Dekabrın 20-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanova 70 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.
Sonra akademik Akif Əlizadə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı "Azərbaycan Respublikasında neft sənayesi işçilərinin təltif edilməsi haqqında" və "Gəncə şəhərinin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafında xidmətləri olan şəxslərin təltif edilməsi haqqında" sərəncamlardan danışıb. Bildirib ki, ölkə başçısının 7 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, Azərbaycanda neft yataqlarından sənaye üsulu ilə iki milyardıncı ton neftin hasil edilməsi münasibətilə neft və qaz sənayesinin inkişafında xidmətlərinə görə bir qrup elm adamının dövlət mükafatları ilə, 27 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamına əsasən isə AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev isə 3-cü dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni ilə təltif ediliblər. Akademik Akif Əlizadə Azərbaycan Respublikasının Elm, texnika, memarlıq, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatları Komissiyasının məlumatı haqqında da danışıb. Komissiyanın 2018-ci il üçün dövlət mükafatlarına əsərlərin qəbulunu elan etdiyini vurğulayan natiq diqqətə çatdırıb ki, müvafiq sənəd və materialların Dövlət Mükafatları Komissiyasının Əsasnaməsində göstərilən qaydalara uyğun hazırlanaraq gələn ilin aprel ayının 1-dək Komissiyaya təqdim edilməlidir.
Daha sonra iclasda elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. İlk olaraq AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibəyli ölkə başçısı İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr haqqında məlumat verib. Akademik vurğulayıb ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev 1978-ci ildə Konstitusiyamızda Azərbaycan dilinin dövlət dili statusunda yer almasına nail olub. Müstəqillik illərində Azərbaycan dilini daha da inkişaf etdirmək və zənginləşdirmək, qloballaşma şəraitində ana dilindən istifadənin imkanlarını genişləndirmək istiqamətlərində dövlət səviyyəsində mühüm addımlar atıldığını söyləyən akademik Prezident İlham Əliyevin sərəncamlarının ana dilimizin saflığının qorunmasına, dilimizin daxili imkanları hesabına inkişaf etdirilməsinə şərait yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Məsələ dinlənildikdən sonra Humanitar Elmlər BölməsiNəsimi adına Dilçilik İnstitutu və aidiyyəti dövlət qurumları ilə birlikdə Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı tədbirlər planının layihəsini hazırlayıb AMEA Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Gündəlikdəki növbəti məsələ bir sıra hüquqi şəxslərin "AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı" (YT Park) MMC-nin rezidenti kimi qeydiyyata alınması ilə bağlı olub. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev bildirib ki, AMEA-nın YT Parkın Ekspertlər Şurasının iclasında "EPC Group" MMC və "DN TECHNOLOGİES" MMC-nin təqdimatlarına baxılıb və gizli səsvermə yolu ilə qeyd olunan hüquqi şəxslərin YT Parkın rezidenti olmaları barədə müvafiq qərar qəbul edilib. Rəyasət Heyəti adı çəkilən qurumların rezident kimi qeydiyyata alınmalarına dair protokolu təsdiq edib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ "Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nın AMEA-nın icraçısı olduğu tədbirlərin yerinə yetirilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı haqqında olub. Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, ölkə başçısı İlham Əliyevin 27 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş proqramın əsas məqsədi kənd təsərrüfatının prioritet istiqamətlərindən olan baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dövlət dəstəyinin gücləndirilməsi, ixrac potensialının artırılması və kənd yerlərində məşğulluğun təmin edilməsinə yönəldilmiş işlərin həyata keçirilməsindən ibarətdir. Natiq sənədin həyata keçirilməsinə dair tədbirlər planında digər təşkilatlarla yanaşı, AMEA-nın da qarşısında mühüm vəzifələr qoyulduğunu vurğulayıb. Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq proqramın icrası üzrə Tədbirlər Planını təsdiq edib. Həmçinin görülən işlərin hesabatının Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə təqdim olunması qərara alınıb, AMEA-nın daxilində, eləcə də Akademiya ilə digər icraçı təşkilatlar arasında əlaqələndirmənin təmin edilməsi məqsədilə işçi qrupu yaradılıb.
İclasda Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 85 illik yubileyinin keçirilməsinə dair Tədbirlər planının təsdiqi, AMEA-nın İşlər İdarəsinin strukturunda Sosial məsələlər üzrə şöbənin yaradılması, AMEA-nın Alimlər evinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, Akademiyanın bir qrup əməkdaşının fərqləndirilməsi ilə bağlı qərarlar qəbul olunub.
Rəyasət Heyətinin digər qərarları ilə Fizika İnstitutu, Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Milli Aviasiya Akademiyası və "Azərkosmos" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Kosmos və yerətrafı kosmik fəzanın fizikası birgə laboratoriyası, Riyaziyyat və Mexanika, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar və Biofizika institutlarınınn birgə İnteqrativ biologiya laboratoriyası, Fizika İnstitutunda Kvant informatikası laboratoriyası, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda Siqnalların emalının riyazi problemləri laboratoriyası yaradılıb. Tədbirdə akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik, akademik Rasim Əliquliyevin 60 illik, akademik Ayaz Əfəndiyevin 80 illik, akademik Əjdər Məcidovun 80 illik, akademik Musa Əliyevin 110 illik, akademik Teymur Bünyadovun 90 illik, AMEA-nın müxbir üzvü Qərib Calalovun isə 80 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında qərarlar qəbul edilib. Həmçinin Fəlsəfə İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik olunub, Elm Tarixi İnstitutunda Beynəlxalq əlaqələr və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbələri yaradılıb.
