Oktyabrın 3-də AMEA-nın Əsas binasında görkəmli sənətşünas alim, musiqi mənbəşünaslığının banisi, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Zemfira Səfərovanın “Azərbaycan musiqi tarixi" kitabının II cildinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun bir qrup əməkdaşının birgə əməyinin bəhrəsi olan kitab akademik Z.Səfərovanın layihəsi əsasında və onun elmi redaktorluğu ilə nəşr edilib.
Tədbir çərçivəsində alimin bir sıra kitablarından ibarət sərgi də nümayiş olunub.
Mərasimi institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə açaraq ictimaiyyətə təqdim olunan yeni nəşrin çoxillik kollektiv araşdırmasının məhsulu olduğunu və Azərbaycan-rus dillərində oxuculara təqdim edildiyini söyləyib. O, kitabda XX əsrin əvvəllərindən fəaliyyətə başlamış bəstəkarlarımızın xronoloji ardıcıllıqla portretlərinin verildiyini, onların yaradıcılıqlarının tədqiq olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, musiqi tariximizdən bəhs etdiyimiz bu dövr dahi Üzeyir Hacıbəyli, Müslüm Maqomayev, Zülfüqar Hacıbəyov, Asəf Zeynallı, Əfrasiyab Bədəlbəyli, Niyazi, Səid Rüstəmov və Azərbaycanın ilk qadın bəstəkarı Ağabacı Rzayevanın adı ilə bağlıdır.
Ə.Salamzadə nəşrdə, həmçinin dövrün görkəmli ifaçıları H.Sarabski, Bülbül, Ş.Məmmədova, Q.Almaszadə, R.Behbudov və digərləri haqqında məlumatların yer aldığını, nadir fotoların, musiqi nümunələrinin ilk dəfə oxuculara təqdim olunduğunu söyləyib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Z.Səfərovanın Azərbaycanın musiqi tarixini, problemlərini uzun illər araşdırdığını, kitablarının Rusiya və Türkiyədə çap olunduğunu, onun ölkəmizin hüdudlarından kənarda da görkəmli tədqiqatçı kimi tanındığını diqqətə çatdırıb. Kitabın Azərbaycanın musiqi mədəniyyətinə böyük töhfə olduğunu deyən akademik İ.Həbibbəyli yeni nəşrin XX əsrin əvvəllərində yaranan bəstəkarlıq yaradıcılığının inkişafında əhəmiyyətini qeyd edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti müasir Azərbaycan musiqişünaslığının əsasını Üzeyir Hacıbəylinin qoyduğunu və onun "Leyli və Məcnun", "Koroğlu" operalarına, "Arşın mal alan" operettasına, "Sənsiz", "Sevgili canan" roman qəzəllərinə kitabda xüsusi fəsillərin ayrıldığını söyləyib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova çıxışında bu gün müstəqil Azərbaycanda qadınların öz sözlərini sərbəst şəkildə deyə bildiklərini və təqdimatı keçirilən nəşrin bunu sübut etdiyini söyləyib. Z.Səfərovanın 30-dan artıq kitab, 200-ə yaxın məqalənin müəllifi olduğunu deyən H.Hüseynova nəşri Azərbaycanın musiqi tarixi və mədəniyyəti üçün dəyərli əsər kimi səciyyələndirib.
Təqimat mərasimində Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə çıxış edərək Z.Səfərovanın rəhbərliyi ilə ölkəmizdə yeni musiqişünaslar ordusunun formalaşdığını söyləyib. Alim kitabda Azərbaycanın qadın bəstəkarları - Ağabacı Rzayeva, Şəfiqə Axundova və digərləri barədə məlumatların, həmçinin Ü.Hacıbəylinin onlara olan münasibətinin əksini tapmasını yüksək qiymətləndirib.
Tədbirdə kitabın rəyçisi Tariyel Məmmədov, nəşrin yaradıcı kollektivinin üzvü Şəhla Hüseynova və digərləri tədqiqat əsərinin ərsəyə gəlməsindən, onun elmi əhəmiyyətindən danışıblar.
Sonda Z.Səfərova çıxış edərək nəşrin III cildinin hazırlandığı barədə məlumat verib və tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

ANAS main building presented 2nd volume of "History of Azerbaijani Music" book by a prominent art historian, founder of musical source study, head of Department of the Institute of Architecture and Art, Academician Zemfira Safarova on October 3.
The book, which is the joint work of a group of employees of the Institute of Architecture and Art, was published on the basis of the project and under the scientific editorship of Academician Z. Safarova.
Within the framework was also organized the exhibition of a number of books by the scientist.
Opening the event, Director of the Institute, corresponding member of ANAS, Professor Ertegin Salamzadeh, said that the new edition is a multi-year collective research that will be presented to readers in Azerbaijani and Russian languages. It was noted that, the book in chronological order reflected the portraits and study of the creativity of composers, who began to work since the beginning of the XX century. He brought to the attention that this period of the history of music is associated with the names of the brilliant composers Uzeyir Hajibeyov, Muslim Magomayev, Zulfugar Hajibeyov, Niyazi, Asaf Zeynalli, Afrasiyab Badalbeyli, Seid Rustamov and the first female composer of Azerbaijan Agabadi Rzayeva.
A.Salamzade added that, the new book included information about Bulbul, Rashid Beybutov, G. Sarabsky, G.Almaszadeh, Sh.Mammadova and others, and also rare photos and musical samples for the first time.
Then, Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbayli stressed that, Z. Safarova for many years studied the history of Azerbaijani music, her problems, her books were published in Russia and Turkey, she is famous outside of our country as a prominent researcher. Noting that the new book is a great contribution to the musical culture of Azerbaijan, Academician I.Habibbayli stressed that the composer's creativity of the beginning of the 20th century forms the basis of today's development of the history of Azerbaijani music.
Stressing that, Uzeyir Hajibeyov laid the foundation of Azerbaijani musicology, the academician noted that the book contains special chapters of the operas "Leili and Mejnun", "Koroglu", the operetta "Arshin mal alan", the romances "Sensys" and "Sevgili janan".
The Chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Hijran Huseynova, noted in her speech that today in independent Azerbaijan women has freedom of speech, as evidenced by the new edition. Stressing that, Z.Safarov - the author of more than 30 books and about 200 articles, H.Huseynova estimated the publication as an important work for the history and culture of Azerbaijan.
At the presentation, the chairman of the Union of Composers, corresponding member of ANAS Firangiz Alizadeh said in her speech that, today a lot of new musicologists are being brought up under the direction of Z. Safarova. The scientist highly appreciated the placement in the book of information about women composers of Azerbaijan Agabaji Rzayeva, Shafiga Akhundova and also on the attitude of Uz. Hajibeyli to them.
Speaking at the event, the reviewer of the book Tariel Mammadov, member of the creative team Shahla Huseynova and others told about the creation of research work and the importance of placing its electronic version in the Internet space.
In conclusion, Z. Safarova in her speech spoke about the preparation of Volume III of the publication and expressed gratitude to the organizers and participants of the event.