AMEA-nın Əsas binasında “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsinin sonuncu mərhələsi keçirilib.
Tədbirdə müsabiqə komissiyanın sədr müavini, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu layihənin AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 22 sentyabr 2017-ci il tarixli sərəncamına əsasən baş tutduğunu bildirib. Qeyd edib ki, müsabiqənin keçirilməsində məqsəd ana dilinə sevgi və hörmət hissini artırmaq, yazıda və şifahi nitqdə ədəbi dilin normalarına ciddi surətdə əməl edilməsini təşviq etməkdir.
Sonra layihənin koordinatoru, Dilçilik İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qətibə Vaqifqızı çıxış edərək müsabiqənin AMEA-da təhsil alan magistrant və doktorantlar arasında keçirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, müsabiqəyə AMEA-nın müxtəlif institutlarından 140-a yaxın şəxs qeydiyyatdan keçib və onlardan son mərhələyə 60-ı təsdiqlənib.
Q.Vaqifqızı layihə çərçivəsində inşa və ifadələrin yazıldığını, dialekt sözlərin deyilməsi və izah edilməsi ilə bağlı müsahibənin keçirildiyini, həmçinin Azərbaycan ədəbiyyatı, mədəniyyəti və elminin görkəmli nümayəndələrinin həyat və fəaliyyətləri haqqında biliklərin yoxlanıldığını söyləyib.
Daha sonra klassik və müasir Azərbaycan poeziyasından seçmə şeir nümunələrinin deyilməsi ilə müsabiqənin sonuncu mərhələsi baş tutub.
Qeyd edək ki, komissiya üzvləri iştirakçıların fəaliyyətini 10 ballıq sistemlə qiymətləndirib. Yekunda müsabiqədə ən yüksək bal toplayan 3 nəfər pul mükafatı ilə təltif olunacaq.

ANAS Main building held final stage of the competition "Our native language is our national value".
At the event, Deputy Chairman of the Competition Commission, Director of the Institute of Linguistics after Nasimi, Academician Naghisoylu Mohsun reported that, the project was carried out according to the order of Academician Akif Alizadeh dated September 22, 2017. He noted that, the aim of the competition is to increase the feeling of love and respect for the native language, encourage serious compliance with the norms of the literary language in writing and in oral speech.
Then, the project coordinator, head of the Education Department of the Institute of Linguistics, Ph.D. in Philology Gatiba Vagifgizi noted that, the competition was held among the undergraduates and doctoral students studying at ANAS. She noted that, about 140 people from various institutes of ANAS were registered to participate in the competition, 60 of which were approved.
Then, the final stage of the competition was held, in which were presented samples of selected poems from classical and modern Azerbaijani poetry.
Noted that, commission members have assessed the activity of participants as a 10-point system. At the end of the competition, three people who have scored high will be awarded a cash prize.