AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Birinci Azərbaycan – Səudiyyə Ərəbistanı Coğrafiya Günləri işə başlayıb.
Oktyabrın 27-dək davam edəcək tədbirlərdə Səudiyyə Ərəbistanının Coğrafiya Cəmiyyətinin 37 nümayəndəsi iştirak edir.
Tədbirdə Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti, Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov Azərbaycan coğrafiyasının inkişaf mərhələləri, respublika ərazisində təbii, iqtisadi və sosial coğrafi proseslərin inkişafı, onların qarşılıqlı əlaqələri barədə məlumat verib. R.Məmmədov rəhbərlik etdiyi qurumda aparılan mühüm elmi-tədqiqat işlərindən, coğrafiya elmi qarşısında duran problemlərdən, əldə olunan nailiyyətlərdən, son vaxtlar beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən mühüm layihələrdən söhbət açıb. R.Məmmədov bu tədbirin gələcək birgə fəaliyyət və elmi tədqiqatlar üçün stimul olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Səudiyyə Ərəbistanının Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti Mohammed Abdul Hamid Meshkis ölkəsinin coğrafiyası haqqında geniş məlumat verib.
Daha sonra Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov "Azərbaycan coğrafiyası" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, Azərbaycanın coğrafi mövqeyi, relyefi, landşaftı, iqlimi, hidrologiyası, heyvanlar aləmi, turizm potensialı, iqtisadi-coğrafi rayonları, iqtisadi inkişafı, beynəlxalq əlaqələri və s. haqqında məlumat verib.
Tədbirdə Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti ilə Səudiyyə Coğrafiya Cəmiyyəti arasında əməkdaşlıq haqqında müzakirələr aparılıb.

The first Azerbaijan-Saudi Arabian Geography Days are held
The First Azerbaijan-Saudi Arabian Geography Days have begun at the Institute of Geology named after Academician H.A.Aliyev.
37 representatives of the Saudi Society of Geographical Society will attend the events until October 27.
President of Azerbaijan Geographical Society, Director of the Institute of Geography, academician Ramiz Mammadov spoke about the development stages of Azerbaijani geography, the development of natural, economic and social geographical processes in the territory of the republic and their mutual relations. Ramiz Mammadov talked about important scientific-research works carried out by his organization, problems facing geographical science, achievements, and recent projects in the direction of expansion of international relations. Ramiz Mammadov noted that this event is an incentive for future joint activities and scientific researches.
Then President of the Saudi Society of Geographical Society Mohammed Abdul Hamid Meshkis gave detailed information about the geography of his country.
Then deputy director on scientific affairs of the Institute of Geography, PhD on geography Maharram Hasanov made a report on "Geography of Azerbaijan". It covers geographical position, relief, landscape, climate, hydrology, tourism potential, economic geographical regions, economic development, international relations, etc.
At the event, discussions were held on the cooperation between the Azerbaijan Geographical Society and the Saudi Geographic Society.