AMEA-nın Əsas binasında Arximandrit Venediktin “Bibliya tarixi” və İvan Qluxovun “Pravoslav Katixizisi” kitablarının təqdimatı keçirilib.
Tədbir AMEA-nın Dilçilik İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Rus Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Nəşrlər Dilçilik İnstitutunun Sosiolinqvistika və dil siyasəti şöbəsinin müdiri, fil.ü.e.d., professor Mayıl Əsgərov tərəfindən Azərbaycan dilinə tərcümə edilib, Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində fəaliyyət göstərən “İqumen Taisinin Xatirəsi Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə çap olunub.
Təqdimat mərasimində Rus Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının arxiyepiskopu Aleksandr İşein çıxış edərək Azərbaycanın tolerant və multikultural ölkə olduğunu bildirib. O, sözügedən nəşrlərin Azərbaycan dilinə tərcüməsinin ölkəmizdə xristianlığa verilən dəyər olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı müxtəlif sivilizasiyaların mərkəzində yerləşən Azərbaycanda zərdüştilik və xristianlığın hakim olduğu dövrlərdə tikilən maddi-mədəniyyət nümunələrinin qorunub saxlandığını diqqətə çatdırıb.
Bu gün ölkəmizdə müxtəlif dinlərin nümayəndələrinin sərbəst şəkildə öz ibadətlərini etdiyini deyən M.Qurbanlı dövlət tərəfindən icmalara maddi yardımların göstərildiyini, kilsə və sinaqoqların restavrasiya olunduğunu bildirib. Komitə sədri təqdimatı keçirilən nəşrlərin Azərbaycan xalqının xristianlıqla bağlı dolğun informasiya almasına töhfə verəcəyini söyləyib.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu çıxış edərək ölkəmizdə müxtəlif dinlərin və xalqların nümayəndələrinin tarixən sülh şəraitində yaşadığını vurğulayıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 2016-cı ilin ölkəmizdə “Multikulturalizm İli” və 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunduğunu xatırladan alim sözügedən dəyərlərin Azərbaycanın dövlət siyasətinə çevrildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra nəşrlərin tərcüməçisi Mayıl Əsgərov çıxış edərək “Bibliya tarixi” kitabının birinci hissəsində Əhdi-Ətiq haqqında ümumi məlumatın verildiyini, ikinci hissənin isə Əhdi-Cədidin şərhinə və İsa Məsih ətrafında cərəyan edən hadisə və faktlara yönəldiyini bildirib.
“Pravoslav katixizisi” kitabı barədə danışan M.Əsgərov nəşrdə xristian dininə aid məsələlərlə yanaşı, Müqəddəs Üçlük və Kilsə anlayışları, xaçaçur, məsh olunma və yevxaristiya ayinlərinin mahiyyətinin şərh olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Alim Azərbaycan dilində xristianlıq, o cümlədən pravoslavlıqla bağlı məlumatların az olduğunu, nəşrlərin sözügedən boşluğu dolduracağını söyləyib. O, kitabların Azərbaycan-Rusiya dostluq münasibətlərinin daha da inkişafına təkan verəcəyini bildirib.
Tədbirdə Rusiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vladimir Doroxin, “İqumen Taisinin Xatirəsi Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin rəhbəri, ieromonax Aleksandr Faut, Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə elmi komissiyasının sədri, Dünya siyasəti kafedrasının professoru Olqa Serpskaya, A.İ.Gertsen adına Rusiya Dövlət Pedaqoji Universitetinin İnsan psixologiyası kafedrasının professoru Marianna Dvoretskaya və digərləri bu cür kitabların Azərbaycanda daha geniş yayılmasının vacibliyini vurğulayıblar.

В Главном здании НАНА состоялась презентация книг «Библейская история» (автор Архимандрит Венедикт) и «Православный катехизис» (автор И.Глухов).
Мероприятие состоялось при организации Института языкознания НАНА, Государственного комитет по работе с религиозными структурами Азербайджанской Республики и Бакинской и Азербайджанской Епархии Русской Православной Церкви.
Издания были переведены на азербайджанский язык заведующим Отделом социолингвистики и языковой политики Института языкознания, д.ф.н., проф. Маилом Аскеровым и изданы Общественным объединением «Общества памяти игумении Таисии», функционирующим в городе Санкт-Петербурге России.
На церемонии выступил архиепископ Бакинской и Азербайджанской Епархии Русской Православной Церкви Александр Ишеин, который отметил, что Азербайджан является толерантной и мультикультуральной страной. Он подчеркнул, что перевод на азербайджанский язык этих изданий является воплощением придания высокой оценки христианству в нашей стране.
Затем председатель Госкомитета по работе с религиозными структурами Мубариз Гурбанлы в своем выступлении отметил, что Азербайджан расположен на перекрестке различных цивилизаций. Подчеркнул, что построенные в период зороастризма и христианства в нашей стране образцы материальной культуры сохранились по сей день.
Выступивший на мероприятии директор Института языкознания, академик Мохсун Нагысойлу отметил, что представители различных религий и народов исторически проживают в условиях мира и солидарности в нашей стране, и это исходит из природы, гостеприимства азербайджанского народа и Исламской религии.
Напомнив объявление Президентом Азербайджанской Республики 2016 года «Годом мультикультурализма» и 2017 года «Годом исламской солидарности», академик довел до внимания, что эти ценности превратились в государственную политику Азербайджана.
Далее выступил автор изданий Маил Аскеров, который довел до внимания, что в первой части книги «Библейская история» дается общая информация о Ахти-Атиг (Əhdi-Ətiq), а вторая часть посвящена изложению Ахти-Джадид (Əhdi-Cədidi) и событий и фактов, происходящих вокруг Иисуса Христоса.
Проинформировав о книге «Православный катехизис», М.Аскеров отметил, что в новом издании наряду с вопросами касательно христианской религии дается раскрытие понятий Святой Троицы и Церкви и т.д.
Ученый сообщил, что на азербайджанском языке мало источников про христианство, в том числе православие, и данные издания заполнят данный пробел. Он сказал, что эти книги придадут импульс дальнейшему развитию Азербайджано-Российских дружественных отношений.
На мероприятии Чрезвычайный и полномочный посол России в Азербайджане Владимир Дорохин, глава Общественного объединения «Общества памяти игумении Таисии», иеромонах Александр Фаут, председатель научной Комиссии по международным связям Санкт-Петербургского государственного университета, профессор кафедры мировой политики Серпская Ольга Львовна, профессор кафедры психологии человека Российского государственного педагогического университета Марианна Дворецкая рассказали о значении перевода изданий.