AMEA Rəyasət Heyətinin 5 iyul 2017-ci il tarixli iclasında təqdim olunan məruzə Big Data problemlərinə həsr olunub.
Tədbirdə “Big Data və superkompüter texnologiyaları: çağırışlar, problemlər və vəzifələr” mövzusunda məruzə ilə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edib. Müasir dövrdə böyük həcmdə verilənlərin saxlanması və emalı problemlərinin həllinin vacib məsələlərdən olduğunu deyən məruzəçi Big Data-nın XXI əsrin qlobal çağırışlarından biri olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, qabaqcıl informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının müxtəlif fəaliyyət sahələrinə geniş tətbiqi ifrat dərəcədə informasiya selini yaradaraq Big Data problemini meydana gətirib. Alim qeyd edib ki, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Big Data-ya yüksək dəyər verilir, onun potensial imkanlarından istifadə sahəsində bir sıra strateji plan və layihələr qəbul edilir: “Avropa Komissiyası Big Data-nın tədqiqi üçün “Horizon 2020” proqramı çərçivəsində 120 milyon avro həcmində investisiya ayırıb”.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, Big Data-nın analizi və onlardan yeni biliklərin əldə olunması müasir elmin qarşısında aktual və həlli çətin olan multidissiplinar problemlər qoyub: “Bu da elmdə yeni bir istiqamətin – verilənlər haqqında elmin (Data Science) meydana gəlməsinə və yeni mütəxəssislərin – verilənlərin emalı üzrə alimlərin yetişməsinə (Data Scientist) səbəb olmuşdur”.
Məruzəçi qeyd edib ki, elektron elmin şəbəkə platforması olan AzScienceNet-in Data Mərkəzinin imkanlarının genişləndirilməsinə baxmayaraq, mərkəzin resurslarından səmərəli istifadə olunmur. Belə ki, müxtəlif elm sahələrində aparılan araşdırmalar nəticəsində əldə olunmuş məlumatların toplanması, saxlanması və emalı üçün Data Mərkəzin və Big Data analitikası texnologiyalarının verdiyi imkanlardan lazımi səviyyədə istifadə edilmir. Bu problemlərin multidissiplinar xarakter daşıdığını deyən alim onların həlli üçün universal kadrların (Data Scientist, Data Analysist, Data Engineer) hazırlığına böyük ehtiyac yarandığını vurğulayıb.
R.Əliquliyev beynəlxalq qurumların çağırışlarını və problemin aktuallığını nəzərə alaraq, 2013-cü ildən etibarən ölkəmizdə də bu istiqamətdə tədqiqatlara başlanıldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 2014-cü ildən başlayaraq AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda SOCAR və AR Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən və Big Data-nın müxtəlif problemlərinə həsr olunmuş qrant layihələri yerinə yerinə yetirilmiş və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
MDB məkanında ilk dəfə olaraq 2016-cı ildə AMEA Rəyasət Heyəti və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Big Data: imkanları, multidissiplinar problemləri və perspektivləri” I respublika elmi-praktiki konfransının keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Ölkəmizdə Big Data və superkompüter texnologiyaları sahəsində araşdırmaların vəziyyəti haqqında məlumat verən məruzəçi kompüter şəbəkələri əsasında virtual superkompüterlərin sintezi üçün modellərin təklif olunduğunu, Big Data-nın klasterləşdirilməsi üçün effektiv reprezentativ metodların işləndiyini deyib. Bildirib ki, ölkədə Big Data sahəsində 20 elmi məqalə, 62 konfrans materialı, superkompüter sahəsində isə 54 elmi məqalə, 44 konfrans materialı hazırlanmışdır.
Məruzəçi Big Data, Data Science, proqram mühəndisliyi və superkompüter texnologiyaları sahəsində kadr hazırlığı məsələlərinə də toxunub. Qeyd edib ki, ilk növbədə, AMEA-nın magistratura və doktoranturasında bu sahələr üzrə yüksəkixtisaslı kadrlar yetişdirilməlidir.
