AMEA akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev 30 may - 1 iyun 2017-ci il tarixlərində Belarusun paytaxtı Minsk şəhərində ezamiyyətdə olub.
Akademik V.Fərzəliyev səfər çərçivəsində Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Yeni Materialların Kimyası İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən “Alternativ xammal və yanacaq mənbələri” mövzusunda VI beynəlxalq elmi-texniki konfransda iştirak edib. Beynəlxalq tədbirdə o, “İşlənmiş sürtkü yağlarının regenerasiyası” adlı məruzə ilə çıxış edib.

Academician Vagif Farzaliyev took part in an international conference in Belarus
May 30 - June 1, 2017 the director of the Institute of Additive Chemistry named after Academician A.Guliyev of ANAS, Academician Vagif Farzaliyev was on a business trip in Minsk, the capital of Belarus.
Within the framework of the visit, Academician V.Farzaliyev took part in the VI International Scientific and Technical Conference on the topic "Alternative Sources of Raw Materials and Fuel", conducted with the organizational support of the Institute of Chemistry of New Materials of the National Academy of Sciences of Belarus. At the international event, he made a presentation "Regeneration of used lubricating oils."
On May 31, Academician also presided over the meetings in which plenary and oral reports were heard.