AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti olan Elm və Texnologiya Parkı (ETP) dünya standartlarına cavab verən yeni nəsil pilotsuz uçan aparatların istehsalı işini təkmilləşdirib. İlk modellər və uçuş aparatları artıq hazırdır. Qeyd edək ki, dronların istehsalı ilə məşğul olan şirkətin 5 növdə uçuş aparatı mövcuddur.
Multirotor tipli pilotsuz uçan aparatların idarəedilməsi və müxtəlif tapşırıqların, funksiyaların yerinə yetirilməsi məqsədilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında təlim dərslərinə başlanılıb.
Texnoparkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev bildirib ki, ETP-nin istehsal etdiyi dronların sənayedə, xidmət sahələrində tətbiqi üçün şəraitin yaradılması, fəaliyyətin təşkili və inkişaf etdirilməsi məqsədilə keçirilən təlimlərə ilk növbədə AMEA institutlarının əməkdaşları qatılıblar. ETP-nin istehsal etdiyi dronlar akademiyanın institutları tərəfindən elmi-tədqiqat işlərinin aparılması məqsədilə istifadə ediləcək. Təlimlərdən sonra iştirakçılar pilotsuz uçan aparatların sərbəst idarəedilməsi qabiliyyətini mənimsəyəcəklər.
Elm və Texnologiya Parkının mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən təlim zamanı iştirakçılara dronlar haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, dronlar yüksəklikdən video-foto çəkilişlərin edilməsi (aerofoto), kənd təsərrüfatında ərazinin spektral analizinin aparılması, ərazinin dərmanlanması, xəritəçəkmə (3D xəritələrin yaradılması), yükdaşıma (analiz üçün elmi tədqiqat avadanlıqları), müşahidə (heyvanların uzaqdan müşahidə edilməsi) və bir çox məqsədlərlə istifadə oluna bilər. AMEA Coğrafiya, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Neft və Qaz, Zoologiya, Geologiya və Geofizika və Botanika institutları əməkdaşlarının iştirak etdiyi təlimlər davam edəcək. Gələcəkdə uçuş aparatlarının təkmilləşdirilərək çoxfunksiyalı dronların istehsalı nəzərdə tutulub.
2016-cı ildən fəaliyyətə başlayan AMEA Elm və Texnologiya Parkı elektronika, avtomatika, proqram təminatı, müdafiə və mülki təyinatlı aparatlar, dronlar və digər elektron cihazların istehsalı ilə məşğul olur. Fəaliyyətində yüksək texnologiyaların ən son elementləri olan qurumun əsas məqsədi innovativ məhsulların, yüksək texnologiyaların hazırlanması, işlənilməsi və ya təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədqiqatların və təcrübə-konstruktor işlərinin aparılmasıdır.

Trainings on drone management have been launched at ANAS High Tech Park
The Science and Technology Park (ETP), a resident of the ANAS High Technologies Park, has improved the production of new-generation, non-pilot-flying devices meeting international standards. The first models and flight equipment are already ready. Note that, the company engaged in production of drones, has 5 types of aircraft.
Training courses have been launched at ANAS High Technology Park for the management of Multirotor type unmanned aerial vehicles and various tasks and functions.
Director of Technopark, PhD in Agrarian Sciences Vugar Babayev said that first of all the employees of the institutes of ANAS participated in the trainings aimed at creation of conditions for the application of drones produced by HTP in industry, service areas. The drones produced by the HTP will be used by the academy's institutes to carry out scientific research. After the exercises, the participants will master the ability to control the unmanned aerial vehicles.
During the training conducted by the experts of Science and Technology Park, participants were given detailed information about drones. It was noted that the drones will be able to perform video-photography from high altitude, spectral analysis of agricultural land, plotting, mapping (3D mapping), transport (scientific research equipment for analysis), observation (remote observation of animals) can be used for purposes. The trainings of the employees of the Institute of Geography, Soil Science and Agrochemistry, Oil and Gas, Zoology, Geology and Geophysics and Botany will continue. In the future, it is planned to develop multifunctional drones by upgrading the aircraft.
Starting from 2016, the Science and Technology Park of ANAS is engaged in the production of electronics, automation, software, defense and civilian apparatus, drones and other electronic devices.