AMEA-nın müxbir üzvü Məsumə Məmmədova Avropa İttifaqının seminarında iştirak edib
Latviyanın paytaxtı Riqa şəhərində Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı II Platformasının İşçi proqramı çərçivəsində 2014-2017-ci illərdə həyata keçirilən “Əmək bazarında tələb və təklifin  uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması – Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin  təcrübəsi” layihəsi həyata keçirilib.
Layihə çərçivəsində Avropa Komissiyası və Avropanın Təhsil fondunun dəstəyi ilə Şərq tərəfdaşlığı ölkələrinin nümayəndələrinə insan resurslarına  tələb və təklifin  uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması üzrə Avropa İttifaqı ölkələrinin təcrübəsi ilə tanışlıq üçün ən uğurlu nümunələr, bu sahədə aparılan elmi araşdırmalar, yeni institusional mexanizmlər təqdim edilmiş, tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması üzrə modellərlə tanış olmaq üçün tematik seminarlar təşkil olunub.
Tədbirin 26-29 iyun 2017-ci il tarixlərdə keçirilmiş sonuncu tematik seminarında İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Məsumə Məmmədova da iştirak edib. Alim ölkəmizi bu layihədə təmsil edən ekspert qrupunun tərkibinə daxil olub.
“Məşğulluq xidmətlərinin ixtisaslı kadrlara tələbatın proqnozlaşdırılması və uyğunlaşdırılmasında rolu. Latviya və İrlandiya  təcrübəsi” adlı tematik seminar Latviyanın əmək bazarında insan resurslarının qısa və orta müddətli perspektivdə proqnozlaşdırılmasına, eləcə də tələb və təklif arasında səmərəli balansın planlaşdırılmasına dair institusional mexanizmlər və metodoloji yanaşmaların təqdim edilməsinə həsr olunub. Latviya təcrübəsi insan resurslarına olan tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması probleminin mürəkkəb və çoxkomponentli olduğunu, müsbət nəticələrin əldə edilməsi üçün müxtəlif yanaşma, metod və modellərin kombinasiyasından istifadə olunmasının zəruriliyini göstərib.
Tədbir çərçivəsində, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində əmək bazarında insan resurslarının proqnozlaşdırılması, tələb və təklifin uyğunlaşdırılması sisteminin qurulması istiqamətində görülmüş işlər də müzakirə olunub.  Həmçinin Azərbaycanda ixtisaslı işçi qüvvəsinə  tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması ilə bağlı mövcud vəziyyət və yeni metodologiyanın işlənməsi istiqamətində qəbul edilmiş qərarlar, eləcə də ölkədə əmək bazarı və səriştələrin proqnozlaşdırılması üzrə Observatoriyanın yaradılması barədə məlumat verilib.

В городе Рига Латвии в рамках Рабочей программы Второй платформы Восточного Партнерства Европейского Союза был осуществлен проект «Выравнивание и прогнозирование спроса и предложения на рынке труда - опыт Европейского Союза и стран Восточного Партнерства», охватывающий 2014-2017 годы.
В рамках проекта при поддержке Европейской Комиссии и Фонда образования Европы представителям стран Восточного партнерства были представлены самые успешные образцы для ознакомления с опытом стран ЕС по выравниванию и прогнозированию предложений и спроса на человеческие ресурсы, проведенные в этой области научные исследования, новые институциональные механизмы, а также организованы тематические семинары для ознакомления с моделями по выравниванию и прогнозированию спроса и предложений.
В последнем тематическом семинаре, прошедшем 26-29 июня 2017 года, приняла участие заведующая отделом Института информационных технологий, член-корреспондент НАНА Масума Мамедова. Ученый вошла в состав экспертной группы, представляющей нашу страну в этом проекте.
В рамках мероприятия также была обсуждена проделанная работа, направленная на создание системы прогнозирования человеческих ресурсов на рынке труда и выравнивания спроса и предложений в странах Восточного Партнерства. Также была дана информация о нынешней ситуации в связи с выравниванием и прогнозированием предложений и спроса на рабочую силу в Азербайджане, о принятых постановлениях в области разработки новой методологии, а также об учреждении Обсерватории по прогнозированию рынка труда и компетентности в стране.