Noyabrın 1-də Qazaxıstan Təsviri İncəsənət Muzeyinin direktoru, akademik Aynabek Ospanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində olub.
Bu müəssisənin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı ilə görüşdə ölkələrimizin muzeyləri arasında əlaqələr, gələcəkdə səyyar sərgilərin təşkili ilə bağlı planlar müzakirə edilib. Eyni zamanda, türkdilli xalqların tarixindən, muzey işindən, mədəni irsin mühafizəsi problemlərindən söz açılıb.
Sonra qazaxıstanlı qonaqlar muzeyin ekspozisiyası və məşhur xeyriyyəçi H.Z.Tağıyevin xatirə muzeyi, həmçinin müəssisənin fond və bərpa laboratoriyasının iş təcrübəsi ilə tanış olublar.
A.Ospanov öz əl işi olan rəsm əsərini və Təsviri İncəsənət Muzeyinin fəaliyyəti barədə buklet və kitabları Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə edib.

Казахский академик Айнабек Оспанов посетил Музей истории Азербайджана НАНА
1 ноября делегация во главе с директором Музея изобразительных искусств Казахстана, академиком Айнабеком Оспановым посетила Национальный музей истории Азербайджана  НАНА.
На встрече с директором этого научного учреждения, академиком Наилёй Велиханлы были обсуждены связи между музеями двух стран, а также организация выездных выставок в будущем. В то же время, были затронуты история, музейное дело, а также проблемы охраны культурного наследия тюркоязычных народов.
Затем гости из Казахстана ознакомились с экспозицией музея и мемориальным музеем известного мецената Г.З.Тагиева, а также опытом работы лаборатории реставрации данного научного учреждения.
А.Оспанов подарил Национальному музею истории Азербайджана картину своей ручной работы и буклеты и книги о деятельности Музея изобразительных искусств.