Sonda bir sıra kadr məsələsinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarları ilə akademik Validə Əlizadə Botanika İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov isə Dendrologiya İnstitutunun direktorları vəzifələrinə təsdiq olunublar. Həmçinin Vasif Abbasov "AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodu" MMC-nin direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Florida Mehrəliyeva isə Biofizika İnstitutunun elmi katibi vəzifələrinə təyin ediliblər.

Presidium held next meeting
ANAS Presidium held next meeting on December 20. First of all, ANAS President, academician Akif Alizadeh awarded Academician-Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences, academician Ahliman Amiraslanov the Certificate of Honor of ANAS devoted to the 70th anniversary of academicion.
Then, academician Akif Alizadeh told about the orders "On awarding workers of the oil industry in the Republic of Azerbaijan" and "On awarding persons who have merits in the social, economic and cultural development of the city of Ganja" signed by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. He informed that, according to the Order of the Head of State of November 7, 2017, on the occasion of the extraction of two billion tons of oil from the oil fields of Azerbaijan by an industrial method, a group of scientists was awarded a state award for merits in the development of the oil and gas industry, and according to the Order of November 27, 2017, chairman of the Ganja Division of ANAS, academician Fuad Aliyev was awarded the Order of Merit for the Homeland of the 3rd degree. Speaking about the information of the Commission of State Prizes of the Republic of Azerbaijan on Science, Technology, Architecture, Culture and Literature, Academician Akif Alizadeh noted that, the Commission had accepted the receipt of works for receiving state prizes for 2018, relevant documents and materials should be prepared in accordance with the rules, specified in the Regulations of the State Prize Commission and submitted to the Commission till April 1 of the next year.
Then, the meeting considered scientific and organizational issues. First of all Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli spoke about the tasks connected with the implementation of the order of the head of state "On approval of the new composition of the State Commission of the Republic of Azerbaijan on language". Academician stressed that, in 1978 prominent political figure Heydar Aliyev achieved the status of the state language in the Constitution in the Constitution. Having said that in the years of independence important events were carried out at the state level aimed at further developing and enriching the Azerbaijani language and expanding the use of the mother tongue in the context of globalization, academician Isa Habibbayli added that, the orders of President Ilham Aliyev contribute to preserving the purity of the native language and its development through internal opportunities. After consideration of the issue, Department of Human Sciences was instructed to prepare jointly with the Institute of Linguistics after Nasimi ANAS and other relevant state organizations of the republic the draft of the Action Plan related to preserving the purity of the Azerbaijani language and improving the conditions for the use of the state language and submit it for discussion to the Presidium of ANAS.
Next on the agenda was the issue of registration of a number of legal entities as residents of LLC "Park of High Technologies of ANAS" ("Park VT"). In his speech Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev noted that, at the meeting of the Expert Council of "Park VT" the views of "EPC Group" LLC and "DN TECHNOLOGIES" Ltd. were considered, by secret ballot a corresponding decision was made to grant the above-mentioned legal entities status resident of the Park. The Presidium approved the protocol on registration of these organizations as a resident.
The following issues was considered on the Action Plan related to the implementation of the activities envisaged in the "State Program for the Development of Cocoon and Sericulture in the Republic of Azerbaijan for 2018-2025" at ANAS. Academician-Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences, academician Ahliman Amiraslanov said that, the main goal of the program, approved by the decree of the head of state Ilham Aliyev on November 27, 2017, is the implementation of measures aimed at strengthening state support to the development of cocoon and sericulture, which are among the priority ones spheres of agriculture, increase of export potential and provision of employment in rural areas. He stressed that in the plan of measures to implement the document, along with other organizations, important tasks are also set for the ANAS. Considering all the above, the Presidium approved the Action Plan for the implementation of the program. It was decided to provide a report on the work done to the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. To ensure coordination of activities within ANAS, as well as between the Academy and other performing organizations, a working group was established.
At the event, were adopted resolutions in connection with such issues as the approval of the Action Plan for holding the 85th anniversary of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi ANAS, creation of the Department of Social Affairs in the structure of the Office of the ANAS, the improvement of the activity of the House of Scientists of ANAS.
The following decisions of the Presidium created a joint laboratory of the Institute of Physics and ANAS Shemakha Astrophysical Observatory after N.Tusi, National Academy of Aviation and the Open Joint-Stock Company "Azercosmos" called "Physics of Space and Space around the Earth", the joint laboratory of the Institute of Mathematics and Mechanics and the Institute of Biophysics ANAS "Integrative Biology". Also in the Institute of Physics of ANAS the basic laboratory "Quantum Informatics" was created, in the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS - laboratory "Mathematical problems of signal processing". At the event, decisions were taken to hold the 90th anniversary of academician Azad Mirzazhanzadeh, the 60th anniversary of academician Rasim Alguliyev, the 80th anniversary of Academician Ayaz Efendiyev, the 80th anniversary of academician Ajdar Mejidov, the 110th anniversary of academician Musa Aliyev, the 90-year-old the jubilee of academician Teymur Bunyadov, the 80th anniversary of corresponding member of ANAS Garib Jalalov. Also, partial changes were made to the structure of the Institute of Philosophy of ANAS, Division of International Relations and the Public Relations Department were established at the Institute of the History of Science of ANAS.
In conclusion, some personnel questions were considered. By the decisions of the Presidium, academician Valida Alizadeh was confirmed as the director of the Institute of Botany of ANAS, Corresponding Member of ANAS, Tofik Mammadov, as Director of the Institute of Dendrology of ANAS. Also Vasif Abbasov was appointed director of the LLC "Experimental and Industrial Plant of ANAS", and PhD in Biology, Florida Mehraliyeva - a scientific secretary of the Institute of Biophysics of ANAS.