AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının növbəti iclası keçirildi
Noyabrın 3-də AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının həmkarlar komitələrinin sədrlərinin iştirakı ilə bu qurumun Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) növbəti iclası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov açaraq AMEA-da yeni yaradılmış elmi müəssisələrdə Həmkarlar Təşkilatının təsis edilməsinin vacibliyini qeyd etdi, bu təşkilatlarda sədr və üzvlərin seçilməsi ilə bağlı tövsiyələrini səsləndirdi.
Sonra H.Qurbanov AHİ-nin 17 noyabr 2017-ci ildə keçiriləcək VII qurultayına hazırlıqla bağlı məlumat verdi. O, tədbirlə əlaqədar fəaliyyət planının hazırlandığını qeyd edərək, bu prosesdə fəal iştirak etdiklərinə görə AMEA-nın Fizika və İnformasiya Texnologiyaları institutlarının Həmkarlar Komitələrinin sədrlərinə təşəkkür etdi.
İclasda AMEA-nın əməkdaşlarının sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması məsələsinə də toxunuldu. Qeyd olundu ki, AHİ-nin əsas məqsədi akademiya əməkdaşlarının sosial-məişət və digər problemlərinin həllinə yardım etməkdir. Yaxın gələcəkdə əməkdaşlar üçün yeni mənzillərin tikilməsi, tibb mərkəzlərinin açılması və onların digər məişət problemlərinin həlli istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev çıxış edərək bildirdi ki, artıq Akademiya Şəhərciyinin tikintisi üçün müvafiq qərarlar qəbul edilib və bir sıra tədbirlər həyata keçirilib. Onun sözlərinə görə, Saray qəsəbəsində akademiyaya məxsus torpaq sahəsində mənzillərin inşası məqsədilə layihələndirilmə işləri aparılır və yaxın vaxtlarda bu mənzillər AMEA əməkdaşlarına sərfəli kredit şərtləri ilə təklif ediləcək.
Tədbirdə, həmçinin AHİ-nin Nizamnaməsinə edilən əlavə və dəyişikliklərlə bağlı məlumat verildi, müvafiq qərarlar qəbul olundu.

Состоялось заседание Объединенного профсоюзного комитета НАНА
3 ноября в НАНА с участием председателей профсоюзных комитетов научных учреждений и организаций этой структуры состоялось очередное заседание Объединенного профсоюзного комитета.
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель ОПК, доктор юридических наук, профессор Хабиль Гурбанов отметил важность создания в новых научных учреждениях НАНА Организации профсоюзов и высказал свои рекомендации в связи с избранием председателей и членов этих организаций.
Далее Х.Гурбанов проинформировал о подготовке к VII съезду ОПК, который пройдет 17 ноября 2017 года. Сообщив о подготовке плана деятельности этого мероприятия, председатель ОПК выразил благодарность председателям Профсоюзных комитетов  институтов Физики и Информационных технологий НАНА за активное участие в данном процессе.
На заседании также был затронут вопрос об улучшении социального положения сотрудников НАНА. Было отмечено, что основная цель ОПК заключается в оказании содействия решению социально-бытовых и прочих проблем сотрудников академии. В ближайшем будущем планируется строительство новых квартир для сотрудников, открытие медицинских центров и осуществление комплексных мероприятий в области решения других бытовых проблем.
В своем выступлении заместитель начальника Управления делами НАНА Сардар Алиев отметил, что уже приняты соответствующие решения и осуществлен ряд мероприятий для строительства Академгородка. По его словам, в принадлежащем академии земельном участке в поселке Сарай ведутся проектировочные работы для строительства жилья, и в ближайшее время эти квартиры будут предложены сотрудникам НАНА с выгодными условиями кредитования.
На мероприятии также была дана информация по внесению дополнений и изменений в Устав ОПК, приняты соответствующие решения.