Dekabrın 20-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində (MATM) bu qurumun “Hacı Zeynalabdin Tağıyev” klubunun fəal üzvlərinə sertifikatlar verilib.
Tədbirdə MATM-ın elmi katibi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Cabbarov muzeydə 2013-cü ildən fəaliyyət göstərən Azərbaycanın görkəmli sahibkar və mesenatı Hacı Zeynalabdin Tağıyevin adını daşıyan klubun fəaliyyəti barədə məlumat verib. O, burada müxtəlif mövzularda keçirilən məşğələlərin məktəblilərin və gənclərin dünyagörüşlərinin inkişafında rolunu vurğulayıb. Bildirib ki, H.Z.Tağıyevin həyat və fəaliyyətini araşdırmaq, ona və ailəsinə məxsus sənəd və əşyaları toplamaq, eləcə də görkəmli xeyriyyəçinin fəaliyyətini təbliğ etmək klubun əsas vəzifəsidir.
Daha sonra “Hacı Zeynalabdin Tağıyev” klubunun məşğələlərində cari il ərzində fəallığı ilə seçilən üzvlərə təşəkkürnamə və sertifikatlar təqdim olunub.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin muzeyin “Tarixə səyahət” adlı kinoklubunda “ARB Aran” yaradıcılıq mərkəzinin istehsalı olan, XIX – XX əsrin əvvəllərində yaşamış Azərbaycanın görkəmli sahibkar və mesenatlarına həsr olunmuş filmin ilk dəfə nümayişi keçirilib. Film üç hissədən – H.Z.Tağıyevə həsr olunmuş “Əfsanə”, M.Nağıyevə həsr olunmuş “Əliaçıq xəsis” və M.Muxtarova həsr olunmuş “Ölməz Murtuza” əsərlərindən ibarət olub.
Filmin bədii rəhbəri Tahir Tahiroviç bu ekran əsəri barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, bu filmlərin çəkilməsi Azərbaycan tarixinin önəmli səhifələrindən olan xeyriyyəçi sahibkarlar və mesenatların fəaliyyətini geniş ictimaiyyətə təqdim etmək, tanıtdırmaq məqsədi daşıyır.

Активным членам клуба «Гаджи Зейналабдин Тагиев» вручены сертификаты
20 декабря в Национальном музее истории Азербайджана НАНА (НМИА) были вручены сертификаты активным членам клуба «Гаджи Зейналабдин Тагиев».
На мероприятии ученый секретарь музея, доктор философии по истории Фархад Джаббаров проинформировал о деятельности действующего в музее с 2013 года клуба, носящего имя известного азербайджанского предпринимателя и мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева. Он подчеркнул значение занятий, проводимых здесь на различные темы, для развития мировоззрения школьников и молодежи. Отмечалось, что в основные задачи клуба входят исследование жизни и деятельности Г.З.Тагиева, сбор документов и предметов, принадлежавших его семье, пропаганда деятельности известного благотворителя.
Затем избранным членам, проявившим активность на занятиях клуба «Гаджи Зейналабдин Тагиев» в течение текущего года, были вручены благодарственные грамоты и сертификаты.
В рамках мероприятия в киноклубе музея «Путешествие в историю» состоялась премьера фильма производства творческого центра “ARB Aran”, посвященного видному азербайджанскому предпринимателю и меценату, жившему в XIX - начале XX веков. Фильм состоял из трех частей – «Легенда», посвященная Г.З.Тагиеву, «Щедрый скупой», посвященная М.Нагиеву и «Бессмертный Муртуза», посвященная М.Мухтарову.
Художественный руководитель фильма Тахир Таирович подробно проинформировал об экранном произведении. Сказал, что фильм снят с целью представления широкой общественности и популяризации деятельности видного азербайджанского предпринимателя и мецената, написавшего страницу в истории Азербайджана.