Kanadanın Ontario əyalətinin tədqiqat, innovasiya və elm naziri Reza Moridinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında (YTP) olub.
Texnoparkın ərazisi ilə tanış olan qonaqlara burada yaradılan şərait, potensial rezidentlərin fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Daha sonra AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodu və "Millers-Oils Azərbaycan" MMC-nin yağ istehsal sahələrinə baxış keçirilib. Qonaqlar AMEA YTP-nin mərkəzləşdirilmiş analitik laboratoriyası, pilotsuz uçan aparatların istehsal sahələri və radio ekoloji monitorinq sistemi ilə də tanış olublar.
YTP-nın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev ölkəmizdə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan yüksək texnologiyalar sahəsinin inkişafı istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, bu sahədə həyata keçirilən layihələr elmtutumlu iqtisadiyyatın inkişafına təkan verir və innovasiya, yüksək texnologiyaların istehsalata tətbiqini genişləndirir. Rəhbərlik etdiyi texnoparkın biznes təfəkkürü və innovativ düşüncənin inkişafına töhfə verdiyini söyləyən V.Babayev bu elmi qurumda elm və kommersiyanın inteqrasiyası, biliklər iqtisadiyyatının formalaşması istiqamətində kompleks tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Reza Moridin AMEA YTP ilə səmərəli əməkdaşlığın qurulmasının vacibliyini vurğulayıb. O, gələcəkdə Ontario əyalətinin universitetləri və texnoparkları ilə birgə innovativ layihələrin, konfrans və simpoziumların həyata keçirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.

Делегация во главе с министром по делам исследований, инноваций и науки провинции Онтарио Канады Резой Мориди посетила Парк высоких технологий (ПВТ) НАНА.
Гостям, которые ознакомились с территорией технопарка, была дана информация о созданных здесь условиях, деятельности потенциальных резидентов. Затем был проведен осмотр участков по производству масла Опытно-промышленного завода НАНА и ООО «Millers-Oils Азербайджан». Гости также ознакомились с централизованной аналитической лабораторией ПВТ НАНА, производственными участками беспилотных летательных аппаратов и системой радиоэкологического мониторинга.
Директор ПВТ, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев рассказал о работах, проводимых в области развития высоких технологий, основанных на современных научных и технологических достижениях. Отмечалось, что проекты, осуществляемые в данной сфере, способствуют развитию наукоемкой экономики и расширяет внедрение высоких технологий и инноваций в производство. В.Бабаев довел до сведения, что руководимый им технопарк вносит вклад в развитие бизнес-мышления и инновационной мысли, а также предпринимает комплексные меры, направленные на интеграцию науки и коммерции и формирование экономики знаний.
Реза Мориди подчеркнул важность налаживания эффективного сотрудничества с ПВТ НАНА. Он отметил необходимость реализации совместных инновационных проектов, проведения конференций и симпозиумов с университетами и технопарками провинции Онтарио.