Oktyabrın 12-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayevin anadan olmasının 70, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 50 illik yubileyinə həsr olunan "Strateji iqtisadi islahatlar: qabaqlayıcı vergi siyasəti" mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutu və Bakı Biznes Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycanın elmi ictimaiyyəti, tanınmış iqtisadçılar, həmçinin Rusiya, Gürcüstan, Rumıniya və Serbiyadan olan alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor Nazim İmanov açaraq alimin elmi tədqiqat fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, onun rəhbərliyi altında 35 fəlsəfə, 5 elmlər doktoru hazırlanıb. A.Musayevin Azərbaycandan kənarda da görkəmli iqtisadçı kimi tanındığını deyən N.İmanov alimin əsərlərinin Rusiya, Türkiyə, Macarıstan və digər ölkələrdə çap olunduğunu söyləyib.
İnstitutun direktoru daha sonra Akif Musayevin yeni çapdan çıxan biblioqrafik göstəricisini konfrans iştirakçılarına təqdim edib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli tədbirin mövzusunun qabaqlayıcı vergi siyasətinə həsr edilməsinin təsadüfi olmadığını, A.Musayevin uzun illərdir bu istiqamətdə tədqiqatlar apardığını deyib. Bildirib ki, A.Musayev Azərbaycanda fiskal siyasətin iqtisadiyyatı sahəsində aparılan elmi tədqiqat işlərinin təşkilatçısı və rəhbəri, vergi sisteminin normativ hüquqi bazasının yaradılmasının əsas iştirakçı və təşkilatçılarından biridir.
A.Musayevin vergilər sahəsindəki fəaliyyətinə toxunan AMEA-nın vitse-prezidenti alimin bu sahənin qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsində, perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsində, həmçinin kadrların hazırlanmasında xüsusi xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, professor Ədalət Muradov "Ali təhsildə islahatların strateji istiqamətləri", Bakı Biznes Universitetinin rektoru, professor İbad Abbasov "İnsan kapitalının formalaşmasının prioritet istiqamətləri", Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Mərkəzi İqtisadiyyat-Riyaziyyat İnstitutunun direktor müavini, REA-nın müxbir üzvü Georgi Kleyner “İqtisadi islahatlar, strateji planlaşdırma, dövlət tənzimləməsi: sistemli yanaşma”, İvane Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetinin əməkdaşı, akademik Vladimir Papava “Texnoloji yeniliklərin fiskal stimullaşdırılması” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

Состоялась конференция, посвященная 70-летнему юбилею члена-корреспондента НАНА Акифа Мусаева
12 октября в Центральной научной библиотеке состоялась международная научно-практическая конференция «Стратегические экономические реформы: превентивная налоговая политика», посвященная 70-летнему юбилею со дня рождения и 50-летнему юбилею научно-педагогической деятельности заведующего отделом Института экономики, члена-корреспондента НАНА Акифа Мусаева.
На мероприятии, состоявшемся при совместной организационной поддержке Института экономики НАНА и Бакинского университета бизнеса приняли участие научная общественность Азербайджана, известные экономисты, а также ученые и специалисты России, Грузии, Румынии, Сербии.
Открыв конференцию вступительным словом, директор Института экономики, доктор экономических наук, профессор Назим Иманов подробно проинформировал о научно-исследовательской деятельности ученого. Он отметил, что под его руководством подготовлено 35 докторов философии и 5 докторов наук. Н.Иманов довел до сведения, что труды ученого изданы в России, Турции, Венгрии и других странах.
Затем директор института представил участникам конференции новый библиографический указатель Акифа Мусаева.
Выступив, вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли отметил, что посвящение мероприятия теме превентивной налоговой политики отнюдь не случайно, так как А.Мусаев долгое время вел исследования в данном направлении. Отмечалось, что А.Мусаев является организатором и руководителем научно-исследовательских работ, проводимых в области экономики фискальной политики, и одним из основных участников и организаторов создания нормативно-правовой базы налоговой системы в Азербайджане.
Коснувшись деятельности А.Мусаева в сфере налогов, вице-президент НАНА довел до внимания особые заслуги ученого в усовершенствовании законодательной базы, определении перспектив, а также подготовке кадров.
На мероприятии были заслушаны доклады ректора Азербайджанского государственного экономического университета, профессора Адалята Мурадова «Стратегические направления реформ в высшем образовании», ректора Бакинского университета бизнеса, профессора Ибада Аббасова «Приоритетные направления формирования человеческого капитала», заместителя директора Центрального экономико-математического института России Георгия Клейнера «Экономические реформы, стратегическое планирование, государственное регулирование: системный подход», сотрудника Тбилисского государственного университета имени Иванэ Джавахишвили, академика Владимира Папавы «Фискальное стимулирование технологических новшеств».