AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun əməkdaşı, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Əli Rzayevin “Şəxsiyyət Dövlət Möcüzə...” adlı kitabının təqdimatı olub.
Mərasimdə Azərbaycanın müvafiq nazirlik və komitələrinin nümayəndələri, millət vəkilləri, alimlər və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, hüquq üzrə elmlər doktoru Nazim Cəfərli çıxış edərək Ə.Rzayevin təkrarçılıqdan uzaq, öz dəsti xətti ilə seçilən, əsərlərində hüququ, ədəbiyyatı, mədəniyyəti və milli məsələləri peşəkarcasına vəhdət halında oxuculara təqdim edən alim olduğunu bildirib. N.Cəfərli nəşrin ictimaiyyət üçün aktual mövzuya həsr olunduğunu və burada bir-biri ilə üzvi bağlı olan şəxsiyyət-dövlət-möcüzə probleminin hüquq prizmasından araşdırıldığını söyləyib. Qeyd edib ki, kitabda şəxsiyyətin məzmunu, insanın canlı aləmdə yeri, dövlətin təşəkkülü və mahiyyəti, Şumer və Quran möcüzələri haqqında dünya alimlərinin fikirləri, Şərq mədəniyyətinin Qərbə transformasiya yolları müxtəlif aspektlərlə təhlil olunur. N.Cəfərli nəşrdə, həmçinin dövlət və cəmiyyət münasibətlərinin, dövlətin tarixi tiplərinin, vətəndaş cəmiyyətinin yaranmasının və mahiyyətinin də araşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəfiqə Əzimova, millət vəkilləri - Fazil Mustafa, Elman Nəsirli, Zahid Oruc, Qüdrət Həsənquliyev və digərləri çıxış edərək yeni nəşrdə dövlətçilik tarixi ilə bağlı önəmli faktların əksini tapdığını və Ə.Rzayevin öz şərhləri ilə bu faktları zənginləşdirdiyini söyləyiblər.
Sonda kitabın müəllifi Əli Rzayev tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına və nəşrin işıq üzü görməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirib.

Состоялась презентация книги «Личность Государство Чудо…»
Состоялась презентация книги сотрудника Института права и прав человека НАНА, доктора юридических наук, профессора Али Рзаева «Личность Государство Чудо…».
В церемонии приняли участие представители соответствующих министерств и комитетов Азербайджана, депутаты, ученые и представители СМИ.
Выступив на мероприятии, заместитель директора института по научной работе, доктор юридических наук Назим Джафарли отметил, что А.Рзаев – ученый, отличающийся своей неповторимостью, стилем, а также умеющий профессионально и гармонично представлять читателям право, культуру, литературу и национальные вопросы. Н.Джафарли сообщил, что издание посвящено актуальной для общественности теме и проблема личности-государства-чуда, которые взаимосвязаны в книге, исследуется через призму юриспреденции. Отмечалось, что в книге с различных точек зрения анализируются содержание личности, место человека в живой среде, становление и суть государства, мысли мировых ученых относительно чудес Шумеров и Корана, трансформация восточной культуры в западную. Н.Джафарли довел до внимания, что в издании также изучены отношения между государством и обществом, исторические типы государства, создание гражданского общества и его сущность.
На мероприятии заведующая отделом Института философии, доктор философских наук Рафига Азимова, депутаты - Фазиль Мустафа, Эльман Насирли, Захид Орудж, Гудрет Гасангулиев и другие выступившие отметили, что в новом издании нашли свое отражение важные факты, связанные с историей государственности, и А.Рзаев своими комментариями раскрыл эти факты.
В заключение Али Рзаев в своем выступлении выразил признательность организаторам и участникам мероприятия.