AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi və Azərbaycan Milli Ensiklopediyası sisteminin veb-saytlarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssisləri və Milli Ensiklopediya Mərkəzinin məsul şəxsləri iştirak edirblər.
Öncə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova mərkəzin ame-merkez.gov.az veb-saytı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış sayt AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğunlaşdırılmış, təhlükəsizlik tam şəkildə təmin olunmuşdur.
Azərbaycan, rus və ingilis dillərində fəaliyyət göstərən saytın Ana səhifəsi “Haqqımızda”, “Struktur”, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası”, “Xəbərlər”, “Rəsmi sənədlər”, “Elanlar” və “Qalereya” bölmələrindən ibarətdir. Ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış saytda əhatəli axtarış sistemi, xəritə və faydalı linklər də mövcuddur.
ame-merkez.gov.az-ın “Xəbərlər” bölməsinin siyasəti haqqında institutun sektor müdiri Əfruz Qurbanova çıxış edib. Bildirib ki, veb-saytda mərkəzin fəaliyyəti, burada təşkil olunan tədbirlər, görüşlər, yeni nəşrlər, müsahibə və çıxışlara dair məlumatları yerləşdirmək məqsədəuyğundur.
Sonra institutun elmi işçisi Yusif Sadıyev Azərbaycan Milli Ensiklopediyası sisteminin ensiklopediya.gov.az veb-saytını təqdim edib. Onun sözlərinə görə, mərkəzin veb-saytından birbaşa keçidin mümkün olduğu sistemdə çoxsaylı ensiklopedik lüğətlər və onların izahları onlayn şəkildə yerləşdirilmişdir və bu proses davam etməkdədir.
Y.Sadıyev saytın axtarış sistemi haqqında məlumat verərək qeyd edib ki, sistemdə söz, əlifba və cild üzrə axtarış aparmaq mümkündür.

Состоялась презентация веб-сайтов Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» при Президиуме НАНА и системы Азербайджанской национальной энциклопедии.
В мероприятии приняли участие специалисты Института информационных технологий НАНА и ответственные лица Центра национальной энциклопедии.
Сначала заведующая отделом Института информационных технологий Гюльнара Набибекова проинформировала о веб-сайте центра - ame-merkez.gov.az. Сообщила, что подготовленный специалистами института сайт соответствует «Требованиям по созданию и управлению информационными интернет-ресурсами государственных органов», утвержденным постановлением Кабинета Министров АР, и требованиям Особой государственной службы охраны АР, безопасность сайта обеспечена в полной мере.
Главная страница сайта, функционирующего на азербайджанском, русском и английском языках, состоит из разделов: «О нас», «Структура», «Азербайджанская национальная энциклопедия», «Новости», «Официальные документы», «Объявления» и «Галерея». На сайте, созданном на основе самых последних технологий, функционируют обширная поисковая система, карта и полезные ссылки.
Касательно политики раздела «Новости» ame-merkez.gov.az выступила заведующая сектором института Афруз Гурбанова. Сообщила, что на веб-сайте целесообразно разместить информацию о деятельности центра, организованных здесь мероприятиях и встречах, а также изданиях, интервью и выступлениях.
Затем научный сотрудник института Юсиф Садыев представил веб-сайт ensiklopediya.gov.az системы Азербайджанской национальной энциклопедии. По его словам, в системе, куда возможен прямой переход из веб-сайта центра, в режиме онлайн размещены многочисленные энциклопедические словари и их трактовки.
Ю.Садыев, информируя о поисковой системе сайта, отметил, что в системе можно выполнить поиск по слову, алфавиту и тому.