Azərbaycanın gənc alimlərinin birinci qurultayının iştirakçılarına
Sizi Azərbaycanın gənc alimlərinin birinci qurultayının öz işinə başlaması münasibəti ilə səmimi qəlbdən təbrik edir, hər birinizə uğurlar arzulayıram!
Qloballaşmanın böyük vüsət aldığı müasir dövrdə elmin əhəmiyyətinin gündən-günə artması və yüksək texnologiya sahələrinin sürətlə genişlənməsi çevik innovasiya fəallığı və yeni yanaşmalar tələb edir. Mövcud şərait düşünən və araşdıran gəncliyin intellektual potensialının tam üzə çıxarılması üçün əlverişli zəmin hazırlanmasını ön plana çıxarır. Ümidvaram ki, gənc alimlərimizin ilk mötəbər məclisi zamanın çağırışlarına cavab olaraq bu istiqamətdə fəaliyyətin aparıcı meyillərinin müəyyənlik qazanmasına təkan verəcəkdir.
Mədəniyyətlər arasında əsrlər boyu körpü rolunu oynamış Azərbaycanın qədim dövrün elmi nailiyyətlərinin qorunub saxlanılmasında və dünya elm xəzinəsinin daha da zənginləşdirilməsində özünəməxsus yeri vardır. Tarixi ənənələrlə müasirliyin ahəngdar vəhdətində davamlı yeniləşən ölkəmizdə elmin prioritetləri dünya elminin hazırkı inkişaf tendensiyalarına uyğun olub, milli strateji maraqların konseptual şəkildə həllinə yönəlmişdir. Dinamik yüksəlişimiz də xalqımızın elmi potensialından yaradıcılıqla və səmərəli istifadənin nəticəsidir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və ali təhsil müəssisələrimizin fəaliyyəti respublikamızda kreativ düşüncəli və eyni zamanda dəyərlərimizə sadiq gənc alimlər nəslinin formalaşması baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Müvəffəqiyyətlə gerçəkləşdirilən “2007–2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” gənclərimizin elmə daha yaxından cəlb olunması və dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində atılmış mühüm addımlardandır. Proqram çərçivəsində beynəlxalq miqyasda tanınmış ali təhsil ocaqlarında təhsil alan gənclərimizin elmdə varislik prinsiplərini davam etdirərək sanballı tədqiqatları ilə ölkəmizin müasir dünya elm məkanında layiqli təmsilçiləri olacaqlarına inanıram.
Gənclərin həyatımızın bütün sahələrində fəal iştirakı və innovativ təşəbbüslərinin dəstəklənməsi Azərbaycanda gənclər siyasətinin başlıca prinsipləridir. Dövlətimizin daimi diqqət və qayğısı sayəsində gənc alimlərimiz, heç şübhəsiz, tükənməz enerji ilə çalışaraq müstəqil Azərbaycanın inkişafı naminə bundan sonra da töhfələrini əsirgəməyəcəklər.
Əminəm ki, qurultayınızda səmərəli fikir mübadiləsi aparılacaq, əhəmiyyətli təkliflər irəli sürüləcək və elmimizin gələcəyi ilə bağlı dolğun fəaliyyət proqramı qəbul olunacaqdır.

To participants of the First Congress of Young Scientists of Azerbaijan
I cordially greet you and congratulate you the beginning of the first congress of young scientists of Azerbaijan, I wish you success!
The growing importance of science every day and the rapid expansion of high-tech areas at the present stage, when globalization has become very large, require flexible innovative activity and new approaches. The existing conditions put forward the preparation of a favorable ground for full detection of the intellectual potential of thinking and exploring youth. I hope that the first representative forum of our young scientists, responding to the challenges of the time, will give impetus to the fact that the main trends of activity in this direction have acquired certainty.
Azerbaijan, which for centuries played the role of a bridge between cultures, has a special place in preserving scientific achievements of the ancient period and further enriching the scientific treasure of the world. In our country, constantly updated in a harmonious unity of historical traditions and modernity, the priorities of science corresponded to the current trends in the development of world science, were aimed at conceptual solutions of national strategic interests. Our dynamic progress is also the result of the creative and effective use of the scientific potential of the people.
The activity of the Azerbaijan National Academy of Sciences and higher educational institutions is of particular importance from the point of view of the formation of a generation of young scientists with creative thinking in the republic, who at the same time are committed to our values. The successfully implemented on "State Program on Teaching Azerbaijani Youth in Foreign Countries in 2007-2015" is one of the important steps aimed at more active involvement of young people in science and its integration into world science. I am confident that, our young people, who study within the framework of the program in internationally recognized higher education institutions, continue the principles of continuity in science, and with their solid research will adequately represent our country in the modern world scientific space.
Active participation of young people in all spheres of life and support of its innovative initiatives are the most important principles of youth policy in Azerbaijan. Thanks to the constant attention and care of the state, our young scientists, working with inexhaustible energy, will undoubtedly continue to contribute to the development of independent Azerbaijan.
I am confident that, a fruitful exchange of views will be held at the congress, important proposals are put forward and a full-fledged program of activities connected with the future of our science is adopted.