Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasında akademik Ömər Eldarovun 90 illik yubileyi qeyd olunub
Dekabrın 20-də Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasında bu ali təhsil ocağının rektoru, görkəmli heykəltəraş-alim, Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarovun 90 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbirdə Mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Ədalət Vəliyev çıxış edərək bildirib ki, Ömər Eldarov yaradıcılıq fəaliyyəti və xidmətləri ilə mədəniyyətimizi zənginləşdirən dünya şöhrətli sənətkarlardandır. Onun əl işləri regional və beynəlxalq müsabiqələrdə, dünyanın bir çox muzeylərində sərgilənir.
Ə.Vəliyev qeyd edib ki, Ö.Eldarovun müxtəlif illərdə Bakıda ucaltdığı monumental heykəllər şəhərin bədii-estetik simasının təkmilləşməsinə töhfə verib.
Sonra Təhsil naziri vəzifəsini icra edən Ceyhun Bayramov illərdir öz biliklərini tələbələri ilə bölüşən, onlara heykəltəraşlığın incəliklərini öyrədən Ömər Eldarovun pedaqoq kimi fəaliyyətindən danışıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov bildirib ki, bütün mənalı ömrü boyu Ö.Eldarov məhsuldar yaradıcılıqla yanaşı, həm də Azərbaycanın elmi-ədəbi və ictimai-mədəni həyatının fəal iştirakçısı olub. Artıq uzun illərdir ki, respublikamızda Ö.Eldarovun peşəkar rəssamlıq və heykəltəraşlıq məktəbi formalaşıb.
R.Hüseynov diqqətə çatdırıb ki, görkəmli heykəltaraşın əsərləri ölkəmizin sərhədlərini aşaraq kənarlara da adlayır. Ömər Eldarovun imzası yalnız Azərbaycanda deyil, dünyanın bir neçə ölkəsində var. Bu heykəllərlə Azərbaycanın yaradıcı qüdrəti dünyaya da bəlli olur.
Yubilyarın sənət dostları dövlətimizin başçısı tərəfindən respublikanın ən ali mükafatı olan “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif edilməsi münasibətilə Xalq rəssamını təbrik ediblər.

Celebrated the 90th anniversary of academician Omar Eldarov at Azerbaijan Academy of Arts
The 90th jubilee of the rector of Azerbaijan Art Academy, prominent sculptor-scientist, People's artist, academician Omar Eldarov has been celebrated on December 20.
Speaking at the event, Deputy Culture and Tourism Minister Adalat Valiyev said that Omar Eldarov is one of the world-famous artisans enriching our culture with creative activities and services. His works are exhibited in regional and international competitions, in many museums around the world.
The monuments erected by O.Eldarov in Baku in different years contributed to the improvement of the artistic-aesthetic image of the city, A.Valiyev noted.
Then, Ceyhun Bayramov, acting as Minister of Education, spoke about Omar Eldarov's work as an educator who shared his knowledge with his students and taught them the sophistication of sculptures.
Director of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, academician Rafael Huseynov said that during his entire life O.Eldarov was an active participant of scientific-literary and socio-cultural life of Azerbaijan, along with productive creativity. For many years O.Eldarov's professional art and sculpture school has been formed in our republic.