Oktyabrın 3-də AMEA-nın Əsas binasında görkəmli sənətşünas alim, musiqi mənbəşünaslığının banisi, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Zemfira Səfərovanın “Azərbaycan musiqi tarixi" kitabının II cildinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun bir qrup əməkdaşının birgə əməyinin bəhrəsi olan kitab akademik Z.Səfərovanın layihəsi əsasında və onun elmi redaktorluğu ilə nəşr edilib.
Tədbir çərçivəsində alimin bir sıra kitablarından ibarət sərgi də nümayiş olunub.
Mərasimi institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə açaraq ictimaiyyətə təqdim olunan yeni nəşrin çoxillik kollektiv araşdırmasının məhsulu olduğunu və Azərbaycan-rus dillərində oxuculara təqdim edildiyini söyləyib. O, kitabda XX əsrin əvvəllərindən fəaliyyətə başlamış bəstəkarlarımızın xronoloji ardıcıllıqla portretlərinin verildiyini, onların yaradıcılıqlarının tədqiq olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, musiqi tariximizdən bəhs etdiyimiz bu dövr dahi Üzeyir Hacıbəyli, Müslüm Maqomayev, Zülfüqar Hacıbəyov, Asəf Zeynallı, Əfrasiyab Bədəlbəyli, Niyazi, Səid Rüstəmov və Azərbaycanın ilk qadın bəstəkarı Ağabacı Rzayevanın adı ilə bağlıdır.
Ə.Salamzadə nəşrdə, həmçinin dövrün görkəmli ifaçıları H.Sarabski, Bülbül, Ş.Məmmədova, Q.Almaszadə, R.Behbudov və digərləri haqqında məlumatların yer aldığını, nadir fotoların, musiqi nümunələrinin ilk dəfə oxuculara təqdim olunduğunu söyləyib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Z.Səfərovanın Azərbaycanın musiqi tarixini, problemlərini uzun illər araşdırdığını, kitablarının Rusiya və Türkiyədə çap olunduğunu, onun ölkəmizin hüdudlarından kənarda da görkəmli tədqiqatçı kimi tanındığını diqqətə çatdırıb. Kitabın Azərbaycanın musiqi mədəniyyətinə böyük töhfə olduğunu deyən akademik İ.Həbibbəyli yeni nəşrin XX əsrin əvvəllərində yaranan bəstəkarlıq yaradıcılığının inkişafında əhəmiyyətini qeyd edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti müasir Azərbaycan musiqişünaslığının əsasını Üzeyir Hacıbəylinin qoyduğunu və onun "Leyli və Məcnun", "Koroğlu" operalarına, "Arşın mal alan" operettasına, "Sənsiz", "Sevgili canan" roman qəzəllərinə kitabda xüsusi fəsillərin ayrıldığını söyləyib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova çıxışında bu gün müstəqil Azərbaycanda qadınların öz sözlərini sərbəst şəkildə deyə bildiklərini və təqdimatı keçirilən nəşrin bunu sübut etdiyini söyləyib. Z.Səfərovanın 30-dan artıq kitab, 200-ə yaxın məqalənin müəllifi olduğunu deyən H.Hüseynova nəşri Azərbaycanın musiqi tarixi və mədəniyyəti üçün dəyərli əsər kimi səciyyələndirib.
Təqimat mərasimində Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə çıxış edərək Z.Səfərovanın rəhbərliyi ilə ölkəmizdə yeni musiqişünaslar ordusunun formalaşdığını söyləyib. Alim kitabda Azərbaycanın qadın bəstəkarları - Ağabacı Rzayeva, Şəfiqə Axundova və digərləri barədə məlumatların, həmçinin Ü.Hacıbəylinin onlara olan münasibətinin əksini tapmasını yüksək qiymətləndirib.
Tədbirdə kitabın rəyçisi Tariyel Məmmədov, nəşrin yaradıcı kollektivinin üzvü Şəhla Hüseynova və digərləri tədqiqat əsərinin ərsəyə gəlməsindən, onun elmi əhəmiyyətindən danışıblar.
Sonda Z.Səfərova çıxış edərək nəşrin III cildinin hazırlandığı barədə məlumat verib və tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Состоялась презентация второго тома книги «История азербайджанской музыки»
3 октября в Главном здании НАНА состоялась презентация II тома книги «История азербайджанской музыки» видного ученого-искусствоведа, основоположника музыкального источниковедения, заведующей отделом Института архитектуры и искусства, академика Земфиры Сафаровой.
Книга, являющаяся плодом совместного труда группы сотрудников Института архитектуры и искусства, издана на основе проекта и под научной редакцией академика З.Сафаровой.
В рамках мероприятия также была организована выставка ряда книг ученого.
Открыв мероприятие, директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Эртегин Саламзаде, сообщил, что новое издание является многолетним коллективным исследованием, которое будет представлено читателям на азербайджанском и русском языках. Отмечалось, что в книге в хронологической последовательности нашли отражение портреты и исследование творчества композиторов, приступивших к деятельности с начала XX века. Он довел до внимания, что указанный период истории музыки связан с именами гениальных композиторов Узеира Гаджибекова, Муслима Магомаева, Зульфугара Гаджибекова, Ниязи, Асафа Зейналлы, Афрасияба Бадалбейли, Сеида Рустамова и первой женщины-композитора Азербайджана Агабаджи Рзаевой.
А.Саламзаде добавил, что в новую книгу вошла информация о Бюльбюле, Рашиде Бейбутове, Г.Сарабском, Г.Алмасзаде, Ш.Мамедовой и других, а также читателям впервые представлены редкие фотографии и музыкальные образцы.
Затем вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что З.Сафарова долгие годы занималась изучением историей азербайджанской музыки, ее проблем, книги ее издавались в России и Турции, она славится и за пределами нашей страны как видный исследователь. Отметив, что новая книга является большим вкладом в музыкальную культуру Азербайджана, академик И.Габиббейли подчеркнул, что композиторское творчество начала ХХ века составляет основу сегодняшнего развития истории азербайджанской музыки.
Подчеркнув, что Узеиром Гаджибековым была заложена основа азербайджанского музыковедения, академик отметил, что в книге отведены особые главы операм «Лейли и Меджнун», «Кероглу», оперетте «Аршин мал алан», романсам «Сенсиз» и «Севгили джанан».
Председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова в своем выступлении отметила, что сегодня в независимом Азербайджане женщины обладают свободой слова, о чем и свидетельствует новое издание. Подчеркнув, что З.Сафарова - автор более 30 книг и около 200 статей, Х.Гусейнова оценила издание как важный труд для истории и культуры Азербайджана.
На презентации председатель Союза композиторов, член-корреспондент НАНА Фирангиз Ализаде в своем выступлении отметила, что сегодня под руководством З.Сафаровой воспитывается большое количество новых музыковедов. Ученый высоко оценила размещение в книге информации о женщинах-композиторах Азербайджана Агабаджи Рзаевой, Шафиге Ахундовой, а также отношении Уз.Гаджибейли к ним.
Выступив на мероприятии, рецензент книги Тариэль Мамедов, член творческого коллектива издания Шахла Гусейнова и другие рассказали о создании исследовательского труда и значении размещения его электронной версии в Интернет пространстве.
В заключение З.Сафарова в своем выступлении рассказала о подготовке III тома издания и выразила признательность организаторам и участникам мероприятия.