Sentyabrın 26-da Misir Milli Kitabxanasının və Arxivinin müdiri Əhməd Seyid Məhəmməd Şövki və bu ölkənin Bakıdakı səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin müdiri Əhməd Sami Elaydi AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olublar.
Əvvəlcə Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsinin fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri, burada aparılan elmi araşdırmalar barədə qonaqlara məlumat verib.
Azərbaycan-Misir əlaqələrinin əhəmiyyətini qeyd edən akademik T.Kərimli Əlyazmalar İnstitutu ilə Misir Milli Kitabxanası arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə Əhməd Seyid Məhəmməd Şövki Misir Milli Kitabxanasında Azərbaycanla bağlı əlyazmaların da olduğunu deyib. Qonaq Misir Milli Kitabxanası ilə Əlyazmalar İnstitutunun əlaqələrinin uğurlu olacağına əminliyini bildirib.
Daha sonra misirli qonaqlar 1500 səhifəlik əlyazma surətinin elektron variantını Əlyazmalar İnstitutuna hədiyyə ediblər.
Sonda əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb. Sənədi T.Kərimli və Ə.Şövki imzalayıblar.
Müqavilədə mütəxəssis mübadiləsi, birgə elmi məcmuələrin nəşri, hər iki ölkədə əlyazma və nadir kitablardan istifadə üçün imkanların yaradılması və digər məsələlər nəzərdə tutulur.

On September 26, the Director of the National Library and the Archives of Egypt, Ahmed Seid Muhammad Shovki, and the Director of the Center for Cultural and Educational Relations of the Embassy of this country in Baku, Ahmed Sami Elaidi, visited the Manuscripts Institute named after Muhammad Fizuli of ANAS.
First, the director of the Institute of Manuscripts, academician Teymur Kerimli, told the guests about the activities, international relations of the scientific institution he directed, research conducted here.
Stressing the importance of the Azerbaijani-Egyptian ties, Academician T. Kerimli noted the need to expand cooperation between the Institute of Manuscripts and the National Library of Egypt.
At the meeting, Ahmed Seyid Mohammed Shovki stated that the National Library of Egypt keeps manuscripts about Azerbaijan. The guest expressed his confidence that the links between the National Library of Egypt and the Institute of Manuscripts will be successful.
Then the guests donated to the Institute of Manuscripts an electronic version of copies of manuscripts consisting of 1500 pages.
In conclusion, a cooperation agreement was signed. The document was signed by T. Kerimli and A. Shovky.
The agreement provides for the exchange of specialists, the publication of joint scientific collections, the creation of conditions for the use of manuscripts and rare books in both countries, and other issues.