AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Birinci Azərbaycan – Səudiyyə Ərəbistanı Coğrafiya Günləri işə başlayıb.
Oktyabrın 27-dək davam edəcək tədbirlərdə Səudiyyə Ərəbistanının Coğrafiya Cəmiyyətinin 37 nümayəndəsi iştirak edir.
Tədbirdə Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti, Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov Azərbaycan coğrafiyasının inkişaf mərhələləri, respublika ərazisində təbii, iqtisadi və sosial coğrafi proseslərin inkişafı, onların qarşılıqlı əlaqələri barədə məlumat verib. R.Məmmədov rəhbərlik etdiyi qurumda aparılan mühüm elmi-tədqiqat işlərindən, coğrafiya elmi qarşısında duran problemlərdən, əldə olunan nailiyyətlərdən, son vaxtlar beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən mühüm layihələrdən söhbət açıb. R.Məmmədov bu tədbirin gələcək birgə fəaliyyət və elmi tədqiqatlar üçün stimul olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Səudiyyə Ərəbistanının Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti Mohammed Abdul Hamid Meshkis ölkəsinin coğrafiyası haqqında geniş məlumat verib.
Daha sonra Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov "Azərbaycan coğrafiyası" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, Azərbaycanın coğrafi mövqeyi, relyefi, landşaftı, iqlimi, hidrologiyası, heyvanlar aləmi, turizm potensialı, iqtisadi-coğrafi rayonları, iqtisadi inkişafı, beynəlxalq əlaqələri və s. haqqında məlumat verib.
Tədbirdə Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti ilə Səudiyyə Coğrafiya Cəmiyyəti arasında əməkdaşlıq haqqında müzakirələr aparılıb.

В Институте географии имени академика Г.Алиева проходят первые азербайджано-саудоаравийские дни географии.
В мероприятиях, которые продлятся до 27 октября, принимают участие 37 представителей Географического общества Саудовской Аравии.
На мероприятии президента Географического общества Азербайджана, директор Института географии, академик Рамиз Мамедов рассказал об этапах развития географии Азербайджана, развитии природных, экономических и социально-географических процессов на территории республики и их взаимодействии. Р.Мамедов коснулся важных научно-исследовательских работ, проводимых в возглавляемой им структуре, проблемах, стоящих перед отечественной географией, достигнутых успехах, проектах, осуществляемых в последнее время в области расширения международных связей. Р.Мамедов довел до внимания, что данные мероприятия будут стимулом для совместной деятельности и дальнейших научных исследований.
Далее президент Географического общества Саудовской Аравии Мохаммед Абдул Гамид Мешкис дал подробную информацию о географии своей страны.
Затем заместитель директора по научной работе Института географии, доктор философии по географии Магеррам Гасанов выступил с докладом на тему «География Азербайджана». Он рассказал о географическом положении, рельефе, ландшафте, климате, гидрологии, животном мире, туристическом потенциале, экономически-географических регионах, экономическом развитии и международных связях Азербайджана.
На мероприятии состоялись обсуждения о сотрудничестве между Азербайджанским географическим обществом и Географическом обществом Саудовской Аравии.