AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi və Azərbaycan Milli Ensiklopediyası sisteminin veb-saytlarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssisləri və Milli Ensiklopediya Mərkəzinin məsul şəxsləri iştirak edirblər.
Öncə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova mərkəzin ame-merkez.gov.az veb-saytı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış sayt AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğunlaşdırılmış, təhlükəsizlik tam şəkildə təmin olunmuşdur.
Azərbaycan, rus və ingilis dillərində fəaliyyət göstərən saytın Ana səhifəsi “Haqqımızda”, “Struktur”, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası”, “Xəbərlər”, “Rəsmi sənədlər”, “Elanlar” və “Qalereya” bölmələrindən ibarətdir. Ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış saytda əhatəli axtarış sistemi, xəritə və faydalı linklər də mövcuddur.
ame-merkez.gov.az-ın “Xəbərlər” bölməsinin siyasəti haqqında institutun sektor müdiri Əfruz Qurbanova çıxış edib. Bildirib ki, veb-saytda mərkəzin fəaliyyəti, burada təşkil olunan tədbirlər, görüşlər, yeni nəşrlər, müsahibə və çıxışlara dair məlumatları yerləşdirmək məqsədəuyğundur.
Sonra institutun elmi işçisi Yusif Sadıyev Azərbaycan Milli Ensiklopediyası sisteminin ensiklopediya.gov.az veb-saytını təqdim edib. Onun sözlərinə görə, mərkəzin veb-saytından birbaşa keçidin mümkün olduğu sistemdə çoxsaylı ensiklopedik lüğətlər və onların izahları onlayn şəkildə yerləşdirilmişdir və bu proses davam etməkdədir.
Y.Sadıyev saytın axtarış sistemi haqqında məlumat verərək qeyd edib ki, sistemdə söz, əlifba və cild üzrə axtarış aparmaq mümkündür.

The presentation of websites of the “Azerbaijan National Encyclopedia” Scientific Center, functioning attached to the Presidium of ANAS and system of Azerbaijan National Encyclopedia was held.
Event brought together the specialists of the Institute of Information Technology of ANAS (IIT) and responsible people of the Azerbaijan National Encyclopedia.
In advance, chief department of the IIT Gulnara Nabibeyova informed about website of the center ame-merkez.gov.az. She said that the website developed by specialists of the institute was adopted to the “Requirments on the creation and management of Internet information resources of the governmental bodies” approved by the Cabinet of Ministers of AR, and to the requirements of AR Special State Security Service, privacy was fully ensured.
Operating in Azerbaijani, Russian and English languages, the site's Home page consists of "About Us", "Structure", "Azerbaijan National Encyclopedia", "News", "Official Documents", "Announcements" and "Gallery" sections. The comprehensive search engine, map and other useful links are available on the website, which was developed with the latest technologies.
Sector chief of the institute Afruz Gurbanova spoke of website’s “News” section and noted that, data about center’s activity, events and meetings organized here, new editions, interview and speeches can be posted on the website.
Later on, researcher of the institute Yusif Sadiyev has presented website of system of the Azerbaijan National Encyclopedia - ensiklopedia.gov.az. As for him, the system having direct access from the website, compiles encyclopedic dictionaries and their explanations in online form, and this process is ongoing.
Y.Sadiyev informed on the search engine of website and stated that it is possible to search on word, alphabet and volume in the system.
In closing, exchange of view was carried out on the commissioning of website and sounded several suggestions.