Zoologiya İnstitutu tərəfindən Mingəçevirdə dekorativ balıqlar və tibb zəlisi yetişdirilir
AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun Mingəçevir Elmi-Təcrübə laboratoriyasının ərazisindəki göllərdə əmtəə və dekorativ balıqlar və tibb zəlisi (Hirudo medicinalis) yetişdirilir.
Hazırda institut tərəfindən “Mingəçevir Elmi-Təcrübə laboratoriyası ərazisindəki göllərdə yetişdirilən müxtəlif yaşlı çəki, ağ amur və qalınalın balıqlarının morfobioloji, ekoloji, parazitoloji tədqiqi, onların xəstəliklərinin profilaktika və müalicəsinin elmi əsaslarının işlənib hazırlanması”, həmçinin “Tibb zəlisinin süni yolla çoxaldılma texnologiyasının hazırlanması” mövzuları üzrə tədqiqat işləri aparılır.
Bu məqsədlə laboratoriyanın bütün göllərində melorasiya işlərinə başlanılıb. Balıqlar ovlanaraq duz məhlulundan və marqansdan keçirilib, çeşidlənib və müvafiq olaraq göllərə paylanılıb.
İnstitutun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov layihələrin gedişatı ilə maraqlanmaq üçün Mingəçevir Elmi-Təcrübə laboratoriyasında olub, müvafiq tapşırıqlar verib.

В озерах Мингячевирской научно-испытательной лаборатории Института зоологии НАНА выращивают товарные и декоративные рыбы, а также медицинскую пиявку (Hirudo medicinalis).
В настоящее время институтом ведутся исследовательские работы на темы «Морфобиологическое, экологическое, паразитологическое исследование сазанов, белых амуров и толстолобов, выращиваемых в озерах Мингячевирской научно-испытательной лаборатории и разработка научных основ профилактики и лечения их заболеваний» и «Разработка технологии искусственного размножения медицинской пиявки».
С этой целью во всех озерах лаборатории начались мелиоративные работы. Пройдя через соляный раствор и марганец, рыбы были распределены по озерам.
Директор института, доктор философии по физике Эльман Юсифов совершил визит в Мингячевирскую научно-испытательную лабораторию для ознакомления с ходом проектов и дал соответствующие поручения.