7-13 sentyabr tarixlərində Sofiya şəhərində (Bolqarıstan) İnformatika üzrə Birinci Avropa Gənclər Olimpiadası (First European Junior Olympiad in Informatics, eJOI) keçirilib. Tədbirin məqsədi gənclərin informasiya texnologiyaları sahəsinə marağının təbliğ edilməsi, Avropada rəqabətqabiliyyətli proqram təminatının inkişafının təşviqi, eləcə də informasiya texnologiyaları sahəsində ən istedadlı gənclərin müəyyən edilməsidir.
Yarışlara Bolqarıstanın Təhsil və Elm Nazirliyi, Sofiya şəhər Bələdiyyəsi, Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti və Sofiya Texnoloji Parkı (Sofiya Tech Park) ev sahibliyi edib.
Olimpiadada Azərbaycan, Belçika, Bolqarıstan, Bosniya və Herseqovina, Ermənistan, Estoniya, Fransa, Gürcüstan, Xorvatiya, Kipr, Latviya, Litva, Macarıstan, Makedoniya, Moldova, Polşa, Rumıniya, Rusiya, Serbiya, Sloveniya, Ukrayna və Yunanıstan daxil olmaqla, 22 ölkədən 89 şagird iştirak edib. Olimpiadada ölkəmizi Abutalıb Namazov (Fizika, Riyaziyyat və İnformatika təmayüllü lisey), Hüseyn Hacıyev (Bakı Avropa liseyi), Murad Eynizadə (Lənkəran şəhər 4 saylı orta məktəb), Əziz Hüseynov (Gəncə şəhər 26 saylı orta məktəb) təmsil ediblər.
Tədbirin 8 sentyabrda baş tutan açılış mərasimində Bolqarıstan prezidenti Rumen Radev, Avropa Komissiyasının (AK) Rəqəmsal iqtisadiyyat və cəmiyyət üzrə Komissarı Mariya Qabriel və Bolqarıstanın təhsil naziri Krasimir Vılçev çıxış ediblər. Mərasimdə AK-ın Təhsil, mədəniyyət, gənclər və idman üzrə Komissarı Tibor Navraçiçin olimpiada təşkilatçıları və iştirakçılarına müraciəti səsləndirilib.
Olimpiada çərçivəsində iştirakçılar informasiya texnologiyaları sahəsində biliklərini nümayiş etdirib. Yarışın nəticələrinə görə, 8 iştirakçı qızıl, 15 iştirakçı gümüş və 22 iştirakçı bürünc medala layiq görülüb. Yarışda Fizika, Riyaziyyat və İnformatika təmayüllü liseyin 9-cu sinif şagirdi A.Namazov ölkəmizi layiqincə təmsil edərək olimpiadanın bürünc medalına layiq görülüb.

Азербайджанский школьник завоевал бронзовую медаль в Европейской олимпиаде по информатике
7-13 сентября в городе Софии (Болгария) состоялась Первая европейская молодежная олимпиада (First European Junior Olympiad in Informatics, eJOI) по информатике. Цель мероприятия заключается в пропаганде интереса молодежи к информационным технологиям, поощрении развития конкурентоспособного программного обеспечения в Европе, а также определении самых талантливых представителей молодежи в сфере информационных технологий.
Соревнования состоялись при совместной организационной поддержке Министерства науки и образования, Муниципалитета города Софии, Софийского университета имени Св. Климента Охридского и Софийского технологического парка.
В олимпиаде принимали участие 89 школьников из 22 стран, включая Азербайджан, Бельгию, Болгарию, Боснию и Герцеговину, Армению, Грузию, Хорватию, Эстонию, Францию, Кипр, Латвию, Литву, Венгрию, Польшу, Румынию, Россию, Сербию, Словению, Македонию, Молдову, Украину и Грецию. Нашу страну на олимпиаде представляли Абуталыб Намазов (Лицей с уклоном математики, физики и информатики), Гусейн Гаджиев (Бакинский европейский лицей), Мурад Эйнизаде (средняя школа № 4 города Лянкяран), Азиз Гусейнов (средняя школа № 26 города Гянджи).
8 сентября на церемонии открытия мероприятия выступили президент Болгарии Румен Радев, комиссар Европейской комиссии (ЕК) по цифровой экономике и обществу Мария Габриэль и министр образования Болгарии Красимир Вылчев. На церемонии было озвучено обращение комиссара ЕС по образованию, культуре, молодежи и спорта Тибора Наврачичи к организаторам и участникам олимпиады.
В рамках олимпиады участники продемонстрировали свои знания в области информационных технологий. По результатам соревнования 8 участников завоевали золотую, 15 участников – серебряную, а 22 участника – бронзовую медаль. Ученик 9 класса Лицея с уклоном физики, математики, информатики А.Намазов, достойно представив нашу страну на олимпиаде, был удостоен бронзовой медали.