Oktyabrın 12-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayevin anadan olmasının 70, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 50 illik yubileyinə həsr olunan "Strateji iqtisadi islahatlar: qabaqlayıcı vergi siyasəti" mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutu və Bakı Biznes Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycanın elmi ictimaiyyəti, tanınmış iqtisadçılar, həmçinin Rusiya, Gürcüstan, Rumıniya və Serbiyadan olan alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor Nazim İmanov açaraq alimin elmi tədqiqat fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, onun rəhbərliyi altında 35 fəlsəfə, 5 elmlər doktoru hazırlanıb. A.Musayevin Azərbaycandan kənarda da görkəmli iqtisadçı kimi tanındığını deyən N.İmanov alimin əsərlərinin Rusiya, Türkiyə, Macarıstan və digər ölkələrdə çap olunduğunu söyləyib.
İnstitutun direktoru daha sonra Akif Musayevin yeni çapdan çıxan biblioqrafik göstəricisini konfrans iştirakçılarına təqdim edib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli tədbirin mövzusunun qabaqlayıcı vergi siyasətinə həsr edilməsinin təsadüfi olmadığını, A.Musayevin uzun illərdir bu istiqamətdə tədqiqatlar apardığını deyib. Bildirib ki, A.Musayev Azərbaycanda fiskal siyasətin iqtisadiyyatı sahəsində aparılan elmi tədqiqat işlərinin təşkilatçısı və rəhbəri, vergi sisteminin normativ hüquqi bazasının yaradılmasının əsas iştirakçı və təşkilatçılarından biridir.
A.Musayevin vergilər sahəsindəki fəaliyyətinə toxunan AMEA-nın vitse-prezidenti alimin bu sahənin qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsində, perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsində, həmçinin kadrların hazırlanmasında xüsusi xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, professor Ədalət Muradov "Ali təhsildə islahatların strateji istiqamətləri", Bakı Biznes Universitetinin rektoru, professor İbad Abbasov "İnsan kapitalının formalaşmasının prioritet istiqamətləri", Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Mərkəzi İqtisadiyyat-Riyaziyyat İnstitutunun direktor müavini, REA-nın müxbir üzvü Georgi Kleyner “İqtisadi islahatlar, strateji planlaşdırma, dövlət tənzimləməsi: sistemli yanaşma”, İvane Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetinin əməkdaşı, akademik Vladimir Papava “Texnoloji yeniliklərin fiskal stimullaşdırılması” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

Conference dedicated to the corresponding member of ANAS Akif Musaev’s 70th anniversary held
On October 12, the International Scientific and Practical Conference on "Strategic Economic Reforms: Preventive Tax Policy" dedicated to the 70th anniversary of the birth and the 50th anniversary of the scientific and pedagogical activity of the Head of the Department of the Institute of Economy, Corresponding Member of ANAS Akif Musayev was held.
The scientific community of Azerbaijan, well-known economists, as well as scientists and specialists of Russia, Georgia, Romania and Serbia participated in the event, which was held by the joint organizational support of the Institute of Economics of ANAS and the Baku Business University.
Opening the conference, Director of the Institute of Economics, Doctor of Economic Sciences, Professor Nazim Imanov gave detailed information on the scientific research activities of the scientist. He noted that, under his leadership, 35 PhDs and 5 Doctors of science were trained. N.Imanov brought to the notice that the works of the scientist were published in Russia, Turkey, Hungary and other countries.
Then, Director of the institute presented to the conference participants a new bibliographic index by Akif Musaev.
Vice-President of ANAS, Director of ANAS Institute of Literature after Nizami, Academician Isa Habibbeyli noted that, the initiation of preventive measures subject of tax policy is not accidental, as A.Musayev for a long time conducted research in this direction. It was noted that, A.Musayev is the organizer and the head of the research work carried out in the field of the economy of fiscal policy, and one of the main participants and organizers of the establishment of the regulatory and legal framework of the tax system in Azerbaijan.
Touching upon on A.Musayev’s activities in the field of taxes, ANAS Vice-President brought to the attention the special merits of the scientist in improving the legislative base, determining the prospects, and also training the personnel.
At the event, were delivered reports by Rector of the Azerbaijan State Economic University, Professor Adalat Muradov on "Strategic Directions of Reforms in Higher Education", Rector of the Baku Business University, Professor Ibad Abbasov on "Priorities for the Formation of Human Capital", Deputy Director of the Central Economics and Mathematics Institute of Russia Georgy Kleiner on "Economic reforms, strategic planning, state regulation: a system approach, Tbilisi State University named after Ivane Javakhishvili, Academician Vladimir Papava "Fiscal stimulation of technological innovations".