“AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı elm və təhsil müəssisələri üçün mühüm əməkdaşlıq platformasına çevriləcək”
Azərbaycanın uzunmüddətli inkişaf konsepsiyasının mühüm hədəflərindən biri respublikamızda biliklər cəmiyyətinin qurulmasıdır. Bunun üçün ən mühüm faktor sosial tərəqqi modeli kimi "elm-təhsil-istehsalat qızıl üçbucağı"nın yaranmasına nail olmaqdır. Bu isə elm və təhsilin tədris prosesində, texnoparklarda, elmi tədqiqat laboratoriyalarında birgə iştirakını, həmçinin kadr potensialının və maddi-texniki bazanın imkanlarının məqsədyönlü koordinasiyasını tələb edir.
Ötən ilin dekabr ayında keçirilən AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının birgə elmi sessiyasının nəticələri bunu bir daha təsdiqlədi. Sessiyada səslənən fikirləri və irəli sürülən təklifləri nəzərə alaraq, elm və təhsilin inteqrasiyası üzrə birgə Fəaliyyət Planı qəbul olunub. Sənədin mühüm bəndlərindən biri AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) fəaliyyət profili üzrə elmi tədqiqat və təcrübə-konstruktor imkanlarının ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq platformasına çevrilməsi istiqamətində zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsidir.
Belə tədbirlərdən biri iyulun 24-də AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə Rəyasət Heyəti, təhsil naziri Mikayıl Cabbarov və nazirliyin digər rəhbər vəzifəli şəxslərinin iştirakı ilə baş tutub. Məqsəd AMEA YT Parkı, burada yaradılmış Texnologiyaların və İnnovasiya Məhsullarının Transferi Mərkəzi ilə, o cümlədən Parkın potensial rezidentlərinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaqdır.
Öncə AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunun və "Millers-Oils Azərbaycan" MMC-nin yağ istehsal sahələrinə baxış keçirilib. Sonra tədbir iştirakçıları pilotsuz uçan aparatların istehsal sahələri, AMEA YT Parkın Mərkəzləşdirilmiş analitik laboratoriyası, o cümlədən Radio ekoloji monitorinq sistemi ilə yaxından tanış olublar. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi və Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) bakalavriat və magistrantlarından ibarət qrupların yaradılaraq AMEA YT Parkda perspektiv layihələrə cəlb edilməsi tədbir iştirakçılarının marağına səbəb olub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə görüşün əhəmiyyətini qeyd edərək Yüksək Texnologiyalar Parkının Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamına əsasən yaradıldığını xatırladıb. Akademik Akif Əlizadə AMEA-nın Parkda həyata keçirdiyi işlərdə göstərdiyi dəstəyə görə Təhsil Nazirliyinə təşəkkürünü bildirib.
Akademik Akif Əlizadə vurğulayıb ki, AMEA və BMU arasında imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən, yaxın vaxtlarda Biznes İnkubasiya Mərkəzinin açılışı gözlənilir. YT Parkda hələ bir çox işlərin görülməli olduğunu deyən akademik bu istiqamətdə Təhsil Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıq sayəsində mühüm nailiyyətlər əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov elm və təhsilin inteqrasiyasının, bu sahədə həyata keçirilən islahatların ölkəmizin davamlı inkişafındakı rolundan danışıb. Qeyd edib ki, hazırda biliklərin kommersiyalaşdırılması, istedadlı gənclərin biznes ideyalarının dəstəklənməsi istiqamətində bir sıra işlər görülür. Nazir bildirib ki, elm və təhsil müəssisələri üçün mühüm əməkdaşlıq platforması kimi YT Parkın imkanlarından geniş şəkildə istifadə etmək məqsədilə layihələr həyata keçiriləcək. M.Cabbarov nazirlik ilə YT Park arasında əməkdaşlıq mexanizmini müəyyənləşdirmək üçün İşçi Qrupunun yaradılacağını əlavə edib. Nazir ölkəmizdə təhsil və elm sahəsinə cavabdeh iki qurumun – Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının gələcəkdə də birgə əməkdaşlığının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli,  AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı MMC-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev və digərləri çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətindən danışıblar.

«Парк высоких технологий НАНА станет важной платформой сотрудничества для научных и учебных заведений»
24 июля в Парке высоких технологий НАНА состоялось мероприятие с участием Президиума под руководство президента НАНА, академика Акифа Ализаде, министра образования Микаила Джаббарова и других руководящих должностных лиц министерства. Цель проведения мероприятия заключалась в близком ознакомлении с деятельностью ПВС НАНА, Центра трансфера технологий и инновационных продуктов, в том числе потенциальных резидентов Парка.
Сначала был проведен осмотр секторов производства масла Опытно-промышленного завода НАНА и ООО «Millers-Oils Азербайджан». Затем участники мероприятия ознакомились с производственными участками беспилотных летательных аппаратов, Централизованной аналитической лабораторией ПВС НАНА, в том числе Системой радиоэкологического мониторинга. Создание групп, состоящих из бакалавров и магистрантов Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, Бакинской высшей школы нефти и Бакинского университета инженерии, и привлечение этих групп в перспективные проекты в ПВТ НАНА было положительно воспринято участниками мероприятия.
Выступивший на мероприятии президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил значение встречи и напомнил, что Парк высоких технологий был создан Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года. Академик Акиф Ализаде выразил благодарность Министерству образования за поддержку, оказанную в осуществлении академией работ в ПВТ.
Академик Акиф Ализаде отметил, что согласно договору о сотрудничестве, подписанному между НАНА и БУИ, в ближайшее время ожидается открытие Центра бизнес инкубации. Отметив, что предстоит еще много работы в ПВТ, академик выразил уверенность в том, что благодаря сотрудничеству в этом направлении с Министерством образования будут достигнуты важные успехи.
Министр образования Микаил Джаббаров рассказал об интеграции науки и образования, о роли осуществляемых в этой области реформ в устойчивом развитии нашей страны. Отметил, что в настоящее время проводится ряд работ в направлении коммерциализации знаний и поддержки бизнес-идей талантливой молодежи.Министр сообщил, что будут осуществляться проекты в целях широкого использования возможностей ПВС, как платформы сотрудничества для научных и учебных заведений. М.Джаббаров добавил, что для определения механизма сотрудничества между министерством и ПВС будет создана Рабочая группа. Министр подчеркнул важность дальнейшего совместного сотрудничества Министерства образования и Национальной академии наук Азербайджана, как двух структур, ответственных в области науки и образования в нашей стране.
Затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, директор Парка высоких технологий НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев и другие выступившие рассказали о значении мероприятия.