1 avqust - Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili günüdür
Ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı 9 avqust 2001-ci il tarixli 552 nömrəli fərmanla hər il avqust ayının 1-i ölkəmizdə Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili günü kimi qeyd edilir.
Respublikada dil siyasətinin formalaşdırılması, Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi və dünya azərbaycanlılarının ünsiyyət vasitəsinə çevrilərək milli həmrəyliyin göstəricisi kimi beynəlxalq aləmdə rolu və nüfuzunun yüksəlməsi ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu öndər Azərbaycan xalqının milli varlığının əsas rəmzi olan ana dilimizin saflaşdırılması və zənginləşdirilməsi istiqamətində çox mühüm addımlar atıb və Azərbaycan dilinin inkişafı və qorunması məqsədilə əhəmiyyətli sənədlər təsdiq edib.
Müstəqil Azərbaycanın 1995-ci ildə ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul olunmuş Konstitusiyasında Azərbaycan dilinin Azərbaycan Respublikasının dövlət dili kimi təsbiti, onun rəsmi dövlət dili statusuna yüksəlməsi milli dövlətçilik tariximizin ən mühüm hadisələrindən biridir. Çünki milli varlığımızın və tarixi kimliyimizin əsas atributlarından biri olan Ana dilimiz ən yüksək dəyəri qazanıb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin "Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında" 2004-cü il 12 yanvar tarixli, "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı"nın təsdiq edilməsi haqqında 9 aprel 2013-cü il tarixli sərəncamlarına əsasən, latın qrafikalı yeni Azərbaycan əlifbası ilə dərsliklərin, elmi əsərlərin, lüğətlər və bədii ədəbiyyat nümunələrinin çap olunaraq istifadəyə verilməsinin, Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinin, ölkədə dilçilik araşdırmalarının əsaslı surətdə yaxşılaşdırılmasının təmin edilməsi milli ədəbi dilin daha da zənginləşməsi ilə yanaşı, dilçiliyin əsaslı inkişafı baxımından da əhəmiyyətli olub. Bütün bu sənədlər və bu istiqamətdə görülən işlər Ana dilimizin inkişafına ölkə başçısı tərəfindən göstərilən böyük qayğı və diqqətin təzahürüdür.

Every year August 1 annually celebrates the Day of Azerbaijani Alphabet and Day of Azerbaijani language by decree No 552, dated August 9, 2001, signed by national leader Heydar Aliyev.
The formation of language policy in the republic, improvement of the Azerbaijani language as a state language and the role of national leader Heydar Aliyev in the international arena as the indicator of national solidarity are transformed into communication tools of the world's Azerbaijanis. The great leader has taken very important steps towards the purification and enrichment of our native language, which is the main symbol of the national identity of the Azerbaijani people and has substantiated documents for the development and protection of the Azerbaijani language.
Determination of the Azerbaijani language as the state language in the Constitution of the independent Azerbaijan adopted in 1995 by the nation-wide voting and its promotion to the status of official state language is one of the most important events in our national statehood history. Our Mother tongue, one of the main attributes of our national identity and historical identity, has earned the highest value.
On Approval of the State Program on the Use of Azerbaijani in the Compliance with Time Requirements in Terms of Globalization and the Development of Linguistics in the Country, dated April 12, 2004, No 56 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On Mass Media Publishing in Azerbaijani Language" 9 April 2013 According to the Order No. 2837 of the year, the publication of new Azerbaijani alphabet with Latin graphics, the use of textbooks, scientific works, dictionaries and fiction literature, the use of Azerbaijani language in accordance with the requirements of time in the context of globalization and substantial improvement of linguistic studies in the country, Along with its enrichment, was also significant in terms of linguistic development. All these documents and the work done in this direction are the manifestation of great care and attention shown by the head of our country in the development of our mother tongue.