AMEA Rəyasət Heyəti Big Data analitikası və superkompüter texnologiyaları sahəsində multidissiplinar araşdırmaların prioritet hesab olunması, Big Data analitikası, superkompüter texnologiyaları, Data Science, proqram mühəndisliyi sahəsində kadr hazırlığının (bakalavr, magistr, fəlsəfə doktoru) təmin olunması üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsi, AzScienceNet şəbəkəsinin DATA Mərkəzinin resurslarından istifadənin səmərəliliyinin artırılması, AzEduNet, GEANT-a inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmi müəssisələr tərəfindən toplanan Big Data resurslarının DATA Mərkəzdə yadda saxlanılmasının təmin edilməsi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Big Data və superkompüter texnologiyaları sahəsində elmi müəssisələr üçün elmi-metodiki dəstəyin həyata keçirilməsi barədə qərar qəbul edib.

Big Data является одним из глобальных вызовов XXI века
Доклад, представленный в заседании Президиума НАНА от 5 июля 2017 года, был посвящен проблемам Big Data.
На мероприятии академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев выступил с докладом на тему «Big Data и суперкомпьютерные технологии: призывы, проблемы и задачи». Отметив, что проблемы хранения и обработки данных большого объема в современный период являются одним из задач, требующих неотложного решения, докладчик подчеркнул, что Big Data представляет собой один из глобальных вызовов XXI века. По его словам, широкое внедрение передовых информационно-коммуникационных технологий в различные сферы деятельности, создавая колоссальный информационный поток, выдвинуло на передний план проблему Big Data. Ученый отметил, что международные организации придают большое значение Big Data, принимают ряд стратегических планов и проектов в области использования его потенциальных возможностей: «Европейская Комиссия для исследования Big Data выделила инвестиции в объеме 120 миллионов евро в рамках программы «Горизонт 2020».
По словам Р.Алгулиева, анализ Big Data и полученные в результате новые знаний поставили перед современной наукой актуальные и трудно решаемые мультидисциплинарные задачи: «Это, в свою очередь, привело к созданию нового направления – науки о данных (Data Science) и подготовке новых специалистов – ученых, занятых в сфере обработки данных (Data Scientist)».
Докладчик отметил, что, несмотря на расширение возможностей Дата-центра, являющегося сетевой платформой электронной науки AzScienceNet, ресурсы центра не используются эффективно. Так, возможности, представленные Дата-центром, в котором осуществляются сбор, хранение и обработка информации, полученной в результате исследований, проведенных в различных научных областях, и аналитическими технологиями Big Data не используется на должном уровне. Отметив, что эти проблемы носят мультидисциплинарный характер, ученый подчеркнул большую необходимость в подготовке универсальных кадров (Data Scientist, Data Analysist, Data Engineer) для их решения.
Р.Алгулиев довел до внимания, что, учитывая актуальность призывов и проблем международных организаций, с 2013 года в нашей стране тоже были начаты исследования в этом направлении. Он отметил, что начиная с 2014 года в Институте информационных технологий НАНА были выполнены финансированные ГНКАР и Фондом развития науки при Президенте АР и посвященные различным проблемам Big Data грантовые проекты.
Сообщив о продолжении работ в этом направлении в настоящее время, академик довел до внимания проведение в 2016 году впервые на пространстве СНГ при совместной организационной поддержке Президиума НАНА и Института информационных технологий I-й Республиканской научно-практической конференции «Big Data: возможности, мультидисциплинарные проблемы и перспективы».
Проинформировав о состоянии исследований в области Big Data и суперкомпьютерных технологий, докладчик сообщил о предложении моделей для синтеза виртуальных суперкомпьютеров на основе компьютерных сетей, а также разработке эффективных репрезентативных методов для кластеризации Big Data. Сказал, что в стране в области Big Data было подготовлено 20 научных статей, 62 конференц-материала, а в области суперкомпьютеров – 54 научные статьи, 44 конференц-материала.
Докладчик также затронул вопросы подготовки кадров в области Big Data, Data Science, программной инженерии и суперкомпьютерных технологий. Отметил, что в первую очередь в магистратуре и докторантуре НАНА должны быть подготовлены высококвалифицированные кадры по этим сферам.
Президиум НАНА принял решение о приоритете мультидисциплинарных исследований в области Big Data аналитики и исследований суперкомпьютерных технологий, реализации необходимых мер для обеспечения кадровой подготовки (бакалавр, магистр, доктор философии) в области Big Data аналитики, суперкомпьютерных технологий, Data Science и программной инженерии, повышении эффективности использования ресурсов Дата-центра сети AzScienceNet, усилении интеграции в GEANT, AzEduNet, обеспечении хранения собранных научными учреждениями ресурсов Big Data, оказании в Институте информационных технологий НАНА научно-методической поддержки в области Big Data и суперкомпьютерных технологий для научных учреждений.