Amerika tədqiqatçıları pasiyentin bədənində sinir lifləri və qan damarlarından bütöv orqanlara qədər hüceyrələrin istənilən növünü yaratmağa imkan verən “Tissue Nanotransfection” (TNT) adlı yeni texnologiyanı təqdim ediblər.
nanonewsnet.ru saytı xəbər verir ki, Ohayo Dövlət Universitetinin alimləri əzaları zədələnmiş siçan və donuzlar üzərində təcrübələr aparıblar. Sınaq zamanı damar hüceyrələrinin funksiyasını yerinə yetirmək məqsədilə dəri hüceyrələri yenidən proqramlaşdırılıb. İki həftə davam edən sınağın sonunda heyvanların əzalarında olan qan damarları düzgün fəaliyyət göstərməyə başlayıb.
Tədqiqatçılardan Çandan Sen bildirib ki, dəri bütün toxuma və orqanlar üçün elementlər mənbəyi ola bilər. Hüceyrələrin çevrilməsi prosesi cəmi bir saniyəyə baş verir. TNT ikikomponentli texnologiyadan ibarətdir. Bioloji “konverter” dəri hüceyrəsindən istənilən digər hüceyrəni yaradaraq onu nanoçipin köməyi ilə orqanizmə çatdırır.
Qurğu hüceyrələrin çevrilməsi prosesini 98 faiz müvəffəqiyyətlə həyata keçirib. Yeni hüceyrələr pasiyent tərəfindən hiss olunmayan zəif elektrik enerjisi sayəsində tətbiq edilir. Alimlər 2018-ci ildə texnologiyanı insanlar üzərində sınaqdan keçirməyi planlaşdırırlar.

American researchers have introduced a new technology called "Tissue Nanotransfection" (TNT), which allows the body to create any type of cell, from nerve fibers and blood vessels to whole organs.
The scientists at the Ohio State University have experimented with damaged mice and pigs, reports nanonewsnet.ru. Skin cells were re-programmed during the test to perform the function of vascular cells. At the end of the two-week-long trial, blood vessels in the animal's limbs began to function correctly.
Researcher Candan Sen said that the skin can be a source of elements for all tissues and organs. The process of cell transformation takes just one second. TNT is a two-component technology. The biological "converter" creates any other cell from the skin cell and transmits it to the organism with the help of nanocipher.
The team at Ohio State University have successfully trialled TNT on pigs and mice, with a reported success rate of 98 per cent.
In one experiment, blood flow in the severely injured leg of a mouse was restored in less than a week after the pad reprogrammed skin cells to create vascular cells.