7-13 sentyabr tarixlərində Sofiya şəhərində (Bolqarıstan) İnformatika üzrə Birinci Avropa Gənclər Olimpiadası (First European Junior Olympiad in Informatics, eJOI) keçirilib. Tədbirin məqsədi gənclərin informasiya texnologiyaları sahəsinə marağının təbliğ edilməsi, Avropada rəqabətqabiliyyətli proqram təminatının inkişafının təşviqi, eləcə də informasiya texnologiyaları sahəsində ən istedadlı gənclərin müəyyən edilməsidir.
Yarışlara Bolqarıstanın Təhsil və Elm Nazirliyi, Sofiya şəhər Bələdiyyəsi, Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti və Sofiya Texnoloji Parkı (Sofiya Tech Park) ev sahibliyi edib.
Olimpiadada Azərbaycan, Belçika, Bolqarıstan, Bosniya və Herseqovina, Ermənistan, Estoniya, Fransa, Gürcüstan, Xorvatiya, Kipr, Latviya, Litva, Macarıstan, Makedoniya, Moldova, Polşa, Rumıniya, Rusiya, Serbiya, Sloveniya, Ukrayna və Yunanıstan daxil olmaqla, 22 ölkədən 89 şagird iştirak edib. Olimpiadada ölkəmizi Abutalıb Namazov (Fizika, Riyaziyyat və İnformatika təmayüllü lisey), Hüseyn Hacıyev (Bakı Avropa liseyi), Murad Eynizadə (Lənkəran şəhər 4 saylı orta məktəb), Əziz Hüseynov (Gəncə şəhər 26 saylı orta məktəb) təmsil ediblər.
Tədbirin 8 sentyabrda baş tutan açılış mərasimində Bolqarıstan prezidenti Rumen Radev, Avropa Komissiyasının (AK) Rəqəmsal iqtisadiyyat və cəmiyyət üzrə Komissarı Mariya Qabriel və Bolqarıstanın təhsil naziri Krasimir Vılçev çıxış ediblər. Mərasimdə AK-ın Təhsil, mədəniyyət, gənclər və idman üzrə Komissarı Tibor Navraçiçin olimpiada təşkilatçıları və iştirakçılarına müraciəti səsləndirilib.
Olimpiada çərçivəsində iştirakçılar informasiya texnologiyaları sahəsində biliklərini nümayiş etdirib. Yarışın nəticələrinə görə, 8 iştirakçı qızıl, 15 iştirakçı gümüş və 22 iştirakçı bürünc medala layiq görülüb. Yarışda Fizika, Riyaziyyat və İnformatika təmayüllü liseyin 9-cu sinif şagirdi A.Namazov ölkəmizi layiqincə təmsil edərək olimpiadanın bürünc medalına layiq görülüb.

Azerbaijani student won bronze medal in European Olympiad in Informatics
1st European Junior Olympiad on Informatics (First European Junior Olympiad in Informatics, eJOI) was held in Sofia (Bulgaria) on September 7-13. The purpose of the event is to promote the interest of young people in information technologies, to encourage the development of competitive software in Europe, and to identify the most talented youth representatives in the field of information technology.
The competitions were held by the organizational support of the Ministry of Science and Education, the Municipality of Sofia, Sofia University of St. Clement of Ohrid Sofia Technological Park.
At the Olympiad 89 students from 22 countries took part, including Azerbaijan, Belgium, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Armenia, Georgia, Croatia, Estonia, France, Cyprus, Latvia, Lithuania, Hungary, Poland, Romania, Russia, Serbia, Slovenia, Macedonia , Moldova, Ukraine and Greece. The Olympiad our country was represented by Abutalib Namazov (Lyceum with a bias of mathematics, physics and computer science), Husein Hajiyev (Baku European Lyceum), Murad Einizadeh (secondary school No. 4 of Lankaran city) and Aziz Huseynov (Ganja secondary school No. 26).
On September 8, at the opening ceremony of the event were reported the President of Bulgaria Rumen Radev, Commissioner of the European Commission (EC) for Digital Economy and Society Maria Gabriel and Minister of Education of Bulgaria Krasimir Vulchev. At the ceremony, it was announced treatment of the EU Commissioner for Education, Culture, Youth and Sports Tibor Navracsics to the organizers and participants of the Olympiad.
Within the framework of the Olympiad, participants demonstrated their knowledge in the field of information technology. As a result of the competition, 8 participants won gold, 15 participants - silver and 22 participants - a bronze medal. A pupil of grade 9 Lyceum with a bias in physics, mathematics, computer science A.Namazov, having adequately presented our country at the Olympiad, was awarded a bronze medal.