Sentyabrın 26-da Misir Milli Kitabxanasının və Arxivinin müdiri Əhməd Seyid Məhəmməd Şövki və bu ölkənin Bakıdakı səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin müdiri Əhməd Sami Elaydi AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olublar.
Əvvəlcə Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsinin fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri, burada aparılan elmi araşdırmalar barədə qonaqlara məlumat verib.
Azərbaycan-Misir əlaqələrinin əhəmiyyətini qeyd edən akademik T.Kərimli Əlyazmalar İnstitutu ilə Misir Milli Kitabxanası arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə Əhməd Seyid Məhəmməd Şövki Misir Milli Kitabxanasında Azərbaycanla bağlı əlyazmaların da olduğunu deyib. Qonaq Misir Milli Kitabxanası ilə Əlyazmalar İnstitutunun əlaqələrinin uğurlu olacağına əminliyini bildirib.
Daha sonra misirli qonaqlar 1500 səhifəlik əlyazma surətinin elektron variantını Əlyazmalar İnstitutuna hədiyyə ediblər.
Sonda əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb. Sənədi T.Kərimli və Ə.Şövki imzalayıblar.
Müqavilədə mütəxəssis mübadiləsi, birgə elmi məcmuələrin nəşri, hər iki ölkədə əlyazma və nadir kitablardan istifadə üçün imkanların yaradılması və digər məsələlər nəzərdə tutulur.

Между Институтом рукописи и Национальной библиотекой Египта подписано соглашение о сотрудничестве
26 сентября директор Национальной библиотеки Египта и архива Ахмед Сеид Шовки и директор Центра культурных и образовательных связей посольства этой страны в Баку Ахмед Сами Элайди побывали в Институте рукописей им. Мухаммеда Физули НАНА.
Сначала директор Института рукописей, академик Теймур Керимли рассказал гостям о деятельности, международных связях руководимого им научного учреждения, проводимых здесь научных исследованиях.
Подчеркнув значение азербайджано-египетских связей, академик Т.Керимли отметил необходимость расширения сотрудничества между Институтом рукописей и Национальной библиотекой Египта.
На встрече Ахмед Сеид Мухаммед Шовки заявил, что в Национальной библиотеке Египта хранятся рукописи об Азербайджане. Гость выразил уверенность в том, что связи между Национальной библиотекой Египта и Институтом рукописей окажутся успешными.
Затем гости из Египта преподнесли в дар в Институт рукописей электронный вариант копий рукописей, состоящих из 1500 страниц.
В заключение был подписан договор о сотрудничестве. Документ подписали Т.Керимли и А.Шовки.
В договоре предусмотрены обмен специалистами, издание совместных научных сборников, создание условий для использования в обеих странах рукописей и редких книг и другие вопросы.