AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti olan Elm və Texnologiya Parkı (ETP) dünya standartlarına cavab verən yeni nəsil pilotsuz uçan aparatların istehsalı işini təkmilləşdirib. İlk modellər və uçuş aparatları artıq hazırdır. Qeyd edək ki, dronların istehsalı ilə məşğul olan şirkətin 5 növdə uçuş aparatı mövcuddur.
Multirotor tipli pilotsuz uçan aparatların idarəedilməsi və müxtəlif tapşırıqların, funksiyaların yerinə yetirilməsi məqsədilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında təlim dərslərinə başlanılıb.
Texnoparkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev bildirib ki, ETP-nin istehsal etdiyi dronların sənayedə, xidmət sahələrində tətbiqi üçün şəraitin yaradılması, fəaliyyətin təşkili və inkişaf etdirilməsi məqsədilə keçirilən təlimlərə ilk növbədə AMEA institutlarının əməkdaşları qatılıblar. ETP-nin istehsal etdiyi dronlar akademiyanın institutları tərəfindən elmi-tədqiqat işlərinin aparılması məqsədilə istifadə ediləcək. Təlimlərdən sonra iştirakçılar pilotsuz uçan aparatların sərbəst idarəedilməsi qabiliyyətini mənimsəyəcəklər.
Elm və Texnologiya Parkının mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən təlim zamanı iştirakçılara dronlar haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, dronlar yüksəklikdən video-foto çəkilişlərin edilməsi (aerofoto), kənd təsərrüfatında ərazinin spektral analizinin aparılması, ərazinin dərmanlanması, xəritəçəkmə (3D xəritələrin yaradılması), yükdaşıma (analiz üçün elmi tədqiqat avadanlıqları), müşahidə (heyvanların uzaqdan müşahidə edilməsi) və bir çox məqsədlərlə istifadə oluna bilər. AMEA Coğrafiya, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Neft və Qaz, Zoologiya, Geologiya və Geofizika və Botanika institutları əməkdaşlarının iştirak etdiyi təlimlər davam edəcək. Gələcəkdə uçuş aparatlarının təkmilləşdirilərək çoxfunksiyalı dronların istehsalı nəzərdə tutulub.
2016-cı ildən fəaliyyətə başlayan AMEA Elm və Texnologiya Parkı elektronika, avtomatika, proqram təminatı, müdafiə və mülki təyinatlı aparatlar, dronlar və digər elektron cihazların istehsalı ilə məşğul olur. Fəaliyyətində yüksək texnologiyaların ən son elementləri olan qurumun əsas məqsədi innovativ məhsulların, yüksək texnologiyaların hazırlanması, işlənilməsi və ya təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədqiqatların və təcrübə-konstruktor işlərinin aparılmasıdır.

В Парке высоких технологий НАНА начались учения в связи с управлением БПЛА
Являющийся резидентом Парка высоких технологий НАНА Научно-технологический парк (НТП) усовершенствовал работу по производству отвечающих мировым стандартам беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) нового поколения. Первые модели и летательные аппараты уже готовы. Отметим, что у компании, занимающейся производством дронов, существует 5 видов летательных аппаратов.
В Парке высоких технологий НАНА начались тренинги в целях управления беспилотными летательными аппаратами мультироторного типа и выполнения различных задач и функций.
Директор Технопарка, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев сообщил, что в тренингах, проведенных с целью создания условий для применения производимых Научно-технологическим парком дронов в промышленности и в сфере услуг, организации и развития деятельности, в первую очередь, приняли участие сотрудники институтов НАНА. Производимые НТП дроны будут использованы в проведении научно-исследовательских работ институтами академии. После тренингов участники овладеют способностями свободного управления беспилотными летательными аппаратами.
В ходе проведенных специалистами НТП тренингов участникам была предоставлена подробная информация о дронах. Было отмечено, что дроны могут быть использованы при проведении видео-фото съемок с высоты (аэрофото), осуществлении спектрального анализа территории в сельском хозяйстве, обработке земли от вредителей, картографировании (создание 3D карт), грузоперевозке (научно-исследовательское оборудование для анализов), наблюдении (дистанционное наблюдение за сельхоз животными). Тренинги с участием сотрудников из институтов Географии, Геологии и геофизики, Нефти и газа, Почвоведения и агрохимии, Ботаники и Зоологии будут продолжаться. В будущем предусмотрено производство усовершенствованных многофункциональных летательных аппаратов.