Нематзаде, ведущий научный сотрудник этого научного учреждения, доктор философии по физико-математическим наукам Гюльсура Мехтиева и младший научный сотрудник Айсель Бадалова были в научной командировке в Шамахинской астрофизической обсерватории имени Насреддина Туси.
Ученые в рамках командировки приобрели хранимые в библиотеке и архиве обсерватории материалы по истории физики и астрономии.
Отметим, что в соответствии с Распоряжением президента НАНА, академика Акифа Ализаде в связи с «Подготовкой очерков по истории естествознания» в Институте истории науки исследуется история астрономии, физики, химии, биологии и географии.